• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој во Македонија издава SSL сертификати?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Dali moze nekoj znae koj vo Makedonija izdava SSL sertifikati? Dali e toa nekoja agencija...ili pak nekoe ministerstvo...i normalno koja im e internet adresa...probav ama do sega ne najdov nisto. I dali mora da se kupi od ovde?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Има неколку компании во Македонија што користат SSL Certificate, еве на пример www.t-mobile.com.mk си имаат свој SSL CA...
Пример:
https://my.t-mobile.com.mk:8443/mkd/login.htm

This certificate has been verified for the following uses:
- SSL Client Certificate
- SSL Server Certificate


Issued to:
- Common Name (CN): my.mobimak.com.mk
- Organization (O): MobiMak AD
- Organizational Unit (OU): Mobimak
- Serial Number: 42:3A:D3:3D

Issued by:
- Common Name (CN): my.mobimak.com.mk
- Organization (O): MobiMak AD
- Organizational Unit (OU): Mobimak

Validity:
- Issued On: 18.03.2005
- Expires On: 13.12.2007

Fingerprints:
- SHA1 Fingerprint: 97:5B:AB:77:37:97:9F:C8:C5:E2:AA:A8:E3:85:B8:FD:20:66:6E:45
- MD5 Fingerprint: 24:A4:F3:13:BB:08:1B:44:94:F8:F1:2B:B6:8D:25:5BCertificate Hierarchy: my.mobimak.com.mk

Certificate {

Certificate Version: Version 1
Serial Number: 42:3A:D3:3D
Certificate Signature Algorithm: PKCS #1 MD5 With RSA Encryption
Issuer: CN = my.mobimak.com.mk
OU = MobiMak
O = MobiMak AD
L = Skopje
ST = Macedonia
C = RM
}

Validity {

Not Before: 18.03.2005 14:10:21
(18.03.2005 13:10:21 GMT)
Not After: 13.12.2007 14:10:21
(13.12.2007 13:10:21 GMT)
}

Subject Public Key Info {

Subject Public Key Algorithm: PKCS #1 RSA Encryption
Subject's Public Key: Size: 140 Bytes / 1120 Bits
30 81 89 02 81 81 00 9e 7a d0 55 bd ac 92 d5 44
ae 1d cd 97 23 3f 7c e2 24 54 3c 05 8d cc ce 7c
de 3c c4 df f0 39 db f9 e2 85 f3 b4 71 9f 25 2f
99 12 58 1a 62 47 c9 07 42 37 79 b9 fa b2 a3 b8
55 9b e1 76 e2 bc 77 7b 4b f4 34 9c 63 40 b9 f8
59 60 d1 a5 5d 5a 69 50 1f 29 bf 13 c2 85 1a 01
30 08 16 56 b3 b4 f9 16 c4 98 fc 3b a9 6c 45 b1
56 e4 16 bb 6d 44 63 d0 36 d2 bd 33 b2 02 73 c7
dc 04 d0 7f de b7 eb 02 03 01 00 01

Certificate Signature Algorithm: PKCS #1 MD5 With RSA Encryption

Certificate Signature Value: Size: 128 Bytes / 1024 Bits
93 9d 4b fa 83 39 dd 8e 3c d8 34 59 ff 90 fe 2d
8a 8e 92 c3 0a 57 73 6f 93 4c 02 99 5e e0 d7 fa
ae 13 88 13 d0 cf 6c fe 52 90 07 fe 4d 0a 3d 77
81 9e ba 2e dc db a7 43 80 ef 28 a1 89 ca 04 e7
a6 03 eb 4e 56 1f bc ed 02 8b 25 ed 6a b3 26 fa
70 04 f3 59 51 67 b3 1f b5 cd 6d f8 a7 a4 a1 78
a2 32 53 32 70 fb f2 fb f2 e6 0a 78 7f f7 3b 10
3d 3d c7 55 96 05 c5 4b c9 d7 bb c8 ab ba 1c de

}

Links:

https://my.t-mobile.com.mk:8443/styles.css
https://my.t-mobile.com.mk:8443/servlet/checknewlogin
https://my.t-mobile.com.mk:8443/mkd/upat.htm
https://my.t-mobile.com.mk:8443/mkd/register/reglogin.htm
https://my.t-mobile.com.mk:8443/mkd/forget/forgetlogin.htm

Meta: text/html; charset=windows-1251
T-Mobile, macedonian mobile telephony, macedonian mobile operator, macedonia gsm, republic macedonia
Macedonia Mobile Operator Customer Self Care on the web
T-Mobile
ALL

:))

Значи зависно од хостинг компанијата која ја користите и зависно од SSL Support вградено..Мислам дека МтНет (хостинг) издаваше на 2 години само незнам колку чини, што се за интегритет и сигурна линија (енкрипција).
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Коренскиот сертификат на КИБС е потпишан од GlobalSign и е моментално единствен "trusted CA" во МК
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Колку си сигурен за тоа дека е единствен? :)
Pa nekade 102,3% ;) Koga baravme sertifikat za nasite serveri KIBS bese edinstven CA kaj nas. Ova bese nekade vo januari. Vo MT Net togas ni kazaa deka podgotvuvaat svoj CA so root sertifikat od VeriSign no deka podgotovkite za toa se vo tek i sega ne znam do kaj se rabotite. Dobro, moze Kibs i ne e edinstven ama so sigurnost mozam da tvrdam deka e prv vo makdeonija koj pocna da nudi takvi uslugi.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Од кого треба да барам да ми издаде ssl сертификат?

Кога дигав apache сервер, си инсталирав ssl сертификат. Од никого не барав ништо.

Знам дека има фирми кои издаваат ssl сертификати, арно ама не ги контам. Кога треба да купам од нив сертификат?
 

LiquidWorm

Администратор
26 март 2007
2,673
191
www.zeroscience.mk
Па на пример ако земеш сертификат од VeriSign, кој е добро познат по сигурни линии (Our global infrastructure provides a critical layer of intelligence and security that enables key transactions, protects data, and safely delivers information across myriad protocols and devices.). Значи луѓето ќе купуваат повеќе од кај тебе затоа што имаш SSL Certificate од VeriSign (кој е проверен) а не SSL Certificate from scratch којшто секој може да си направи ...

http://www.verisign.com/ssl/buy-ssl-certificates/index.html

Рандом пакет:
Secure Site: SSL Certificates
Show Web site visitors that you're serious about security with SSL from the Web's most trusted security provider. Includes the VeriSign Secured™ Seal and a $100,000 warranty.
;)
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Како што знаеме casys обезбеди (теоретски) online процесирање на кредитни картички, што значи дека сега може да „продаваме“ на интернет.

Работам еден сајт на кој сакам да „имплементирам“ online нарачки. Се работи за сајт на ресторан.

Е сега... како што ги видов цените на verisign (Secure Site Pro with EV) $1,499 per cert. Ненормално скапо. Цела година да работи нема да ги извади тие пари (збориме за онлине промет).

Кој е ваш предлог?
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1

e-bizz

Intern
1 март 2012
3
1
Здраво на сите :)
Би сакала да ги замолам оние членови на форумот кои имаат на располагање било каква информација околу компаниите кои нудат ваков сертифиакт во Македонија...Исто така би сакала да ве замолам ако може некој да сподели доколку знае која компанија е на лидер на пазарот за вакви сертификати (во МК)..Би би била многу благодарна доколку некој сподели било каква информација со погоре наведените прашања ...:)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,048
Мислења
860,918
Членови
29,909
Најнов член
Klosus
На врв Дно