• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој оперативен систем го користите на вашиот компјутер?

Кој Оперативен систем го користите?


 • Вкупно гласале
  278
 • Ја почнал/а темата
 • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ајде да видиме кои оперативни системи се користат нејповеќе во Македонија, или поточно да видиме кој ОЅ го користат членовите на форумот. Може и да подискутираме за преднопстите и мааните на едниот или другиот итн.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #2

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Темата требаше да ја поставам во Оперативни системи наместо тука во Софтвер. Па ако може Администратоирите нека ја префрлат под Оперативни системи.
Sorry!
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
Моментално користам windows xp затоа што сум приморан на тоа :mad:
Преферирам Linux :))
 
 • Ја почнал/а темата
 • #4

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Моментално користам windows xp затоа што сум приморан на тоа :mad:
Преферирам Linux :))
А зошто мораш? Ако го работиш и преферираш Linux тогаш зошто си приморан да го користиш windows xp ? Ништо не се мора! :) :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Користам dual boot WinXP и Kubuntu 7.10. Kubuntu сум во фаза на учење и привикнување на нова околина. А XP повеќе го користам и затоа гласав за него.
 

DynamicMK

Gaining Experience
11 април 2007
1,635
181
Windows XP SP2... сепак во дилема сум да преминам на Виста, проблем ми е слабата конфигурација... „Microsoft Windows“ is my choice дефинитивно
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Користам Winsdows XP, но планирам да инсталирам Ubuntu. Ама пусто школо не ме остава.
 

neW1

Gaining Experience
10 мај 2007
679
132
А зошто мораш? Ако го работиш и преферираш Linux тогаш зошто си приморан да го користиш windows xp ? Ништо не се мора! :) :)
Морам, учам xp а неам доволно рам за virtual machine и сл.Плус има некој ствари што не работат со wine а ми се неопходно во моментов (барем до нова година сум заглавен со срањево :( )
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Windows XP SP2.. :) Имам и OpenSuse ама засега го користам XP, затоа што ми треба..
Инаку не ми е проблем миграција на друг оперативен систем, OpenSuse е сосема во ред. Немам обичај да го рестартирам или гаснам компјутерот, па на што ќе се затекнам на тоа работам :)
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Моментално triple boot: XP Pro, Ubuntu 7.10, PC-BSD. Пошто е лаптоп, како идеш во десно се помалце драјвери имаш :) па малце е фрустрирачки
 

Noe

Intern
23 ноември 2007
106
2
Дуал боот Windows XP и SlackWare но сепак повеќе време поминувам на хп-то дека повеќе ми треба сега за сега.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Значи како и да е, заклучокот е дека Windows каков-таков сепак е најзастапен оперативен систем во Македонија а мислам дека е така и во глобални размери. Одлична маркетинг стратегија на Microsoft. Мое мислење е дека ќе беше многу подобро ако другите ОЅ беа повеќе застапени и ако имаше пожестока конкуренција. Сепак мислам дека Linux полека ама сигурно чекори напред и дека за скоро време ќе му парира на Windows. Крајниот резултат би бил поголема конкуренција - поквалитетни понуди и услуги.:bravo:
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
Windows XP so service pack tri (beta) i nema veze ne ide pobrzo za 10 procenti kako so velat. I Vista Business. Od linux distribuciite imam Knoppix i Ubuntu...i retko gi koristam...samo so live cd. Navika si e navika.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,008
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно