• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која Denuvo игра чекате да биде кракната?

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,485
903
Најбитниот дел од продажбата на една игра е во првиот месец (секако ако не е ГТА, Фифа) од излегувањето. Па има некако смисла да се чека подолго време, некои девелопери сами го острануваат Денуво после некое време.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,401
Скопје
Дали сценава беше платена од компанииве да ги задржи овие кракови извесно време се додека не се достигне одредена квота на продажби
Се шушка ова одамна ама некако не ми се верува. Ја веруем у сцената безрезрвно. Не можеш бе да ги исконтактираш сите и да им платиш на сите, многу се... да се десело ќе се најдеше некој вислблоуер ќе кажеше...
 

TATA_MATA

Unstoppable
25 март 2013
1,921
2,434
Јас ги подржувам во тоа да не ги издаваат краковите бар во првите два дури и три месеци дури и да ги имаат. Нека направат луѓето пари, ги развиваат со години. Ако веднаш ги вадат игрите, многу и ќе и наштетат на индустријата и ќе почне да се работи на некое ново Denuvo кое сите инволвирани страни ќе ги чини многу. Keep it low.
 

mkgunner

Gaining Experience
29 октомври 2008
346
297
Кичево
mkgunner's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 1600AF
Motherboard
MSI B450 Gaming Plus Max
Storage
Kingston UV500 240GB
PSU
Chieftec GPS-600A8
RAM
2x8Gb G.Skill Ripjaws F4-3200C16D-16GVGB
Video card
XFX RX570 4GB
Case
No name
Mouse
некаков Кинез
Keyboard
Delux K5108 (11 години, абер нема да рикне)
Audio
Panasonic SA-AK20 на AUX
Monitor
AOC 27V2Q
OS
Windows 10 Pro
Ваквиве потези ми креваат прашања од типот: Дали сценава беше платена од компанииве да ги задржи овие кракови извесно време се додека не се достигне одредена квота на продажби, или, дали сценава ги задржа овие кракови од безбедносно-тактични причини, односно, да си мислат компанииве дека неможе да се кракне оваа верзија на Denuvo, а сценава не сакаше да го прикаже пропустот се додека не ги кракна сите игри?
Нормално краковите доаѓаат енкриптирани, но ипак и на Denuvo не би им требало повеќе од месец дена (претпоставувам) да направат reverse engeneer на кракот за да си го пронајдат пропустот.

Како и да е, да се живи и здрави, без вакви добри луѓе ништо не правиме, поготово во државичкава наша.

Секогаш била платена

never give up
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга


За Mortal Kombat 11 беше најавен крак од теткава, но кратко после тоа беше најавена Mortal Kombat 11 Ultimate, дали ќе се искомплицира процесот за кракирање, дали ќе содржи понова верзија на Denuvo не се знае, а можеби и да произлезе крак од претходната верзија.
Затоа претпоставувам не беше вклучена во CPY бранот на кракови.

Што се однесува до RDR2, играва не користи Denuvo, туку користи Arxan + Rockstar Launcher + Rockstar Games Social Club + custom checks + memory safeguard,
а под custom checks влегува онлајн проверка (дали еднаш на прво уклучување, или на секое уклучување на играта) не сум сигурен, нешто слично како Call of Duty Modern Warfare, и од таа причина двете не се кракнати и можеби ќе потрае подолг период ако воопшто се кракнат.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Јас ја земав AC Origin Gold сега на попуст беше 700-800 ден., Денува мама е*ава на играта. Со конфигурацијата во потпис дали е low/medium/high спајкови има на Core 012 и варира фрејм рејт од 30 до 70.
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Јас ја земав AC Origin Gold сега на попуст беше 700-800 ден., Денува мама е*ава на играта. Со конфигурацијата во потпис дали е low/medium/high спајкови има на Core 012 и варира фрејм рејт од 30 до 70.
Префрлија на SSD и симни Intelligent Standby List Cleaner (ISLC) и подеси да ти чисти RAM на 10 минути.
Колку за информација, CODEX истадоја крак од Origins со целосно отстранет Denuvo (не bypass) и разликата беше видлива само во loading times. Така да самата игра си е крива, поточно енџинот и Ubisoft со оптимизацијата.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Префрлија на SSD и симни Intelligent Standby List Cleaner (ISLC) и подеси да ти чисти RAM на 10 минути.
Колку за информација, CODEX истадоја крак од Origins со целосно отстранет Denuvo (не bypass) и разликата беше видлива само во loading times. Така да самата игра си е крива, поточно енџинот и Ubisoft со оптимизацијата.
На ССД-е немам примедби на лоадинг, има CPU спајкови. Графичката дреме на 70%
 

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,359
8,401
Скопје
На ССД-е немам примедби на лоадинг, има CPU спајкови. Графичката дреме на 70%
Ако сме сигурни дека не е до играта, ја би пробал со друг драјвер за графичка. Ако е постар, понов, ако е понов, постар.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

1s3ct0wN

Gaining Experience
18 септември 2013
338
266

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,180
8,386
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Ама изгледа и овие Denuvo не знает што да работаат веќе.600 факинг мега exe. Цел порнич бапнале внатре.
 

mihovkris

Practice makes perfect
1 јуни 2016
1,591
1,179
Неготино
mihovkris's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600 @ 4GHz 1.25V
Motherboard
B450M-DS3H
Storage
1TB Hitachi HDD 5400 RPM, Samsung EVO 850 250GB, Kingston A2000 NVMe 250GB
PSU
Chieftec 600W
RAM
Kingston HyperX Fury 16GB DDR4 3200MHz
Video card
Sapphire RX580 4GB GDDR5
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Inpower Black Gold 5 v2
Mouse
A4Tech Bloody P93
Keyboard
Fury Hellfire 2
Audio
Realtek HD Audio
Monitor
24" Philips 243V7QDSB/00 IPS
OS
Windows 10 v2004

Weeaboo

Gaining Experience
23 февруари 2020
480
452
Струга
Преголема, ама ќе ја симнам.
Не беше онлајн играва само?
Беше, но што значи тоа никој точно не знае (освем девелопериве и кракериве се подразбира).
Дали онлајн проверката важеше само за мултиплејер или целосно за играта заедно со синглплејерот не се знае, но како и да е, ако успеале CPY да најдат начин да ги заобиколат тие проверки е огромна вест, поготово за идни always-online DRM и за тие што веќе имаат како Red Dead Redemption 2 и Call of Duty Modern Warfare.
Почекај repack од FitGirl, драстично ќе биде помала големината. Според NFO од CPY, во тие 131.13 GB содржат 56GB самата игра, 27GB ultra texture pack и 46GB локализација.
 
Последна промена:

Cicada

Gaining Experience
29 октомври 2019
20
51
Cicada's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600
Motherboard
B550 AsRock Phantom Gaming 4
Storage
Kingson A2000 500GB
PSU
Xigmatek 650W 80+ Bronze
RAM
2x8GB, 3200MHz, CL16, G.Skill FlareX
Video card
Saphire RX580 4GB (need upgrade)
Case
Xigmatek Trident
Mouse
AULA Killing the Soul
Keyboard
RioToro Ghostwriter PRISM, Mech w/Brown MX Cherry
Monitor
ASUS VP249QGR, 144Hz IPS
OS
Windows 10 Pro
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,706
Мислења
830,903
Членови
28,699
Најнов член
bichobi
На врв Дно