• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој програм за дефрагментирање го користите

  • Ја почнал/а темата
  • #1
3 мај 2007
17
0
Поздрав до сите.
Можеби оваа теме веќе е постирана (моја грешка ако е така).
Сега разгледував низ форумите во светот во врска во програми за дефрагментирање и видов дека има многу опции но во основа нема варијации големи во задачите кој ги извршуваат и резултатите кои ги даваат. Ме интересира и вашето мислење. Јас порано ја користев на Windows опцијата за дефрагментирање, за да после проверив уште неколку како O&O Defrag, Diskeeper 7, Perfect Disk, но се задржав на едно многу мало и многу ефикасно програмче VoptXP. Има многу едноставен изглед и повторно многу е фунционален. Да ве слушнамсите вас.

поздрав.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,021
471
delicon.mk
Имав приметено порано кога бев на XP откако ќе го дефрагментирам дискот со вградениот дефрагментер во XP-то, Windows-от некако поспоро ми работеше. :chudenje:

...па користев Diskeeper (но само за дефрагмент, без тие додатоците и незнам што друго) и си функционираше супер.
 

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Diskeeper solidno funkcionira si go defregmentira diskot vo pozadina a ne go usporuva PC-to
jas go koristam 2 god i top mi e.:):)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Во суштина сите тие програми користат готова функција за дефрагментирање од самиот XP. Одлучуваат само за радоследот на фајловите, која шема. Инаку XP ја прави прљавата работа. Така да скоро сеедно е што ќе користиш. Оној што доаѓа со самиот ОС, нуди само една шема на дефрагментирање.
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
i jas si koristam Disk Defragmenter od windows, no nemam vreme za defragment :D:D
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
135
C:Documents and SettingsneW1>defrag C: -a
Windows Disk Defragmenter
Copyright (c) 2001 Microsoft Corp. and Executive Software International, Inc.

Analysis Report
4,88 GB Total, 517 MB (10%) Free, 18% Fragmented (30% file fragmentation)

You should defragment this volume.

C:Documents and SettingsneW1>defrag D: -a
Windows Disk Defragmenter
Copyright (c) 2001 Microsoft Corp. and Executive Software International, Inc.

Analysis Report
71,44 GB Total, 17,61 GB (24%) Free, 4% Fragmented (8% file fragmentation)


You do not need to defragment this volume.
:)):)):))
 

Blagojce

Gaining Experience
26 декември 2007
893
71
Прилеп
Blagojce's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5-3570 3.40GHz
Storage
2 TB
RAM
8 GB
Monitor
ASUS 24" LED Full HD
OS
Windows 10

greenman

Intern
9 ноември 2007
211
1
Diskeeper 2008 mi se sviga posto i da imas 1% free space moze da go defregmentiras diskot
za razlika od drugi programi sto sum gi testiral sto baraat minimum 15% sloboden prostor.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,970
Мислења
853,714
Членови
29,608
Најнов член
aleksandra.sash
На врв Дно