1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Koja antena za HD televizija

Дискусија во форумот 'Радио, телевизија, радио-телевизиски сигнал и него' започната од LCD TV, 19 Јуни 2014.

 1. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Здраво на сите!
  Имам лед лцд TV Quard 32" без дигитален тјунер. Исто имам и логаритамска антена (рибешка коска). Што све треба да прикључам на влезот од телевизорот за да можам да ги гледам домашниве безплатни дигитални телевизии. Инаку престојувам у Д.Соње - Скопско.
  Еден пријател ми рече дека треба да купам посебен дигитален тјунер, ако ова е точно кај може овој тјунер да се купи у Скопје?
  Благодарам! R. Antena.jpg
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  601
  2 ноември 2012
  Не се разбирам многу ама купи дигитален тјунер и завршена работа, гледам во насловот имаш ставено Хд тв тоа не го гледаш,а ке ти треба за во тјунерот тв антена.
   
 3. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  182
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Ти треба дигитален ресивер :D антената ти е супер немој да те лажат со засилувачи или нешто друго.
   
  На Stefan23 и stefan_v им се допаѓа ова.
 4. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  965
  1,450
  6 ноември 2007
  Ти не сакаш антена за ХД телевизија него антена за дигитална терестријална телеизија која не е ХД (освен МТВ1 во Скопско подрачје)
  И таа антена што си ја навел ќе ти заврши работа ако имаш добар прием во тоа Соњето... меѓутоа за најдобар прием пожелно е да ставиш антена со засилувач а тоа е секоја една која се штека у струја.
  Цена од 600-1200 во зависност од бренд квалитет и др.

  Грешка во чекори.....сега прочитав
  ТВ-то е без Тјунер - Оф леле....
  Купи си БоомТВ или TV Star тјунер од Сет плус антената што ја имаш. Завршена работа.
  Засилувачи и глупости не ти требаат во тој случај

  Ova
  http://set.com.mk/Tv-Audio-Video/SE...игитален-терестријален-DVB-T-ТВ-приемник29510
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
 5. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Кај може да се најде овој дигитален тјунер во Скопје?
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
 6. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Во право си! Бидејќи овој форум е Македонски треба да се пишува на Македонска ќирилица и на Македонски литературен јазик!!;)
  Дали од сет овој ТВ тјунер:
  SET TOP BOX SAGEM ITAD83SD дигитален терестријаленТВ приемник
  ќе одговара?
  Благодарам!
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  182
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Антената нема врска со HD сликата во секој случај ресиверот или тјунерот е заслужен за тоа.
   
 8. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  182
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Имаш во ПП
   
 9. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Што ти значи ПП?
   
  На tupacan и Necromancer им се допаѓа ова.
 10. Pyropwnage

  Pyropwnage
  Intern

  182
  35
  28 Август 2012
  Машко
  Приватна порака имаш скроз горе "Сандаче" отвори ќе се снајдеш :)
   
  На Stefan23 и temelk4 им се допаѓа ова.
 11. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  LCD TV: Немој тој sagem да го купуваш од оне, овој Star T910 e 10 пати подобар и постабилен ресивер.

  Сигурен си дека тој твој телевизор нема Dvb-T тјунер ? Провери двапати подетално.
   
  На Boldozer му/ѝ се допаѓа ова.
 12. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Имаш идеа како се проверува?
   
 13. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  601
  2 ноември 2012
  Кој модел точно ти е телевизорот?
  Едит: не ми се верува дека нема освен ако е постар отколку што мислам.
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
 14. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Од AMC го купив пролетта 2011г. сега го нема. Беше slim TV Quard од 32" HD Ready.
   
 15. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  601
  2 ноември 2012
  Најверојатно би претпоставил дека има, барем дај некоја слика за да знам кој точно модел или види дома по документаците кој точен модел за да видиме дали има вграден или не еве види на странава може ке го најдеш твојот инаку ја мислам дека има 99% па и да нема ке отидеш до сет ке купиш и завршена работа :)
  http://www.quartelectronics.com/Content.aspx?i=67&l=EN
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
 16. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Ако сакаш HD да гледаш терестријално(само МРТ) гледај приемникот што го земаш да има HDMI излез, и батали го Саџемот не ваља. Јас имам некојси Star, го купив од Нептун уште лани, има HDMI и џам е сликата на МРТ 1 HD. Пуштен е и на МРТ 2 HD, а собранискиот во HD некаде го има, некаде го нема зависи кај живеете. Битрејтот на HD каналите е 8 мегабити, на SD каналите (национални и регионални) е 2,5 мегабити а на Бум ТВ заклучените канали до 1,5 мегабити. Сам ги мерев ако некого го интересира од кај ми информациите.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 17. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  LCD TV Quard.jpg
  Интересна ти е темава само продолжи, оти ретко малку луѓе се упатени во проблематикава?!;)
  Има и такви стручњаци-човеци кои работат и во МТВ кои не ја "танцјорат" оваа проблематика:blush:
  Инаку еве го телевизорот (погледај горе)
  Во неговата гарaнција пишува дека е купен на 19.03.2011 год. и се води под името Quard led tv 32LD32.
   
