1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кој Wireless рутер е најдобар?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од mariomako, 3 Јули 2010.

1. mariomako

mariomako
    Гостин

Здраво, во план сум да купувам Wireless рутер па незнам каков да земам и од кај да земам, живеам во Куманово (да ми препорачате некоја продавница), а цената да не му биде поскапа пд 4000-5000 денари.

2. Commie

Commie
    Gaining Experience

4,712
    214
    27 oктомври 2007
    Машко
    Linksys WRT54-GL супер рутерче.

3. mariomako

mariomako
    Гостин

4. Smoking4e

Smoking4e
    Gaining Experience

371
    51
    19 ноември 2008
    како што ти кажа COMANDER земи си Linksys WRT54GL, јас имам таков добро ме служи и добар домет има:D:D:D

5. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Spored mene podobar e WRT54GL ,jas go imam veke 2-3 godini i odlicno me sluzi sum nemal nikakov problem ,a sto se odnesuva do drugiot toj e N tip na komunikacija (DRAFT) sto tebe ne ti e ama bas ic potrebna ,toa mrezen disk e dobra rabota ,no ovoj model ne e mn podobar od drugiot za razlikata vo cena da bide 2000den
    taka da moja preporaka ti e da si zemes Linksys WRT54GL ,nezavisno dali toj od linkot ili na Cisco verzijata i dvata se isti samo toj na cisco sto nema nadvoresni anteni

6. sdarko

sdarko
    Gaining Experience

1,051
    64
    28 Септември 2008
    Само што у амц не ти препоручују да зимаш имам превише лоши искуства сс њима. Најубаво отиди Нико, ДБС па и у СофтМак е боље иако е поскупо малко.

7. pilch@rd

pilch@rd
    Gaining Experience

1,338
    131
    22 Август 2009
    И јас се согласувам со тебе за АМЦ.Крајно непрофесионална работа од нивна страна.
    Доколку си за wrt54gl го имаш во Анхоч за 3.770 ден.Тоа е најевтиното што може да го најдеш,пошо ги прочачкав сите продавници па еве кажувам.

8. mariomako

mariomako
    Гостин

малку се двоумам за овој има слаба заштити само WPA јас сакам нешто со поголема заштита WPA2 / WPA2 Mix

9. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    Koj ima slaba zastita ? WRT54GL?

10. DaciSS

DaciSS
    Gaining Experience

949
    287
    3 Јануари 2008
    Машко
    Systems and Network Administrator
    @Mario
    GL мислам дека поддржува и WPA2.

Иначе ваљда ово N e пдобар како следбеник, ама доколку не ги користиш неговите предности за bandwidth ондак џабе ќе плаќаш поскапо, а и башка ГЛ ти е проверен квалитет.

Во главно разликата е што г технологија поддржува брзини до 54 KBPS, а н технологија до 300.
    Така да ако ти е само за интернет, а не за шерување бежично податоци нема да осетиш разлика во брзина.

11. daci92

daci92
    Gaining Experience

2,120
    163
    4 Февруари 2009
    Машко
    Студент
    GL podrzuva WEP,WPA,WPA2 Personal i Enterprise itn

Сподели

Вчитување...