• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој телефон е подобар? Samsung Galaxy W или HTC Wildfire?

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
Се мислам помеѓу овие 2 телефони. Ако може некој да каже кој е подобар и зошто?
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
Мислиш на Samsung Galaxy W I8150 ? Ако е тој, тогаш е многу појак од HTC Wildfire :)
Поголем екран, поголема резолуција, повеќе рам, подобар процесор ....
 

JunkieMKD

Retro King
3 декември 2008
2,375
1,149
Ке Пенине
JunkieMKD's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 6700K @ 4.6GHz & Noctua NH-U12S
Motherboard
Asus Maximus VIII Ranger
Storage
Kingston A2000 NVMe 240GB & 2 x 120GB SSD Kingston
PSU
Cooler Master GM Series G750M
RAM
Kingston HyperX Predator 32GB CL15 3200MHz
Video card
Sapphire Nitro+ Radeon RX 580 4GB GDDR5
Case
Sama G-Storm
Mouse
Genesis Xenon 200
Keyboard
MS Pro Thunder
Audio
Asus Xonar D2X & Logitech Z4
Monitor
Philips 243V & HP Compaq LA2405x
OS
Windows 10 x64 bit

Volkswagen

Gaining Experience
12 септември 2008
221
69
Не знам за Самсунгот...т.е еве изгледа подобар, но да знаеш и Wildfire-от е добро телефонче. Го имам една година со Battery Doctor батеријата трае точно 7 дена нормално користење :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #6

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
се мислам меѓу двата. Доброто на самсунгот е што е евтин и добар. Е сега знам вака за квалитет ги фалат HTC, а за самсунг не знам.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #7

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
Во насловот на темата сум згрешил xD. Мислев на Wildfire S
 

Marinela

Intern
4 април 2012
2
0
Во One цената од 7.500 е за постпејд корисници на најјаката тарифа, а за во кеш е 17.500, а во ledikom е 14.150 за во кеш. Искрено не ти го препорачувам телефонов.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #11

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
зошто ако може да знам? Но сега имам и нова идеа Sony xperia neo V или Samsung Galaxy Ace
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
зошто ако може да знам? Но сега имам и нова идеа Sony xperia neo V или Samsung Galaxy Ace
Еве ти споредба:
http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=4122&idPhone2=3724

Подобар е Neo-то. Подобар дизајн (според мене), поголема резолуција, повеќе рам, андроид 4.0, подобар процесор, HDMI порт ... :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
и јас мислам дека е подобар ама сега малку ме разочара Marinela xD
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
и јас мислам дека е подобар ама сега малку ме разочара Marinela xD
Зошто ? Секој си има свое мислење :) Додека не ти наброи причини поради кои не го препорачува, не верувај на секого. И не зависи од еден човек, треба повеќе да се пожалат од телефонот, па да нечини :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #15

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
знам ама сепак малку знаеш. Не е 1000 денари телефонот... Ај да видиме другите дали ќе се пожалат паа...
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,367
4,526
Секако дека Самсунгот е подобар, и тоа во многу повеке работи. Дефинитивно тој.
 

nik0la_

Practice makes perfect
5 јануари 2012
710
1,303
nik0la_'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen™ 5 1600 Processor
Motherboard
Gigabyte AB530m-Gaming1
Storage
Force Series™ MP500 120GB M.2 SSD - Corsair & 500GB Western Digital HDD
PSU
EVGA 600 BQ, 80+ BRONZE 600W
RAM
16 GB 2x8 VENGEANCE® LPX DDR4 DRAM 2400MHz C14
Video card
Sapphire RX 580 Nitro+ 8GB
Case
ATX Midi Tower Case SAMA Vision III Gaming
Mouse
Bloody v7m
Keyboard
Sharkoon SKILLER MECH SGK3 mechanical RGB
Monitor
Philips 23" Full HD LED IPS
OS
Windows 10
Не знам за Самсунгот...т.е еве изгледа подобар, но да знаеш и Wildfire-от е добро телефонче. Го имам една година со Battery Doctor батеријата трае точно 7 дена нормално користење :)
ако нормално користење на андроид телефон е да проверуваш колку е саат, може о ќе држи 7 дена ;)

Зошто ? Секој си има свое мислење :) Додека не ти наброи причини поради кои не го препорачува, не верувај на секого. И не зависи од еден човек, треба повеќе да се пожалат од телефонот, па да нечини :)
Јас имам Xperia Neo (не V ) перфектно си работи телефонот ,ако сакаш да сликаш 8 мега пиксели камера , HD видео снима [email protected] fps , филмови гледам се живо чита Divx mp4..
 

