• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Која Call of Duty е најдобра?

Koja Call of Duty e najdobra?

 • Call of duty1

  Гласови: 11 13.3%
 • Call of duty2

  Гласови: 29 34.9%
 • Call of duty3

  Гласови: 3 3.6%
 • Call of duty 4 modern warfare

  Гласови: 50 60.2%

 • Вкупно гласале
  83

kicedz007

Баниран/a
7 декември 2008
215
10
Најдобра е Call of Duty 5 ама ти треба појак комппјутер. затоа јас COD 4 на играм со 25 фрејма со најсилна графика :bravo::LOL:, а иако Cod 5 го има истиот енџин со подобра графика, јас ја играм на све максимум без Dynamic Foliage со 13 фрејма :plachko2:. Не знам Зошто е тоа така (изгледа проблеми со кракот), ако може некој нека ми помогне.
 

AlexM

On your way to fame
14 јануари 2009
969
540
City of Consuls
AlexM's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4570 Processor
Motherboard
Gigabyte H81M-DS2
Storage
Samsung 850 EVO 250GB
PSU
Elite 600W - V3 | Cooler Master
RAM
Kingston HyperX FURY 8GB Kit (2x4GB) 1600MHz
Video card
XFX AMD Radeon™ RX 580 GTS Black Edition 8GB
Case
DEEPCOOL TESSERACT SW
Mouse
Logitech М510
Keyboard
Everest Rampage KB-R88 Black
Audio
Logitech - 5.1 Surround Sound Speakers Z506
Monitor
LG LED IPS 22EA53 + Samsung S22F350 LED
OS
Windows 10 TP
Call of Duty 1 според мене е најдобра.Modern warfare е супер али е многу кратка Single Play,5 ката ја немам изиграно сеуште :(

Јас повеќе ја сакам Brothers in Arms сите 3 изданија ги изиграв и мн. ме бендисва посебно последната Hell's Highway,па пробајте ја :bravo:
 

dzveroot

Intern
5 септември 2009
23
0
најдобра е Call of Duty 4 Modern Warfarе... сега да видиме шо ке бидни од Call of Duty 4 Modern Warfare 2..
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,055
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Modern Warfare 2 ,закон.
 

bl0ck

Intern
26 јуни 2009
181
19
cetvorkata e najdobra i najrealna ,a sea ke ja testira li nekoj 5kata
Call of duty и зборот реалност никад не се мешат. Играта не е реална туку спротивното од тоа. Ако бараш реалистична игра тогаш види ја ArmA 2.

модерн варфаре 2 е добра ама здосадува многу брзо
 

Busav

Intern
10 ноември 2008
595
21
Сите делови се најдобри ама Call of duty 4 modern warfare ми остави некако најголем впечаток ја свртев 3 -пати:D:D
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Call of duty и зборот реалност никад не се мешат. Играта не е реална туку спротивното од тоа. Ако бараш реалистична игра тогаш види ја ArmA 2.

модерн варфаре 2 е добра ама здосадува многу брзо
Е ај кажи што во Call of Duty не е реално? Можеби човекот преживува низ се, но тоа не ја прави играта нереална...
 

Busav

Intern
10 ноември 2008
595
21
Call of duty и зборот реалност никад не се мешат. Играта не е реална туку спротивното од тоа. Ако бараш реалистична игра тогаш види ја ArmA 2.

модерн варфаре 2 е добра ама здосадува многу брзо
Cod ако не е реална Arma 2 e пореална а?
Прво земи симни ги и двете инсталирај ги , играј ги, па после дојди до заклучок МОЖЕ?
 

KaZaN

Intern
20 јули 2008
95
38
Скопје
KaZaN's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600x | Wraith Prism Cooler
Motherboard
Gigabyte B550M Aorus Elite
Storage
128GB nVme | 2TB HDD
PSU
Riotoro Onyx SM 750W / custom cables
RAM
2 x 8GB HyperX Fury RGB DDR4 @ 3200MHz
Video card
Sapphire AMD Nitro + Radeon RX 5500 XT SE 8GB
Case
Genesis Irid 503
Mouse
Natec Fury Hunter
Keyboard
Natec Fury Tornado
Audio
Trevi SB 8315 soundbar
Monitor
Acer CB242Y
OS
Windows 10 Pro
Modern Warfare 2...лудница е...:bravoska:
 

