• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој од овие 3 лаптопи?

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Планирам во скоро време да си земам еден лаптоп, и во финале влегоа три модела: Sony VAIO FZ 4000, HP Pavilion dv6700t SE и DELL XPS 1530. Перформанси не пишувам бидејќи ќе биде customized. Ме интересира ваши мислења за овие 3 и кој од овие вие би ми го препорачале?

И нормално, ваши искуства :)
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Ja imam iskustvo so dell laptopovite. Mada i sony se dobri, za toa moze D da ti dade svoe mislenje. HP se poevtini od drugite, ama nekako se skart. Drugar mi sto kupi DV6700, posle nedela dena pocna tastaturata da mu sjae i izlizuva. Dizajnot gi e dobar, ama ovaka se amaterski.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.946
www.iwmnetwork.com
Ja imam iskustvo so dell laptopovite. Mada i sony se dobri, za toa moze D da ti dade svoe mislenje. HP se poevtini od drugite, ama nekako se skart. Drugar mi sto kupi DV6700, posle nedela dena pocna tastaturata da mu sjae i izlizuva. Dizajnot gi e dobar, ama ovaka se amaterski.

Немам време да ги анализирам моделите но ке ти кажам генерално мое мислење за брендовите... ова ми е втор модел Сони, и беспрекорно сум задоволен од него, иаку да го чувам малку повеќе ќе биде во подобра состојба. :) Веќе 6 месеци како 24 часа е вклучен и не мрда освен некои физички промени кои јас му ги иам нанесено. ј/к :)))

Сони се по-канцелариски вид на лаптопови, па така зависно од каква личност си и за каква потреба ти треба одлучи си. Дел се буквално "поцврсти" (физички) компјутери и трпат повеќе мкнење и сл.

Според квалитет, ја би рангирал Сони, па Дел па ХП. Зависи се како што реков неможам да ги гледам компонентите ова она зашто сум кнап со време, но и тоа може да е одлучувачки фактор.

За ХП, не сум многу фан на ХП компјутери иаку знаат да бидат квалитетни.
 

tehnogp

Intern
29 ноември 2007
26
49
Скопје
www.vizuelnopredrealno.mk
tehnogp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 9 3900X
Motherboard
ASUSTeK COMPUTER INC. TUF X470-PLUS GAMING (AM4)
Storage
Samsung Evo 850(250 gb)/Eco 840 120GB/4 x2TB WD
PSU
PSU 850W Deepcool DQ850 Modular 80Plus.
RAM
64GB G.Skill
Video card
Gigabyte PCX GeForce GTX 1070 Xtreme Gaming 8GB GDDR5
Case
NZXT
Monitor
LG ULTRAWIDE
OS
Windows 10 pro
Другарче да си земеш ти Toshiba Satelite P200-1I6, и игрици и графика и Филмчиња и Дизајн и сето тоа на 17" TruBrite LCD монитор.Мое мислење ти е тоа,а од тие трите модели кои ги имаш спомнато Sony си е Sony без да пишувам и објаснувам за него.Поздравhttp://it.com.mk/forum/images/smilies2/dd.gif
:D
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3.007
530
www.ibiz.mk
АЈ кога веке се оценуваат лаптоп-ови
што мислите за овој некако добар ми е а планирам за која недела да земам па сеуште се двоумам кој да земам

а од тија 3те сони ми најдобро упада

лаптоп ми треба повеже да кога патувам значи да е издржлив
а перформанси нешто како toshiba
Toshiba Satellite P205D-S7802

доколку имате некој друг предлог прифакам

позз:bravo:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
И јас би играл Dell, меѓутоа да се чујат туѓи мислења и искуства не е на одмет.
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
После мало истражување заклучив дека XPS е меѓу подобрите лап топи. Има супер дизајн, добри перформанси и како што забележав издржлив е.
 

newpain01

Intern
24 јануари 2008
248
0
Планирам во скоро време да си земам еден лаптоп, и во финале влегоа три модела: Sony VAIO FZ 4000, HP Pavilion dv6700t SE и DELL XPS 1530. Перформанси не пишувам бидејќи ќе биде customized. Ме интересира ваши мислења за овие 3 и кој од овие вие би ми го препорачале?

И нормално, ваши искуства :)

и јас сум заинтересиран за истите, освен ХП. повише сум за dell, ама имам читано на некои форуми дека неколку луѓе се жалат дека не им се погодил мониторот и морале да го враќаат лаптопот и такви срања. ваљда нема јас да имам толкава среќа:)) а иначе и Sоny многу ми се свиѓа, ама мене ми треба лаптоп баш за мкнење.незнам дали Sony има заштита за хард дискот, т.е. да не се оштети или во најлош случај да не ми цркне од клацкање.:LOL:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Колега и јас би ти го препорачал Dell-от. Според мене тој ти е најдобра солуција од 3-те. Сепак...

It's up to you! :)
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Не ми е работата дали ќе бидам главен фраер у маало, ми треба добар notebook со кој нема да ме боли глава.
 
M

Mr.Alien

Гостин
HP Compaq 6820s
Core duo @ 1.73 GHz, 1 GB RAM, 160 GB SATA II 8 MB buffer, DVD RW Lightscribe, 17" Widescreen, Radeon X1350 128 MB, тастатура со посебен нумерички дел, Bluetooth, SD/MMC, Wireless LAN, 10/100 LAN....
Цена: ~40.000,oo со ДДВ.

Ако ти е за работа.....
 

secure.boy

Intern
23 јануари 2008
125
1
what about ibm/lenovo?

mislam deka e vreme za 45nm cpu nekoj T8k
ili 65nm T7k

ne vredi da se davat pari za T2k ili T5k
 

StenmarC

Intern
16 април 2007
716
13
stenmarc.blog.com.mk
Сум користел HP 2 пати и не фала во иднина. Моментално користам Dell Latitude D820 и сум презадоволен - како од дизајн и компактност, така и од издржливост на батерија.
 

Fatihh

Gaining Experience
14 април 2007
372
50
Скопје
saaf.mk
Fatihh's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7 - 6700
Motherboard
ASUS TUF
Storage
2TB Western Blue + 480GB SSD A-DATA
PSU
SPIRE SILENTEAGLE 550W REAL
RAM
4x 8GB DDR4
Video card
STRIX GTX 1050Ti 4GB
Case
Case Cooler Master K380
Mouse
Mouse Genesis kypton 500
Keyboard
A4 TEC B318
Monitor
Samsung 27" 4K
OS
win10
Според мене SONY :rolleyes::rolleyes:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4.717
220
www.foxmediahouse.com
А да се додаде една анкета? Па со помош на анкетата да се реши работава ааа колега?
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Нема потреба од анкета, не гласаме за најсекси лаптоп. Ме интересираа туѓите мислења и искуства и како што гледам работава оди накај Dell. :rolleyes:

Чекам уште мислења.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
44.298
Мислења
892.131
Членови
31.476
Огласи
18
Најнов член
catsap123
На врв Дно