1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој речник го користете?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од WhiteDeath, 14 Август 2008.

 1. WhiteDeath

  WhiteDeath
  Intern

  117
  1
  2 Јуни 2008
  Под ова мислев кој речник го користете на компјутерот за превод од англиски, француски германски или некој друг јазик на македонски или на некој друг познат јазик.
  Јас го користам miniyu речник од англиски на српски за некои непознати зборови.

  Највеќе ме интересира за речници кои не бараат на интернет, туку си имаат своја база на зборови.
   
 2. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Јас користам Turni Recnik,и сум задоволен,некои не познати зборови ги нема,не бара интернет,си има своја база на зборови.:D
   
 3. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Можи е малце глупо, ама јас на Google си барам за некој англиски збор објаснење на англиски.:)
  Речник користам само во форма на книга.
   
 4. hakeriste

  hakeriste
  Intern

  1
  0
  15 Август 2008
  Јас го користам MagnumPro и сум многу задоволен од тој програм бидејки
  читам една книга на англиски и без проблем ми го наога секој збор што
  ке го напишам:D:D:D:D
   
 5. fuUuUzZzZy

  fuUuUzZzZy
  Mr. Sensei

  4,832
  820
  14 Декември 2007
  Машко
  Или пак, напиши го зборот во google, ама во Images/слики, и според сликите лесно ќе откриеш за што станува збор :)
   
 6. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Hrvatsko-Angliski recnik. Odlicen e.
  btw imeto mu e Rjecnik. :))
   
 7. dani_janev

  dani_janev
  Intern

  280
  7
  19 Април 2007
  На temelk4 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. vandalko

  vandalko
  Intern

  110
  0
  12 Декември 2007
  Anglisko-Srpski
  Morton Benson
  Ima golema baza na podatoci i nema potreba od internet.
   
 9. Stane

  Stane
  Gaining Experience

  2,497
  75
  4 oктомври 2007
  Morton Benson е добар,но според мене тоа не е речник,туку појаснувач на зборови.
   
 10. SuperMiki

  SuperMiki
  Intern

  90
  0
  12 Август 2008
  Јас не користам многу речник,али кога ми птитреба нешто одам на www.idividi.com.mk/recnik
   
 11. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
  So ke baras po Google........instaliraj si plagincinja za Firefox . Sve sto treba da napravis e so kursorot da dojdes nad zborot i toj avtomatski se preveduva:D
   
 12. vik

  vik
  Intern

  1,936
  31
  14 Април 2007
  Што plug-in е тој? Како се вика, можи да користи некогаш.:)
   
 13. trakilaki

  trakilaki
  Intern

  1,084
  18
  15 Мај 2008
 14. AMD_fan

  AMD_fan
  Certified IT Addict

  3,646
  137
  10 ноември 2007
  Машко
 15. Todor91

  Todor91
  On your way to fame

  791
  608
  8 Јануари 2008
  Машко
  moze za mozila 3.0.1 sega go napraiv :)) imaat ponova verzija:)
   
 16. sardaukar22

  sardaukar22
  Intern

  4
  1
  4 Јуни 2015
  Машко
  Нема потреба од речник со инсталација на екстензија на пребарувачот (Firefox или слично).
  Со оваа програма речниците (сите македонски) се достапни од десктоп.
  [​IMG]
  Гратис заедно со програмата има интернет радио со неколку македонски станици.
   
 17. Dark HaCkeR

  Dark HaCkeR
  Баниран/a

  2,632
  1,360
  14 Јули 2009
  Кај ја ископа темава стара е 7 години, а и овие членови што пишале тука више одамна го имаат заборавено форумов :D
   
  На Стап и dejan_str им се допаѓа ова.
 18. sardaukar22

  sardaukar22
  Intern

  4
  1
  4 Јуни 2015
  Машко
  Напишано е за идни читатели.
   
  На prichina му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Metuzalem

  Metuzalem
  Epic

  6,244
  11,314
  28 ноември 2010
  Машко
  Tootle puffer
  Не знам дали да ти честитам на трудот или да предупредам дека тулбарот е изработен со сомнителна алатка која се користи и за „потенцијално несакани програми“. И да нема такви компоненти, јас не би го возел тулбарот поради ресурси и недоверливост кон такви работи. Ако сакам да погледнам некој збор, би отишол најмногу на веб-страницата, но и таа е недоработена, а и содржината (побарав некои зборови) изгледа аматерски, но тоа може да се подобри.

  This dll was created by legitimate ToolbarStudio software that belongs
  to Softomate LLC.
  Each toolbar has its own unique identifier (GUID)
  GUID: {C49DD894-C6DE-4910-8C41-BA20F852D8BC} Version: 4.1.0.71 Date: 03.06.2015

  The code produced by Softomate doesn't contain any virus/adware/spyware/malware.
  But as the platfrom is extendible some clients may alter or modify our code to
  include the functionality that may be considered as adware. Anti-virus vendors
  like Mcafee, TrendMicro, AVG, LavaSoft, Avira, etc. already confirmed
  mis-identifications of our platfrom and updated their patterns accordingly.
  Please, see our correspondence and the most recent cases at :
  http://www.softomate.com/false_positives.html
   
 20. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Тодор е уште активен бе :)

  Инаку пишува дека речников најдобро работи на Windows XP, што значи дека е малце застарен.
   
  На Dark HaCkeR му/ѝ се допаѓа ова.
 21. sardaukar22

  sardaukar22
  Intern

  4
  1
  4 Јуни 2015
  Машко
  Програмата е во пробен период но сосема сигурна. Огромен број на тулбари кои се користат на интернет од најсериозни компании се изработени со истата алатка. Мислам дека сосема добро пишува во текстот кој си го издвоил.
  Изгледот на страната е прашање на вкус. Во однос на сиромашноста, сигурно мора да грешиш. Фондот на зборови е најголем од сите други македонски онлајн речници иако значително ќе биде дополнето во наредните 2-3 недели. Страната е специјализирана и изработена од изворниот доставувач на бази до скоро сите портали кои имаат онлајн речник.
   
  Последна промена: 5 Јуни 2015
 22. sardaukar22

  sardaukar22
  Intern

  4
  1
  4 Јуни 2015
  Машко
  Програмата која работи со базите може да е застарена во поглед на компатибилноста. Речникот - базите како може да застарат!? Проблемот е што БИРРО Интегра дескбар програмата е изработена пред неколку години (беше користена за сопствени потреби) со алатка која во меѓувреме стана премногу скапа (3500 долари).
   
  Последна промена: 5 Јуни 2015
 23. NecrotoX

  NecrotoX
  Unstoppable

  2,821
  2,665
  4 Март 2013
  Машко
  Илустратор
  Да де, на самата програма мислев се разбира, можда погрешно се изразив кога реков "речников".
   
  На sardaukar22 му/ѝ се допаѓа ова.
 24. theblacklist

  theblacklist
  Intern

  5
  1
  5 Јуни 2015
  Машко
Слични теми
 1. paraglajder
  Одговори:
  13
  Прегледи:
  13,234
 2. IntelAmd
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  2,402
 3. Clash
  Одговори:
  7
  Прегледи:
  952
Вчитување...

Сподели

Вчитување...