• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој телефон би го купиле во овој момент ако имате неограничен буџет?

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
45
114
www.IT.mk
Кој телефон би го нарачале токму во овој момент ако имате неограничен буџет за таа намена? И зошто баш тој?
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,825
11,420
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
iPhone 13 Pro Max или Samsung S21 ако воопшто не е битно колку ќе потрошам.

Но од аспект на потреби сигурно дека ќе се задоволам со поефтини уреди. Воопшто не гледам до толку значајни разлики помеѓу уред од преку 1000 евра и некој двојно поефтин од помалку респектабилен бренд (или постар модел). Денес едноставно скоро сите мидрејнџ телефони се доволно добри.

Дури и сум воодушевен од буџет телефон Moto G9 Plus кој го користам како втор телефон. Без проблем може да го адаптирам како примарен ако има потреба.
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
974
3,373
Прага
Со неограничен буџет веројатно сите флегшип модели, секоја година. Моментално тоа веројатно би биле 13 Pro Max, S21 Ultra и Pixel 6?
Само ради камера, ништо друго. Да имаш таков ѕвер што е портабл и го собира во џеб за мене е огромна предност.
 

Weeaboo

On your way to fame
23 февруари 2020
714
748
Струга
Што е целта на темава?
Дали има причина или некој скриен мотив ова прашање?
Како работи ботот, дали е AI?
Сигурно дека повеќето членови, како и јас, би рекле дека ќе го купиме најскапиот, најновиот flagship уред што е моментално достапен.
Од друга страна, отсекогаш сум купувал midrange уреди и сум ги користел со години. Имаат солидни перформанси, солидна камера а и се достапни скоро за секој џеб, нормално.
И да би купел flagship, и тој би го користел со години. Не ја гледам причината зошто некои луѓе го купуваат секоја година речиси истиот телефон, со минимални подобрувања.
 

Happy

On your way to fame
21 јуни 2010
1,557
730
Во природа
www.conspirazzi.com
Happy's setup  
Processor & Cooler
G630 Sandy Bridge 2.7Ghz
Motherboard
H61
Storage
500Gb Hitachi 7200RPM
PSU
Gambird 700W
RAM
4Gb DDR3
Video card
Sapphire 6770 1Gb GDDR5
Mouse
Gigabyte 6800
Keyboard
Diana
Audio
Lampashko (prodavam ako ima zainteresirani)
Monitor
Belinea
OS
XP; Vista; 7
Сите телефони, ако бирам 1 хуавеи 50 про.

Иначе реален муабет Ulefone powee armor 13

Испратено од SM-G975F преку IT.mk форум апликација
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
534
674
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Sony Xperia Pro I

Бидејки го има најдобриот екран, ме бендиса дизајнот, никој друг нема да го има, и малку да ми завидува psy на сензорот :)
 

Vlad944

Practice makes perfect
3 март 2015
451
1,054
Битола
Јас би одбрал iphone 13/mini поради големината,дизајнот,и баш сакам да пробам ios.
Смачено мие од големи телефони како да носам тула во џебот.
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Веќе го имам тој што го сакам, MI11 Ultra а го имам само заради камерите (во комбинација со gcam ги гази сток флагшипите како да се кинези од 100 евра)

За неколку дена ќе ми стигне и Pixel 6, вториот телефон кој сакам да го пробам повторно строго заради камерата, доколку камерата (main sensor) не ми е толку битна, би земал S21U и ништо друго, уред на кој до колена не му се другите како целокупно искуство, поготово софтверот е неверојатно богат со функции, подесувања, и трикови со кои со еден збор уредот подесува автоматски (пример) 5 разни сетинзи hands free, ќе го има ова на IOS за едно 3 години и ќе биде револуција.

Дисплејот е исто неспоредливо подобар од тој на MI11U, кој иако на хартија е одличен не е на исто ниво, за софтверот веќе објаснив.

П.С. Xiaomi и остали од butthurt бригада, пред да ме е цитирате = види аватар, deal with it.
Мислењето е автоматски споено:

Sony Xperia Pro I

Бидејки го има најдобриот екран, ме бендиса дизајнот, никој друг нема да го има, и малку да ми завидува psy на сензорот :)

Не знам дали смее да се цитира во темава,

1. Нема најдобар дисплеј (прегрева и се затемнува многу лесно)
2. Нема најдобар сензор (скратен е на 60% од својата површина)
 
Последна промена:

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,465
1,282
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Заради логото :)

sec-1-phone-042d3b9c5075852fe913b1353491527deb33a77a.jpg

sec-13-phone-69a1453c6b5af171cc6579222432823d010ace34.jpg
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,450
5,021
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Веднаш би го земал ROG Phone и би газел!