StalkeR

Unbeatable
5 декември 2009
4,367
4,526
ХТЦ то у никој случај нема шанси да издржи 7 дена, освен ако го оставиш на мирување.
Батериите на ХТЦ им се шит ...
 

D3N1EL

Practice makes perfect
10 август 2010
2,907
1,497
Нижни Новгород, Русија
D3N1EL's setup  
Processor & Cooler
I3 3220 | Stock
Motherboard
Asus P8Z77m-PRO
Storage
Kingston A100 128GB, WD 500GB Cavier Green
PSU
Aerocool VX-650W
RAM
2x Kingston CL9 HyperX Blu 4GB
Video card
Asus AMD 7750 1GB
Case
CoolerMaster Elite 430
Mouse
A4Tech G10-810F
Keyboard
Logitech K270
Audio
AKG K518 DJ
Monitor
LG Ultrawide 25UM58-P
OS
Windows 10
во врска со телефониве ти кажаа кој е подобар избор, но јас сакам да ти кажам да бегаш подалеку од ледиком.

Јас го купив мојот x8 од таму и што да кажам... Ко прво фалеше мемориската која стандартно требаше да иде со телефонот како што знам, потоа фалеше упатството, и се извадиа со тоа што као демек повеќе не се ставаат упатсва и све тоа било дигитално и можеле да се најдат на офицјалната страна. Следното нешто што навистина не ми се допадна, е тоа што кутијата била отварана, а па за сервисот да не зборувам.
Почна да ми забушава телефонот, т.е. нејќеше да ми ја чита сим картицата. Го однесов телефонот таму и ми го држеа цели 3 недели. Првата недела им се јавив да прашам што како е со телефонот и ми рекоа хардверски проблем. Другата недела пак ми се јавиа и ми рекоа Софтверски проблем. Третата недела пак јас наводно сум го рутирал и флешувал телефонот и сум имал кастом ром, што на тој момент не беше ни точно. Го немав ни рутирано, ни флешувано ни ништо.

На крај краева требаше да платам 1500 денари за сервисирањето, платив, малце почнав да се расправам, сакав физички, ама се воздржав си го земав телефонот платив и си отидов.

p.s. Не даваат ни фискална, па се размислувам да им викнам инспекција ...

edit: Не видов дека си пишал дека си се подновил, но со среќа да си го користиш :)
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
дечки фала ви на се но сепак купив нешто друго :D
Sony Ericsson Xperia Arc S
Со здравје да си го користиш :D Го имам користено кратко време телефоно и ептен ме бендиса. Се надевам дека наредниот телефон ќе ми биде тој :)
 
 • Ја почнал/а темата
 • #23

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
морам да го пофалам телефончето :D Супер е. При волку многу телефони го купив тој што не ни сонував дека можам да го купам. Ова е листата на кој телефони ги сакав

најпрвин сакав Htc WIldfire s
потоа HTC Sensation
па Samsung Galaxy Y
па Samsung galaxy W
па xperia neo V
па Samsung galaxy Ace
и го купив Xperia Arc S xD
 

Tawe

Gaining Experience
12 август 2011
500
154
Лас Велес
facebook.com
морам да го пофалам телефончето :D Супер е. При волку многу телефони го купив тој што не ни сонував дека можам да го купам. Ова е листата на кој телефони ги сакав

најпрвин сакав Htc WIldfire s
потоа HTC Sensation
па Samsung Galaxy Y
па Samsung galaxy W
па xperia neo V
па Samsung galaxy Ace
и го купив Xperia Arc S xD
Хаха голема разлика помеѓу некои телефони :) А Sensation e подобар од Arc S во некои работи, но многу ми се свиѓа дизајнот на Arc S :D
 
 • Ја почнал/а темата
 • #25

Kajsibebraat

Practice makes perfect
1 април 2012
1,476
1,007
знам ама сепак sensation е 10 000 поскап... Инаку прво сакав да не трошам многу пари за телефон и на крај си реков еднаш се купува сега и после сум раат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,726
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно