• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој речник го користете?

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Под ова мислев кој речник го користете на компјутерот за превод од англиски, француски германски или некој друг јазик на македонски или на некој друг познат јазик.
Јас го користам miniyu речник од англиски на српски за некои непознати зборови.

Највеќе ме интересира за речници кои не бараат на интернет, туку си имаат своја база на зборови.
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Јас користам Turni Recnik,и сум задоволен,некои не познати зборови ги нема,не бара интернет,си има своја база на зборови.:D
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Можи е малце глупо, ама јас на Google си барам за некој англиски збор објаснење на англиски.:)
Речник користам само во форма на книга.
 

hakeriste

Intern
15 август 2008
1
0
Јас го користам MagnumPro и сум многу задоволен од тој програм бидејки
читам една книга на англиски и без проблем ми го наога секој збор што
ке го напишам:D:D:D:D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,843
909
Ohrid
Можи е малце глупо, ама јас на Google си барам за некој англиски збор објаснење на англиски.:)

Или пак, напиши го зборот во google, ама во Images/слики, и според сликите лесно ќе откриеш за што станува збор :)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Morton Benson е добар,но според мене тоа не е речник,туку појаснувач на зборови.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Можи е малце глупо, ама јас на Google си барам за некој англиски збор објаснење на англиски.:)
Речник користам само во форма на книга.

So ke baras po Google........instaliraj si plagincinja za Firefox . Sve sto treba da napravis e so kursorot da dojdes nad zborot i toj avtomatski se preveduva:D
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
32
Што plug-in е тој? Како се вика, можи да користи некогаш.:)
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
809
694
Todor91's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8750H CPU @ 2.20GHz
Motherboard
Asus P8B75-M LX
Storage
ssd m2 KINGSTON SA1000M8240G| Hard Drive: Western Digital WDC WD10SPZX-17Z10T1
RAM
Kingston 24 GB (DDR4-2662)
Video card
NVIDIA GeForce GTX 1050 4096 MB GDDR5
Mouse
Bloody V7
Monitor
MSI
OS
Microsoft Windows 10 (10.0) Professional 64-bit
moze za mozila 3.0.1 sega go napraiv :)) imaat ponova verzija:)
 

sardaukar22

Intern
4 јуни 2015
4
1
Нема потреба од речник со инсталација на екстензија на пребарувачот (Firefox или слично).
Со оваа програма речниците (сите македонски) се достапни од десктоп.
rk0aqf.jpg

Гратис заедно со програмата има интернет радио со неколку македонски станици.
 

Dark HaCkeR

Баниран/a
14 јули 2009
2,632
1,359
Кај ја ископа темава стара е 7 години, а и овие членови што пишале тука више одамна го имаат заборавено форумов :D
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,922
12,426
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Не знам дали да ти честитам на трудот или да предупредам дека тулбарот е изработен со сомнителна алатка која се користи и за „потенцијално несакани програми“. И да нема такви компоненти, јас не би го возел тулбарот поради ресурси и недоверливост кон такви работи. Ако сакам да погледнам некој збор, би отишол најмногу на веб-страницата, но и таа е недоработена, а и содржината (побарав некои зборови) изгледа аматерски, но тоа може да се подобри.

This dll was created by legitimate ToolbarStudio software that belongs
to Softomate LLC.
Each toolbar has its own unique identifier (GUID)
GUID: {C49DD894-C6DE-4910-8C41-BA20F852D8BC} Version: 4.1.0.71 Date: 03.06.2015

The code produced by Softomate doesn't contain any virus/adware/spyware/malware.
But as the platfrom is extendible some clients may alter or modify our code to
include the functionality that may be considered as adware. Anti-virus vendors
like Mcafee, TrendMicro, AVG, LavaSoft, Avira, etc. already confirmed
mis-identifications of our platfrom and updated their patterns accordingly.
Please, see our correspondence and the most recent cases at :
http://www.softomate.com/false_positives.html
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,397
4,942
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Кај ја ископа темава стара е 7 години, а и овие членови што пишале тука више одамна го имаат заборавено форумов :D

Тодор е уште активен бе :)

Инаку пишува дека речников најдобро работи на Windows XP, што значи дека е малце застарен.
 

sardaukar22

Intern
4 јуни 2015
4
1
Не знам дали да ти честитам на трудот или да предупредам дека тулбарот е изработен со сомнителна алатка која се користи и за „потенцијално несакани програми“. И да нема такви компоненти, јас не би го возел тулбарот поради ресурси и недоверливост кон такви работи. Ако сакам да погледнам некој збор, би отишол најмногу на веб-страницата, но и таа е недоработена, а и содржината (побарав некои зборови) изгледа аматерски, но тоа може да се подобри.

This dll was created by legitimate ToolbarStudio software that belongs
to Softomate LLC.
Each toolbar has its own unique identifier (GUID)
GUID: {C49DD894-C6DE-4910-8C41-BA20F852D8BC} Version: 4.1.0.71 Date: 03.06.2015

The code produced by Softomate doesn't contain any virus/adware/spyware/malware.
But as the platfrom is extendible some clients may alter or modify our code to
include the functionality that may be considered as adware. Anti-virus vendors
like Mcafee, TrendMicro, AVG, LavaSoft, Avira, etc. already confirmed
mis-identifications of our platfrom and updated their patterns accordingly.
Please, see our correspondence and the most recent cases at :
http://www.softomate.com/false_positives.html
Програмата е во пробен период но сосема сигурна. Огромен број на тулбари кои се користат на интернет од најсериозни компании се изработени со истата алатка. Мислам дека сосема добро пишува во текстот кој си го издвоил.
Изгледот на страната е прашање на вкус. Во однос на сиромашноста, сигурно мора да грешиш. Фондот на зборови е најголем од сите други македонски онлајн речници иако значително ќе биде дополнето во наредните 2-3 недели. Страната е специјализирана и изработена од изворниот доставувач на бази до скоро сите портали кои имаат онлајн речник.
 
Последна промена:

sardaukar22

Intern
4 јуни 2015
4
1
Тодор е уште активен бе :)

Инаку пишува дека речников најдобро работи на Windows XP, што значи дека е малце застарен.
Програмата која работи со базите може да е застарена во поглед на компатибилноста. Речникот - базите како може да застарат!? Проблемот е што БИРРО Интегра дескбар програмата е изработена пред неколку години (беше користена за сопствени потреби) со алатка која во меѓувреме стана премногу скапа (3500 долари).
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
4,397
4,942
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Програмата која работи со базите може да е застарена во поглед на компатибилноста. Речникот - базите како може да застарат!? Проблемот е што БИРРО Интегра дескбар програмата е изработена пред неколку години (беше користена за сопствени потреби) со алатка која во меѓувреме стана премногу скапа (3500 долари).

Да де, на самата програма мислев се разбира, можда погрешно се изразив кога реков "речников".
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,126
Мислења
878,386
Членови
30,742
Најнов член
Foolish Mastermind
На врв Дно