1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој продава Energizer?

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од ApexAlex, 8 Мај 2020.

 1. ApexAlex

  ApexAlex
  Intern

  40
  6
  30 oктомври 2018
  Машко
  Здраво дечки! Сакам да купам Energizer AAA Lithium Ultimate батерии но незнам од каде... Има некој идеа или?
   
 2. igor_igor

  igor_igor
  Unstoppable

  2,105
  3,271
  2 Септември 2012
  Машко
  Во Веро Џамбо види. :)
   
  На ApexAlex му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ApexAlex

  ApexAlex
  Intern

  40
  6
  30 oктомври 2018
  Машко
  Ќе видам, фала!
   
  На igor_igor му/ѝ се допаѓа ова.
 4. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  307
  254
  19 ноември 2013
  Машко
  Пиши ако има ќе ми требаат и мене за брзо :D
   
  На ApexAlex му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Audiofil

  Audiofil
  Gaining Experience

  876
  337
  28 oктомври 2007
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 6. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Зарем има литиум на 1,5v? Не сум знаел.
   
 7. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  Незнам кој бренд беа,али видов во големиот тинекс на првомајска 2 батерии околу 600 ден
   
 8. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тие се ричарџибл.
   
 9. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  ќе проверам и ке пишам али 99% сум сигурен дека беа литиум
   
 10. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ајде провери. :)
   
 11. IcePick

  IcePick
  Gaining Experience

  307
  254
  19 ноември 2013
  Машко
  Има во Логинг, Varta Ultra Lithium ААА 175 денари една батерија.
   
 12. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  Друже проверено,варта литиум 2 батерии 350ден
   
  Последна промена: 30 Мај 2020
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 13. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Тоа се овие:

  [​IMG]

  Но не се ричарџибл.
   
 14. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  20200530_100612.jpg
  --- Споени мислења, 30 Мај 2020 ---
  иста цена се аа и ааа
   
 15. krema

  krema
  Professor

  11,007
  10,542
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ааа значи Ultra Lithium се овие.
   
 16. orce66624

  orce66624
  Gaining Experience

  89
  54
  13 Август 2016
  Машко
  да бидам искрен ама ич не се разбирам од батерии,барав друг модел и случајно ги заприметив овие пошто ценава ми бодеше во очи во споредба со другите :)
  Само сакав да помогнам на членот погоре бидејќи бараше литиум батерии
   
 17. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Вреди да се земат само ако имаш потрошувач што не работи ок на 1.2в пошто NiMh скроз полни се околи 1.4-1.45 а најголем дел од времето го поминуваат на 1,2в, а литиумските држат околу 1.5в. Или евентуално ако имаш некој ептен мал потрошувач на кој еднаш во 5 години менуваш батерија.
  Иначе литиумските по капацитет се околу 1300Мах, споредено со енелооп 600-1000Мах во зависност од моделот.
  Ако си член на /r/mousereviev и ти се за бежичен глушец па ги сакаш ради тежината, пак мислам дека не вреди баш којзнае колку. 7.5г се литиумските, енелооп лите 600мах се 10,1г, енелооп ааа 800Мах се 11,6г и енелооп про 1000Мах се 12.5г. Со тоа што енелупов ќе ги користиш мноооогу години.
   
 18. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Порано литиумски батерии беа само тие копчестите како CR2025 и сродните. Пред 10+ години почнаа со производство и на други батерии како АА(А).
  Најголемата предност во однос на алкалните е што имаат многу поголем капацитет и напонот не паѓа и на екстремно ниски температури. Полесни се од алкалните и држат многу подолго време т.е. имаат подолг рок на траење.
  Негативната страна е високата цена, затоа најпогодни се за уреди кои се користат надвор во ладно. За обична домашна употреба сѐ уште не се исплтливи.
   
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 19. DeJaVu

  DeJaVu
  On your way to fame

  570
  685
  21 ноември 2010
  Машко
  Па не би рекол дека баш многу поголем капацитет имаат, добри алкални ААА имаат околу 1000Мах а дотичниве Energizer AAA Lithium Ultimate 1300Мах
   
 20. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,318
  2,567
  19 Јули 2013
  Од искуство литиумските АА ми траеле барем двојно повеќе од алкалните, корисетени во ист уред (читај блиц). Колку е тој капацитет во бројки, не знам. И тоа тестирано пред многу години, штом станаа достапни. Денеска ако се унапредила технологијата можеби и поголема да е разликата.

  Од друга страна ААА батерија и не е репер за капацитет затоа што уреди што се потрошувачи не ги прават на ААА батерии.

  Но како што веќе пишав, разликата во цена меѓи литиумски и алкални не е исплатлива за секојдневно користење. Најголема предност на овие батерии ја гледам во работата на многу ниски температури и на уреди кои треба да стојат надвор.
  На смрзнати алкални или кои било батерии на полнење им треба време додека го вклучат уредот, а некогаш нема ни да го вклучат. Овие работат скоро исто ко на собна температура.
   
Слични теми
 1. FLEGMA
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  17,801
 2. Whisky Vishera
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  408
 3. lynx
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  489
 4. turbiny
  Одговори:
  20
  Прегледи:
  876
 5. CeeTour
  Одговори:
  1
  Прегледи:
  1,359
Вчитување...

Сподели

Вчитување...