1. Mobile OS генерални дискусии: windows android ios

2. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кој телефон е подобар? Samsung Galaxy W или HTC Wildfire?

Дискусија во форумот 'Мобилни телефони' започната од Kajsibebraat, 3 Април 2012.

1. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    Се мислам помеѓу овие 2 телефони. Ако може некој да каже кој е подобар и зошто?

2. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    151
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Мислиш на Samsung Galaxy W I8150 ? Ако е тој, тогаш е многу појак од HTC Wildfire :)
    Поголем екран, поголема резолуција, повеќе рам, подобар процесор ....

3. fazrijan

fazrijan
    Gaining Experience

133
    113
    24 Март 2012
    Машко
    Au
    Samsung Galaxy W I8150 има и понов оперативен систем v2.3.5 (Gingerbread)
    ДЕФИНИТИВНО Samsung Galaxy ;)

4. JunkieMKD

JunkieMKD
    Retro King

2,317
    956
    3 Декември 2008
    Машко
  5. Volkswagen

Volkswagen
    Gaining Experience

220
    67
    12 Септември 2008
    Не знам за Самсунгот...т.е еве изгледа подобар, но да знаеш и Wildfire-от е добро телефонче. Го имам една година со Battery Doctor батеријата трае точно 7 дена нормално користење :)

6. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    се мислам меѓу двата. Доброто на самсунгот е што е евтин и добар. Е сега знам вака за квалитет ги фалат HTC, а за самсунг не знам.

7. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    Во насловот на темата сум згрешил xD. Мислев на Wildfire S

8. Marinela

Marinela
    Intern

2
    0
    4 Април 2012
    Женско
  9. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
  10. Marinela

Marinela
    Intern

2
    0
    4 Април 2012
    Женско
    Во One цената од 7.500 е за постпејд корисници на најјаката тарифа, а за во кеш е 17.500, а во ledikom е 14.150 за во кеш. Искрено не ти го препорачувам телефонов.

11. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    зошто ако може да знам? Но сега имам и нова идеа Sony xperia neo V или Samsung Galaxy Ace

12. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    151
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Еве ти споредба:
    http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4122&idPhone2=3724

Подобар е Neo-то. Подобар дизајн (според мене), поголема резолуција, повеќе рам, андроид 4.0, подобар процесор, HDMI порт ... :)

13. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    и јас мислам дека е подобар ама сега малку ме разочара Marinela xD

14. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    151
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Зошто ? Секој си има свое мислење :) Додека не ти наброи причини поради кои не го препорачува, не верувај на секого. И не зависи од еден човек, треба повеќе да се пожалат од телефонот, па да нечини :)

15. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    знам ама сепак малку знаеш. Не е 1000 денари телефонот... Ај да видиме другите дали ќе се пожалат паа...

16. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

4,002
    3,630
    5 Декември 2009
    Машко
    Секако дека Самсунгот е подобар, и тоа во многу повеке работи. Дефинитивно тој.

17. nik0la_

nik0la_
    Practice makes perfect

700
    1,244
    5 Јануари 2012
    ако нормално користење на андроид телефон е да проверуваш колку е саат, може о ќе држи 7 дена ;)

Јас имам Xperia Neo (не V ) перфектно си работи телефонот ,ако сакаш да сликаш 8 мега пиксели камера , HD видео снима [email protected] fps , филмови гледам се живо чита Divx mp4..

18. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

4,002
    3,630
    5 Декември 2009
    Машко
    ХТЦ то у никој случај нема шанси да издржи 7 дена, освен ако го оставиш на мирување.
    Батериите на ХТЦ им се шит ...

19. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    дечки фала ви на се но сепак купив нешто друго :D
    Sony Ericsson Xperia Arc S

Tawe, Ceco и на StalkeR им се допаѓа ова.
  20. StalkeR

StalkeR
    Unstoppable

4,002
    3,630
    5 Декември 2009
    Машко
    Добра одлука.

21. D3N1EL

D3N1EL
    Practice makes perfect

2,883
    1,453
    10 Август 2010
    Машко
    во врска со телефониве ти кажаа кој е подобар избор, но јас сакам да ти кажам да бегаш подалеку од ледиком.

Јас го купив мојот x8 од таму и што да кажам... Ко прво фалеше мемориската која стандартно требаше да иде со телефонот како што знам, потоа фалеше упатството, и се извадиа со тоа што као демек повеќе не се ставаат упатсва и све тоа било дигитално и можеле да се најдат на офицјалната страна. Следното нешто што навистина не ми се допадна, е тоа што кутијата била отварана, а па за сервисот да не зборувам.
    Почна да ми забушава телефонот, т.е. нејќеше да ми ја чита сим картицата. Го однесов телефонот таму и ми го држеа цели 3 недели. Првата недела им се јавив да прашам што како е со телефонот и ми рекоа хардверски проблем. Другата недела пак ми се јавиа и ми рекоа Софтверски проблем. Третата недела пак јас наводно сум го рутирал и флешувал телефонот и сум имал кастом ром, што на тој момент не беше ни точно. Го немав ни рутирано, ни флешувано ни ништо.

На крај краева требаше да платам 1500 денари за сервисирањето, платив, малце почнав да се расправам, сакав физички, ама се воздржав си го земав телефонот платив и си отидов.

p.s. Не даваат ни фискална, па се размислувам да им викнам инспекција ...

edit: Не видов дека си пишал дека си се подновил, но со среќа да си го користиш :)

22. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    151
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Со здравје да си го користиш :D Го имам користено кратко време телефоно и ептен ме бендиса. Се надевам дека наредниот телефон ќе ми биде тој :)

23. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    морам да го пофалам телефончето :D Супер е. При волку многу телефони го купив тој што не ни сонував дека можам да го купам. Ова е листата на кој телефони ги сакав

најпрвин сакав Htc WIldfire s
    потоа HTC Sensation
    па Samsung Galaxy Y
    па Samsung galaxy W
    па xperia neo V
    па Samsung galaxy Ace
    и го купив Xperia Arc S xD

24. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

495
    151
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Хаха голема разлика помеѓу некои телефони :) А Sensation e подобар од Arc S во некои работи, но многу ми се свиѓа дизајнот на Arc S :D

25. Kajsibebraat

Kajsibebraat
    On your way to fame

1,433
    851
    1 Април 2012
    Машко
    знам ама сепак sensation е 10 000 поскап... Инаку прво сакав да не трошам многу пари за телефон и на крај си реков еднаш се купува сега и после сум раат.

Сподели

Вчитување...