  Последна промена: 19 Јуни 2014
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Sukhoi

  Sukhoi
  Practice makes perfect

  1,732
  1,205
  16 Јуни 2010
  Машко
  Незнам искрено дали има или нема. Пробај со било каква антена приклечена на тв. Ако ништо не фатиш, најверојатно нема DVB-T тјунер. Не се секирај дали антена е доволна јака, предаватели на One се доволно јаки гарант ке ги фатиш ако тв-то има тјунер. Ако ништо, тогаш трк во Нептун и земај ова(изгледа дека е наефтин DVB-T ресивер со hdmi излез >>Link<<. Купи или снабди се некако со hdmi кабел. Антена неможам да ти препорачам, можда и со обична собна(без појачувач ке фатиш се), можда ке ти треба надворешна(или пак внатрешна со појачувач) зависи од местоположба на местото и одалеченоста од предаватели на МРТ( МРТ 1 HD, МРТ 2 HD, Собраниски) и предавателот на One (на кој се националните и регионалните канали)
   
 19. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,685
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Во соње, ако го гледаш крстот на водно ќе поминеш некако со добра логоритмичка периодична антена народски рибина коска. Сигналот ќе ти биде доста слаб затоа што сите предајни панел антени на МРД ВОДНО DVB-T и ONE DVB-T ВОДНО ВРВ се насочени и навалени кон центарот на Скопје. Засилувач за дигитална телевизија е непрактично решение затоа што засилувачите го поништуваат шумот (снегот) во аналогната телевизија, додека кај дигиталната у пракса ќе поништи и корисен сигнал.
   
  На prichina и SaleSk им се допаѓа ова.
 20. Boldozer

  Boldozer
  On your way to fame

  1,145
  601
  2 ноември 2012
 21. stefan

  stefan
  Gaining Experience

  359
  139
  13 Април 2007
  Машко
  тој тв има дигитален тјунер ако имаш надворешна антена приклучи му ја и пушти да скенира на автоматски.
   
 22. Alucard

  Alucard
  Шериф

  1,889
  1,786
  22 oктомври 2012
  Машко

  Се пишува „кирилица“, со „к“ :)
   
  HoLfElDeR, tupacan, Necromancer и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  Во ред! ама јас сум роден во Брезово,....

  Му ја прикњучив старата антена со која ги "фаќав" аналогните телевизи, но ништо?!:eek: изгледа нема дигитален тјунер, односно не се работи за истиот модел кој вие го давате на веб сајтот?! бидејќи јас го купив во тоа време овој ТВ од АМЦ за 19.990 денари:blush:
  Изгледа треба да се консултирам со стручњаците од АМЦ:cry:

  Подолу од Д.Соње карши крстот имам викендица можеби таму е подобар сигналот?!
  бидејќи и предавателот до крстот се гледа од таму.

  @LCD TV
  Нареден пат кога ке напишеш три поста последователно без да ја користиш опцијата ИЗМЕНИ ке те казнам.
  SaleSk - Artz
   
  Изменето од модератор: 20 Јуни 2014
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 24. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,239
  3,631
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  ^ Проба ли одново да скенираш? Намести на автоматски, или Digital нешто...
   
 25. LCD TV

  LCD TV
  Intern

  170
  41
  15 Јуни 2014
  Машко
  T910pr.JPG Прегледај прикачена датотека 18975
  Наместив на автоматски скен, ништо,... само аналогните фреквенции ги скенира. Ова кажува де овој ТВ нема дигитален тјунер:angry:. Морам да купам дигитален тјунер од овие кои ги препорачавте.
  Некако овој го пикирав Star T910.;) . Вие можете да препорачате и некој подобар од овој.
   
  Последна промена: 20 Јуни 2014
Слични теми
 1. MIDNIGHT WALKER
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  1,594
 2. krale
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  1,876
 3. Street h4ck3r
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  1,079
 4. :))))
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  2,739
Вчитување...

Сподели

Вчитување...