bl0ck

Intern
26 јуни 2009
181
19
Cod ако не е реална Arma 2 e пореална а?
Прво земи симни ги и двете инсталирај ги , играј ги, па после дојди до заклучок МОЖЕ?
Ги имам двете. И убаво се гледа која е пореалната. Фирмата што ја направи арма 2 прават исто симулациона програма за ТРЕНИРАЊЕ НА ВОЈНИЦИ! Поскапа игра со повеќе работи во неа и поголема цена. Тоа е наменето само за војска. Играта се вика VBS2 Virtual battlespace 2
Па да јас мислам дека е пореална арма 2 сто пати од код.
Еве споредба со арма 2 и код
Freelook - опција што ти дозволува да гледаш околу со главата а оружјето да ти стои во фиксна позиција и плус можеш да си го видиш телото, нозете. -арма 2
Код - фиксна камера не се гледа тело, нозе
Користење на разни воени возила, хеликоптери, авиони и.т.н. - арма2
код - ниедно возило
225км/2(виртуелни ;)) мапа - арма 2
код неколкумина мапи
Shitload of mods - арма 2
мултиплајер достига до 124 играчи на еден сервер - арма 2
код 60 играчи на еден сервер
арма 2 има едитор за мисии каде што можеш да си правиш свои мисии за мултиплајер и синглплајер/
btw
за тие што незнаат што е freelook. Видео од првиот дел од играта.
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=9bDlvQmOSts[/ame]
btw
може ли ова код?
[ame]http://www.youtube.com/watch?v=8KK6Fo3Y0AU[/ame]
не верувам ;)
да видам што имате вие да покажете дека код е пореална

ps: модератори извенете за оф топик нема више да се случи:zasramen2:
 

KaZaN

Intern
20 јули 2008
95
38
Скопје
KaZaN's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600x | Wraith Prism Cooler
Motherboard
Gigabyte B550M Aorus Elite
Storage
128GB nVme | 2TB HDD
PSU
Riotoro Onyx SM 750W / custom cables
RAM
2 x 8GB HyperX Fury RGB DDR4 @ 3200MHz
Video card
Sapphire AMD Nitro + Radeon RX 5500 XT SE 8GB
Case
Genesis Irid 503
Mouse
Natec Fury Hunter
Keyboard
Natec Fury Tornado
Audio
Trevi SB 8315 soundbar
Monitor
Acer CB242Y
OS
Windows 10 Pro

KaZaN

Intern
20 јули 2008
95
38
Скопје
KaZaN's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 3600x | Wraith Prism Cooler
Motherboard
Gigabyte B550M Aorus Elite
Storage
128GB nVme | 2TB HDD
PSU
Riotoro Onyx SM 750W / custom cables
RAM
2 x 8GB HyperX Fury RGB DDR4 @ 3200MHz
Video card
Sapphire AMD Nitro + Radeon RX 5500 XT SE 8GB
Case
Genesis Irid 503
Mouse
Natec Fury Hunter
Keyboard
Natec Fury Tornado
Audio
Trevi SB 8315 soundbar
Monitor
Acer CB242Y
OS
Windows 10 Pro
ете по некој скриншот, од некои моменти, така фатени на брзинка
 

Атачменти

iivviiccaa

Intern
21 ноември 2008
303
11
@black
call of duty е пореална во се тоа што го наброја погоре

графиката е на прво место, и моментално игра со најдобра графика е cod
таа твојата игра има многу мизерни текстури и се останато, џабе е толкав светот
второ, тоа што cod нема фрилук е подобро отколку да има таков како во арма2
еден минус за cod е тоа што нема слободно користење возила
и се кладам дека арма2 нема поголема игривост од cod
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
bl0ck, ништо од тоа што го пиша не укажува колку е реална играта, туку кажуваш само дека има различен гејмплеј играта. Арма не сум ја играл, нема да коментирам за неа но и не е темата за неа, а Call Of Duty сметам дека е навистина реална.
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
Да не идеме ОФ, само да кажам, 2то видео е катастрофално. Експлозиите не се реални како во MW2, а осветлувањето да не зборам. Секунда е ден, секунда ноќ. Исто така истрелите, жути се на моите, црвени се на лошковците? :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,225
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно