1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој таблет вреди за ваучер oд 8.000 ден.

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од The_Man, 28 Март 2015.

 1. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  Kaко што веќе знаете собранието на Република Македонија оваа недела го изгласа законот со кој дел од студентите ќе добијат ваучер од 8000ден кои ќе можат да ги искористат за купување на таблет . Претпоставувам дека форумов деновиве ќе се наполни со теми за тоа што и како да се купи па затоа ја отварам темава за да продискутираме што вреди за парите.

  Министерот кажа дека за таа цена студентите можеле да купат таблет од А категорија ама не кажа на која планета тоа :D, па сега мора ние да помагаме и да најдеме добри таблети од C категорија.

  Еве неколку предлози од мене:


  1.Lg g pad 7 - 7990ден.
  [​IMG]

  Спецификации:

  •Android OS, v4.4.2 (KitKat)
  •7.0" IPS LED екран на допир,1280x800pix
  •Quad-core 1.2 GHz Cortex-A7
  •Qualcomm MSM 8226 Snapdragon 400
  •Меморија 8GB up to 64 GB
  •RAM 1GB DDR3
  •GPU Mali 400 MP
  •Micro SD,micro USB, Wi-Fi 802.11b|g|n
  •1.3 MPix предна камера
  •3.15 MPix задна камера
  •Батерија Li-Polymer 4000mAh
  •Bluetooth 4.0, 1x USB 2.0
  •Accelerometer
  •Димензии: 189.3x113.8x10.1g
  •Тежина:297g


  2.Samsung Galaxy Tab4

  [​IMG]

  Processor: Quad-core 1,2 GHz CPU Speed
  Storage: 8 GB ROM
  Memory:1.5 GB RAM
  Display: 7.0 inches, 800 x 1280 pixels, 7.0 inches (~216 ppi pixel density)

  Camera
  -1.3 Megapixels Camera Resolution (Front)
  -3 Megapixels Camera Resolution (Rear)

  Network/Bearer and Wireless Connectivity
  -Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, dual-band, Wi-Fi Direct
  -Wi-Fi Direct available
  -A2DP, AVRCP, OPP, HID, PAN Support
  -DLNA available
  -KIES, KIES Air available
  Bluetooth v4.0

  Location
  -GPS + GLONASS available

  Sensors
  -Accelerometer, Geo-magnetic, Light Sensor Support

  Battery
  -4.000 mAh Battery
  -Up to 8 h

  Services and Applications
  -Samsung Apps available
  -Music Hub 1,5 available
  -Game Hub 2,0 available
  -ChatON available
  -ActiveSync available

  Connectors
  -USB 2.0 support
  -3,5 mm Stereo Earjack available
  -microSD (up to 32 GB) External Memory Slot
  -Micro USB (5 V, 2 A) available

  OS
  -Android 4.4.2 OS

  Physical Specification
  -86.9 x 107.9 x 9 mm Dimension
  -276 g Weight

  За оние што сакаат виндоус таблет изборот е малку потежок зошто таблетите возат десктоп виндоус 8.1 ,но таблетите во овој ценовен ранг се со 1гига рам ,а десктоп ос со 1гига рам знаеме дека ни за youtube не е.

  Ова е добра виндоус опција за оние кои сакаат да доплатат http://www.anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=1005&pid=37550  Дајте ваши предлози и искуства.
  :)
   
  На ASUSx55c и aleksuperior им се допаѓа ова.
 2. aleksuperior

  aleksuperior
  On your way to fame

  663
  915
  6 Декември 2012
  Машко
  А кои дел од студентите ќе можат да го искористат овој грант? Т.е. кои се условите?
   
 3. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,887
  2,460
  21 Јануари 2011
  Машко
  Невработен
  Кога ќе им бидат дадени ваучерите?
   
 4. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  495
  151
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  - Редовен студент
  - Првпат запишан во 3-та или 4-та година
  - Месечни приходи во семејството до 32.741ден бруто приход
   
  На aleksuperior му/ѝ се допаѓа ова.
 5. ASUSx55c

  ASUSx55c
  Intern

  77
  16
  16 Јули 2013
  Машко
 6. The_Man

  The_Man
  Unstoppable

  2,341
  2,006
  18 ноември 2009
  И сите студенти со посебни потреби мислам.
   
  На Tawe му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  А кога ќе се делат ваучери?
   
 8. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,214
  28 oктомври 2008
  Денес во Собранието на Република Македонија се донесе

  ПРЕДЛОГ НА ЗАКОН ЗА ИЗМЕНУВАЊЕ НА ЗАКОНОТ ЗА ИЗДАВАЊЕ НА ВРЕДНОСНИ БОНОВИ –ВАУЧЕРИ, ПО СКРАТЕНА ПОСТАПКА

  Со членот 1 од Предлог на законот за изменување на Законот за издавање на вредносни бонови – ваучери се врши изменување на членот 3 од Законот за издавање на вредносни бонови – ваучери, во кој е уредена постапката за издавање на вредносните бонови-ваучери, со тоа што се воведува прибирање и размена на податоци по службена должност во однос на потврдите од факултет и уверението од Управата за јавни приходи кои се докази во постапката за издавање на вредносните бонови-ваучери, со што студентите ќе заштедат време и средства, во постапката на стекнување со вредносните бонови-ваучери.

  ОНА ШТО Е ПОИНТЕРСНО Е ТОЧКАТА 2
  Овој закон влегува во сила со денот на објавувањето во „Службен весник на Република Македонија”, а ќе се применува до 29 февруари 2016 година.

  Таман да излезат понови модели на таблети:)
   
 9. DaDo|BT

  DaDo|BT
  Intern

  258
  13
  21 Септември 2007
  Машко
  Јас го користам ovaj година дена (+-) ,
  ASUS Memo Pad HD7 ME173X-1A062A (6490)

  сум задоволен сега за сега единствена мана е тоа што доколку го носам во ранец
  и надвор е ладно му треба време ( односно да го загреам екранот за да биде респонсивен на допир ) , но претпоставувам ова е исто со повеќето таблети од оваа класа ...
   
 10. viktormkd

  viktormkd
  Gaining Experience

  311
  289
  31 Јули 2011
  Машко
  Што и да земете, гледајте да е со 16гб внатрешна меморија (па дури ако треба и да се доплати). Малце по малце поминува времето на 8гб внатрешна да е доволна меморија.
   
 11. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,214
  28 oктомври 2008
  Јас го имав истиот додека не ми се скрши екранот... Немав таков проблем, сум го дрнкал додека го чекам малиот од тренинг, без никаков лаг на ладно.
   
 12. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,214
  28 oктомври 2008
  Kако што пишав претходно, бидејќи законот ќе се применува дури од 29 Февруари 2016 година тогаш и најевтините ќе бидат стандард со 2 гига рам и 32 гига меморија.
   
  На DaDo|BT му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  законот ке се применува до 29 Февруари 2016 !
  да не ги збуниш тие што ги опфаќа овој закон :)
   
  На Banjifiko му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,214
  28 oктомври 2008
  My bad! :) Денес се изнатрчав помеѓу комисии, целосно сум дезориентиран...
   
 15. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,518
  14 Мај 2008
  Машко
  Мене ме збуни, што е сменето сега?
   
 16. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,976
  4,214
  28 oктомври 2008
  Начинот на кој се аплицира, демек сега по автоматизам влагаш у група според веќе предадените документи на факултетот. За второто јас бев малку збунка, бидејќи вчера на расправа се изнаслушав дали "од" или "до"...
   
 17. skullmonkey

  skullmonkey
  Unstoppable

  4,078
  3,217
  25 Април 2007
  Машко
  Актер
 18. Jovan2389

  Jovan2389
  On your way to fame

  692
  674
  22 Април 2013
  Машко
 19. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  118
  86
  21 oктомври 2014
  Машко
  Има ли некој поднесено овдека за ваучер и ако има дали знае нешто до куде стигна работа, ја поднесе ама ништо нема ново, мислу дека до сг требаше да објавив ?
   
  На Стап му/ѝ се допаѓа ова.
 20. uwemi

  uwemi
  Unbeatable

  4,761
  4,314
  20 Февруари 2011
  Машко
  Slucajno nekoj da ne ima info za vaucerite, dali mozat 2 vauceri da se iskoristat za edno kupuvanje t.e nesto vo vrednost od 16k?
   
 21. Torlakian

  Torlakian
  Gaining Experience

  118
  86
  21 oктомври 2014
  Машко
  Ваучер може да се искористи до 25 јуни 2015, тој погоре инфо дека е до фебруари 2016 од куде ви ?
   
 22. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,818
  2,670
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Дечки во Анхоч има можност да си резервирате таблет и да ви го достават до дома бесплатно: http://www.anhoch.com/pcmarket/tablets.php
   
  На kirev му/ѝ се допаѓа ова.
 23. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,501
  25,563
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Acer Iconia A1-840 за парите одличен, имав можност да го тестирам и имам позитивни искуство во секој аспект
   
  На STEFF и Mar tiN им се допаѓа ова.
 24. hebocig

  hebocig
  Gaining Experience

  653
  139
  7 Јануари 2010
  Машко
 25. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,028
  1,541
  25 Јануари 2008
  Машко
  Lenovo би одбрал јас, дизајнот и изработката се на ниво.Кога ќе се навикниш на него ќе бараш рачка кај друг теблет.Одличен е за видеа гледање, звучниците се поставени на предната страна каде што треба.
   
  На STEFF му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...