• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој процес е што??

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Сте се запрашале ли некогаш, кој е овој процес па сега.
Мене лично многу ме нервира кога ќе инсталирам нова апликација и таа ќе отвори 3-4 процеси.
Е сега наместо да барате кој процес доаѓа од каде и дали е некој тип на мациозен софтвер, можете да го пробате UniBlue ProcessQuickLink2.

Тоа е мало и бесплатно, но многу корисно програмче, кое до секој процес во Таск Менаџерот става икона прашалник:

taskma10.jpg

Доволно е да кликнете на неа, и веднаш ќе ви отвори страница со информации за тој процес.

taskma11.jpg


Затоа, кога следен пат ќе се двоумите дали да го исклучите тој процес, прашајте го UniBlue.
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
И за да не си го оптеретуваш компјутерот со уште едно корисно програмче, покорисно е (и посигурно дека нема да ти го забави компјутерот) да го напишеш името на процесот на Google и ќе видиш за што се работи.:D
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
wow супер ова ми требаше неколку пати ќе исклучам некој процес што ми го кочи компјутерот го искористува процесорот 100% и потоа се појави ерор и ќе почне со одбројување за рестарт и тоа многу ме нервира.

ФАЛА МНОГУУУУ :p
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
@vasildb

Па ова програмче е како замена за мануелно да бараш информации за процесот.
Да.

Но ти дава информации само од нивниот сајт, додека ти самиот можеш да си се информираш за процесот од нивниот сајт и од уште десетина други валидни.

Сепак, добро програмче, не викам не, само кажувам подобра алтернатива, збогатена со повеќе кликови.:))
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.479
1.300
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Вака звучи добро, но како тој програм го оптеретува компјутерот.
Јас сум повеќе за оној едноставниот начин - прашај го google па тргни го процесот. Поспоро но побезбедно (нема потреба некој програм да ми ги скенира процесите).
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Да, алаткиве од SysInternals се навистина најдобрите за Windows, пишувани од креаторите на оперативниот систем.
 
M

Mr.Alien

Гостин
Браво за темата!

Супер алатки за понеупатените и понеискусните, нема збор. И далеку побрзо и поефикасно отколку да бараш низ разни упатства и "библии" за WIndows XP и неговите регистри.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Тоа да, ама за понеупатените корисници ова е повеќе од одлично.
 

WhiteDeath

Intern
2 јуни 2008
117
1
Уште подобра програма е "The Ultimate Troubleshooter" програмата дава објаснување за кои се активни програми и сервиси. За секој процес и сервис има официјално објаснување за што служи и коментар дали треба да се исклучи или не. Објаснувањето е ептен многу добро. Јас го користам некој 2-3 месеци и многу ми завршило работа.
 

zlochko

Intern
23 мај 2008
140
7
www.linkedin.com
Сето тоа е во ред, (истите информации можеш и да ги најдеш со едноставно пребарување на Google), но сепак, оваа програма според мене има една голема маана:

$29.95
:nikako:
 

SuperMiki

Intern
12 август 2008
90
0
Ако веќе инсталирате 3rd party software за преглед и проверка на процеси во Windows, јас топло би ви го препорачал следниов:

http://technet.microsoft.com/en-us/sysinternals/bb896653.aspx

Мислам дека нема подобар од овој.
Програмата е бесплатна.
стварно добро прогамче.
фала друже.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.283
Членови
31.482
Огласи
19
Најнов член
silmapopse
На врв Дно