1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој предмет да го одберам. - ФЕИТ

Дискусија во форумот 'C // C++' започната од ND_tech, 13 Декември 2015.

 1. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  Јас сум студент на ФЕИТ и за втор семестар треба да одбериме Програмирање и алгоритми или Структорно програмирање. Моето прашање е шо е полесно?
   
 2. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  уф, се исплашив, гледам „помош“ си викам ова не е на арно.
   
  На Daniel86 и NecrotoX им се допаѓа ова.
 3. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,540
  11,265
  23 Јануари 2008
  Манга
  Како беше онаа народнана од Титова Југославија...„Синко, учи факултет за да не бидеш работник“! Па така и овде се учи за да се положи, а не за да се научи нешто кое понатаму во животот ќе ни користи за работа и од кое ќе си го вадиме лебот...Прашањево ќе беше сосема во ред ако авторот прашуваше од кој предмет ќе има повеќе бенефит понатаму во професионалната кариера...

  Што се однесува од прашањето, најлесно е да се запишеш на ФОН или на оние селскине „универзитети“ (Штип, Пробиштип и Куклиш), таму ќе добиеш диплома со најмалку труд и знаење.
   
  На draganamon, omegaRED, mdeni и уште 8 други им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  8,964
  8,713
  24 Јуни 2009
  Машко
  Додека чекаш автобус на автобуска веќе ја имаш дипломата во рака :D
   
  На mdeni и borcep им се допаѓа ова.
 5. petre.dimov

  petre.dimov
  Gaining Experience

  961
  243
  27 ноември 2008
  Машко
  Software developer
  Ако можеш земи ги и двата :) , алгоритми ќе ти биде покорисен. Ама мислам дека кога јас бев на ФЕИТ 2008-12, овие два предмети беа поврзани во еден.
   
 6. Sephiroth

  Sephiroth
  Unstoppable

  3,499
  2,493
  14 Мај 2008
  Машко
  Се запишал на Феит и прашува кој предмет е полесен........How cute!
   
  mdeni, borcep, NERD. и на уште 1 им се допаѓа ова.
 7. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  564
  275
  5 ноември 2013
  Машко
  Полесен ти програмирање и алгоритми 2, но сепак зависи на што смер си. Не е финтата само да поминеш, чат пат и знање треба да стекнеш;)
   
 8. null_ptr

  null_ptr
  Gaining Experience

  511
  408
  20 ноември 2013
  Машко
  Запиши си структурно
   
 9. Costigan_Jr

  Costigan_Jr
  Unstoppable

  2,831
  3,909
  5 Јули 2013
  На ФЕИТ стигнаа полесно да бараат...Ех, каде отиде и Електро...
   
 10. Ethan

  Ethan
  Intern

  12
  6
  31 Мај 2014
  Машко
  јас сум на ФИНКИ ама отприлика знам што прашуваш структурно е полесно, а алгоритми е покорисно дефинитвно...нема веднаш да тргнам со обвинување на челенот можеби е енергетски смер и нема толкава потреба од програмирањата, а сепак треба да избере некое од тие или сака да избере за да има некоја основа за понатаму...
   
  На Arabian му/ѝ се допаѓа ова.
 11. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  Sine pa jas to prasvam za da si go odberam poteskiot
   
 12. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  bas to sum energetika
   
 13. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  energetika sum
  zosto mi e programiranje
   
 14. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  energetika
   
 15. Ceco

  Ceco
  Gaining Experience

  600
  162
  29 Септември 2010
  на кој смер беше?
   
  На Zeddomazed, reflexmk, Kajsibebraat и уште 9 други им се допаѓа ова.
 16. ljupce

  ljupce
  Gaining Experience

  114
  83
  8 ноември 2011
  Машко
  земи си пиа2 и не се замарај.. ако ти е за програмирање да си "научил" ќе си пишал ФИНКИ.. а и од структурно аир нема да видиш така да исто ти се фаќа
   
 17. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,138
  4,351
  4 ноември 2013
  Машко
  Мислам дека е на енергетика...ама не сум баш сигурен
   
  На Zeddomazed, Daniel86, MasteR_#0 и уште 5 други им се допаѓа ова.
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  8,540
  11,265
  23 Јануари 2008
  Манга
  Јас дипломирав и магистрирав на енергетика на ЕТФ, а сметам дека е корисно да се знае програмирање. Во мое време имаше предмет „Програмски Јазици“ 1 и 2, сега ова изборов на повеќе предмети е новитет. Според мене за енергетичар дефинитивно избор треба да е структурно програмирање.
  Програмските пакети и алатки наменети за енергетичарите и електроинжинери веќе во себе ги имаат имплементирано компјутерските методи и алгоритми кои се користат за решавање на проблеми од енергетика и не гледам поента некој да гуми време за изучување на алгоритми.
  На пример, Matlab/Simulink, како моќен софтверски пакет за инжинер, во своите билбиотеки ги има вградено најголемиот дел од оптимизационите методи кои се погодни за решавање на комбинаторни проблеми. Ама за да се користат мора да се има основи од структурно програмирање.
   
  На draganamon и ND_tech им се допаѓа ова.
 19. Arabian

  Arabian
  Gaining Experience

  564
  275
  5 ноември 2013
  Машко
  @gOJDO e у прaвo.. Сепaк требa дa имaш пoзнaвaње бaрем нaјминимумoт oд прoгрaмирaње.. Јaс сум нa феит 2рa гoд.. И мoжaм сo сигурнoст дa ти кaжaм секoј предмет штo гo имaш ке ти требa зa oснoвa нa некoј друг.. Сaмo дa знaеш ке ти требa и прoгрaмирaње.. Бaрем oснoвните циклуси, for, while.. Тaкa дa не oди мн кoј е пoлесен.. И 2тa леснo се минaт.
   
 20. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  Energetika
   
 21. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  energetika
   
 22. HardCorec

  HardCorec
  Unbeatable

  3,138
  4,351
  4 ноември 2013
  Машко
  Така и си мислев само не бев баш сигурен... фала ти што ни кажа.
  ...
  Енергетика, така?
   
  Zeddomazed, MasteR_#0 и на Daniel86 им се допаѓа ова.
 23. bizmak

  bizmak
  Gaining Experience

  111
  86
  6 Декември 2013
  Машко
  Можеби е на Енергетика, таму ги бираат потешките предмети
   
  На Costigan_Jr му/ѝ се допаѓа ова.
 24. ND_tech

  ND_tech
  Intern

  13
  1
  10 Јули 2014
  da da
   

Сподели

Вчитување...