1637227163949.png
 

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
677
1,431
Sony Xperia Pro-I бидејки буџетот е неограничен. Во секоја друга ситуација ни под разно не ми дал плус/минус 2000 евра за телефон :)

1. Нема најдобар дисплеј (прегрева и се затемнува многу лесно)
2. Нема најдобар сензор (скратен е на 60% од својата површина)
Телефонот уште не е искочен во продажба, од каде ти е ова инфо особено за дисплеите?
И со сензорот не го разбирам баш нај-нај тоа што сакаш да го кажеш. Како е скратен?
 

Intoxicated

Gaining Experience
22 декември 2014
60
87
Скопје
Intoxicated's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 3600x 4.4Ghz & Arctic Esports 34 DUO
Motherboard
ASUS TUF GAMING B550-PLUS
Storage
SSD M.2 Corsair NVMe MP510 240GB // PCIe Kingston A400 240GB // 1TB WD Blue HDD
PSU
Coolermaster 500w Lite
RAM
16GB DDR4 3200Mhz Corsair Vengeance PRO RGB CL16 Kit (2x8GB)
Video card
Gigabyte Aorus RX580 4GB OC
Case
Macube 310 white w/ 7x Hydrion 120 white
Mouse
Razer Viper Mini
Keyboard
Genesis RHOD 400
Audio
Headphones Razer BlackShark V2 X TriForce Gaming Black
Monitor
ASUS VZ249H Eye Care Monitor White
OS
Win 10 Pro
Mi 11 Ultra или Iphone 13 Pro Max
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Sony Xperia Pro-I бидејки буџетот е неограничен. Во секоја друга ситуација ни под разно не ми дал плус/минус 2000 евра за телефон :)


Телефонот уште не е искочен во продажба, од каде ти е ова инфо особено за дисплеите?
И со сензорот не го разбирам баш нај-нај тоа што сакаш да го кажеш. Како е скратен?


[While Sony is technically correct by saying it is using a 1"-Type sensor inside the phone, the sensor area that is effectively used is smaller - even if the pixel pitch remains at 2.4µm like on a 1" sensor.
After running some calculations of our own, we're fairly convinced the effectively used sensor area is equivalent to a 1/1.33" sensor or in the thereabouts. And while impressive, it's not unheard of, and it's definitely not the largest in the smartphone industry

За екранот, истиот е од претходната Xperia 1 III, неколку генерации го имаат тој проблем на сонце заради високата резолуција/потрошувачка не може да зголемува осветленост на високи нивоа па екраните се тешки за употреба на сонце.
 

jvelk

Gaining Experience
16 февруари 2021
54
54
iphone 12 mini... моментално имам XR и сум ептен задоволен, би го мењал пошто:
1) го користам 2 години веќе, батеријата е тро ослабена
2) сакам помал телефон во однос на дисплеј
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,808
29,794
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
iphone 12 mini... моментално имам XR и сум ептен задоволен, би го мењал пошто:
1) го користам 2 години веќе, батеријата е тро ослабена
2) сакам помал телефон во однос на дисплеј
Зошто не 13 мини?
 

D

Администратор
31 март 2007
3,491
2,749
www.iwmnetwork.com
Што е целта на темава?
1. Дискутирање на тема за кој мобилен телефон би го купиле со неограничен буџет.
2. Зголемување на дискусија и размена на мислења на форум.

Дали има причина или некој скриен мотив ова прашање?
Ќе бидам искрен.... има. Причината е темава да се развие толку многу и да има големо општествено влијание, а скриениот мотив е после одредено време никој производител на мобилни во светот да не може да пласира телефон на пазар без да се консултира со нас. Нешто за кое дебело би му наплатиле. Значи, get rich quick шема. :)

Како работи ботот, дали е AI?
Засега семи-автоматски, со закажани постови, теми и со автоматско постирање на теми од портал. Приглуп е засега, ама планираме да вложуваме во негов развој и со ML/AI модели. Бидејќи знам дека ќе прашаш, скриениот мотив е... ај да не куцам многу, си го гледал Терминатор? :p

Сигурно дека повеќето членови, како и јас, би рекле дека ќе го купиме најскапиот, најновиот flagship уред што е моментално достапен.
А кој е тој модел? А не би рекол сигурно... како што гледаш веќе има многу различни мислења и размислувања, што е поентата и на еден форум.
Од друга страна, отсекогаш сум купувал midrange уреди и сум ги користел со години. Имаат солидни перформанси, солидна камера а и се достапни скоро за секој џеб, нормално.
И да би купел flagship, и тој би го користел со години. Не ја гледам причината зошто некои луѓе го купуваат секоја година речиси истиот телефон, со минимални подобрувања.

А кој flagship би го купил?
 

Allen

Gaining Experience
27 февруари 2015
54
55
Јас сакам Нокиа пошо вчера глеав Џемс Бонд, он таков имаше :LOL: ;)
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн администрација

Статистика

Теми
44,178
Мислења
879,638
Членови
30,805
Најнов член
-Lucy-
На врв Дно