1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој Wireless рутер е најдобар?

Дискусија во форумот 'Останато' започната од mariomako, 3 Јули 2010.

 1. mariomako

  mariomako
  Гостин

  Здраво, во план сум да купувам Wireless рутер па незнам каков да земам и од кај да земам, живеам во Куманово (да ми препорачате некоја продавница), а цената да не му биде поскапа пд 4000-5000 денари.
   
 2. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Linksys WRT54-GL супер рутерче.
   
 3. mariomako

  mariomako
  Гостин

 4. Smoking4e

  Smoking4e
  Gaining Experience

  377
  51
  19 ноември 2008
  Машко
  како што ти кажа COMANDER земи си Linksys WRT54GL, јас имам таков добро ме служи и добар домет има:D:D:D
   
 5. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Spored mene podobar e WRT54GL ,jas go imam veke 2-3 godini i odlicno me sluzi sum nemal nikakov problem ,a sto se odnesuva do drugiot toj e N tip na komunikacija (DRAFT) sto tebe ne ti e ama bas ic potrebna ,toa mrezen disk e dobra rabota ,no ovoj model ne e mn podobar od drugiot za razlikata vo cena da bide 2000den
  taka da moja preporaka ti e da si zemes Linksys WRT54GL ,nezavisno dali toj od linkot ili na Cisco verzijata i dvata se isti samo toj na cisco sto nema nadvoresni anteni
   
 6. sdarko

  sdarko
  Gaining Experience

  1,051
  64
  28 Септември 2008
  Само што у амц не ти препоручују да зимаш имам превише лоши искуства сс њима. Најубаво отиди Нико, ДБС па и у СофтМак е боље иако е поскупо малко.
   
 7. pilch@rd

  [email protected]
  Gaining Experience

  1,338
  131
  22 Август 2009
  И јас се согласувам со тебе за АМЦ.Крајно непрофесионална работа од нивна страна.
  Доколку си за wrt54gl го имаш во Анхоч за 3.770 ден.Тоа е најевтиното што може да го најдеш,пошо ги прочачкав сите продавници па еве кажувам.
   
 8. mariomako

  mariomako
  Гостин


  малку се двоумам за овој има слаба заштити само WPA јас сакам нешто со поголема заштита WPA2 / WPA2 Mix

   
 9. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  Koj ima slaba zastita ? WRT54GL?
   
 10. DaciSS

  DaciSS
  Gaining Experience

  949
  288
  3 Јануари 2008
  Машко
  Systems and Network Administrator
  @Mario
  GL мислам дека поддржува и WPA2.

  Иначе ваљда ово N e пдобар како следбеник, ама доколку не ги користиш неговите предности за bandwidth ондак џабе ќе плаќаш поскапо, а и башка ГЛ ти е проверен квалитет.

  Во главно разликата е што г технологија поддржува брзини до 54 KBPS, а н технологија до 300.
  Така да ако ти е само за интернет, а не за шерување бежично податоци нема да осетиш разлика во брзина.
   
 11. daci92

  daci92
  Gaining Experience

  2,120
  163
  4 Февруари 2009
  Машко
  Студент
  GL podrzuva WEP,WPA,WPA2 Personal i Enterprise itn
   

Сподели

Вчитување...