• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој прелистувач е најбрз по ваше?

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Според мене беше Netscape кога владееше ама сега мислам дека Mozilla e :bravo: ...

Колку што знам во ЕВРОПА и во САД повеке се користи IE, имаше една анкета во САД кој прелистувач е побрз имаше 1 милион гласачи, а 70% гласале за IE ... ова беше лани :)...
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Mozila е најбрз според мене. IE е спор ко полжав. :)
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
По брзина...Opera или Firefox (зависи со какви сетингс).
По сигурност...дефинитивно Firefox.
 

elena_vol4ica

Intern
24 април 2008
21
0
По брзина...Opera или Firefox (зависи со какви сетингс).
По сигурност...дефинитивно Firefox.
LOL, are you sure?!?!?
Тоа можеше да се каже пред 1 година, но не и сега - има исто толку експлоити за mozilla колку што има и за ie...
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1,242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
spored mene Firefox!!
 

Eva Molotow

Intern
14 април 2008
106
30
LOL, are you sure?!?!?
Тоа можеше да се каже пред 1 година, но не и сега - има исто толку експлоити за mozilla колку што има и за ie...
Welcome to 2007 :p, каде што Firefox има повеќе ранливости од IE.

Главно, IE е по ранлив на експлоити од Firefox/Opera/Safari. Зошто?
Поради структурата на која што е. Windows.
IE ги користи истите контролни сетови што XP/било што би користело.
Ова значи дека кога пребаруваш сајтови што имаат spyware или нешто на нив се направени да автоматски бараат ранливости во IE а не во Firefox etc.
Сите пребарувачи имаат проблеми, но помала е шансата да бидеш спамуван/а со глупости или spyware во Firefox/Safari поради поцврстата структура на кодот и 'ѕидовите', не знам како да се изразам.
IE пропушта работи без разлика на сетингсот најчесто од spyware што прелажува тоа Microsoft Genuine потпис од Microsoft. Со Firefox нема толку лесен пат.
Mozilla е open-source, и нормално дека ќе вадат повеќе експлоити за него. Повеќето беа откриени при крај на 2007.
Јас лично користам Firefox и задоволна сум со него, и со брзина и со сигурност.

Не знам колку смисла праи постов, се брзам на кафе. :D
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Opera e najbrz eve sega bas poznav da ja koristam i sum zadovolen. Mnogu brzo otvara stranici i ne uglavuva kako fierfox so memorija. :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Firefox 3 Beta 5 нема толку голем проблем со меморијата и реално е побрз.. иначи користам и опера и лисица... зависи кој во кој случај ..

Инаку Dragon[Sky], Лисицата е OSS но тоа значи и дека закрпи за неко ќе ислегуваат се почесто и побрзо и се подобри :)
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
кај мене Safarito е најбрз...малку побрз од Firefox...ама тоа највеќе ради тоа шо имам преко 20 екстензии и ми ја успоруваат.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
So znam. Spored mene ponastrana od IE.Nekna go instalira 7-cata i prvoto otvaranje-bam zamrzna nemozese da ja otvore kako so treba www.msn.com:LOL: i tolku od mojto probuvanje na IE bilo koja verzija.
Firefox definitivno mi se dopaga brz e, bezbeden stabilen u najgolem del ali koa dojde u New Tab da otvores Pdf dokument nekogas znae da zaglave e toa me vade od koza.
Opera ne sam koristil, so znam aj mos ke ja probam.
:bravo:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
svarno ne mozam da opredelam koj e najdobar prelistuvac no znam koj e najsranje...koga izrabotuvav veb strana neso za faks i ja prilagoduvav na firefox opera i win explorerot...epa pazi kako e u explorerot koga ke namestis tabelata da ti bide 100% site pregleduvaci ja prilagoduuvaat web stranata spored toa kolkav e ekranot a win explorerot si ima nekoe si negovo 100% dokade sto odi tabelata...se obiduev na site mozni nacini isto da bide na site tri prelistuvaci ali ne uspeav i na kraj se iznervirav izrezavv web stranata pisav da se pregleduva na firefox i opera i predadov.... :D ...tapa e windows explorer
 

Alek24

Intern
18 април 2007
83
0
Safari до сега е најдоброто што го имам користено. Пред некој ден го инсталирав и подобар е од Mozilla, барем на мојата машина:)
 

Jano

Intern
8 февруари 2008
281
11
Mozilla Firefox e zakon jas imam proglem so Safari se skaraf.....
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
Mozilla e dobar zaradi ekstenziite aj do skoro instalirav safari na pentium(krs) III laptop so 128 RAM i sega za sega e dobar samo mi nedostasuvaat nekoi ekstenzii :).Mozilla No.1 safari No.2
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Го пробав сафари. За брзина секоја чест. Мислам дека треба да е на прво место, меѓутоа.... екстензиите....
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
861,176
Членови
29,914
Најнов член
Jinzoo
На врв Дно