• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој нов лаптоп?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Планирам набрзо да земам лаптоп. Нема да ми треба за никаква захтевна работа туку за office. А и немам мн кеш - до 550 - 600 евра. Е сеа според парите највеќе пто можам да добијам е CD t2370 @ 1.73 што мислам дека е сосема доволно за Office. Гледам две опцииЧ

1. Notebook Toshiba Satelite L300-11M, Intel DuoCore T2370 1.73Ghz/2048MB/250GB/DVDRW/Cam/15.0"/Vista Home Premium ~35000 ден (без fingerprint reader)

2.Lenovo 3000 N200 notebook Intel Core Duo T2370 1.73GHz; RAM 1GB; HDD 250GB; DVD RW; 15.4" WXGA TFT; Intel GMA X3100;10/100; Bluetooth; Intel 3945ABG; Fingerprint reader;DOS License ~32500 (со fingerprint).
Btw сумњиво ми е што неможам лесно драјвери да најдам за овој.

Иако имам дома Toshiba лаптоп и сум презадоволен, Lеnovo-то повеќе ми прави ќеф, ради дизајнот и ради fingerprint-от (што колку што прочитав мора да иде со Trusted Platform Module што би ми вршело работа за Bit Locker ако ставам Vista).

И во едниот и во другиот случај мислам да напукам рам 4гб пошто е ефтин, а и помалце батерија ќе ми троши.

Графика не ми треба, а и со парите не располагање не ни можам да најдам лаптоп со неинтегрирана графичка, а и не мислам дека ако ја чекам Centrino 2 нешто ќе добијам пошто сигурно нема да има лаптоп со 250гб за 34 000.

Други марки немам гледано пошто немало некоја привлечна понуда, освен некој HP 520 али тие не ми се баш по ќеф, а и мн луѓе се жалат од (не) квалитетот на HP (бар од Compaq серијата).

Е сеа што мислите вие? Предлози?
 

BSOD

Intern
5 јуни 2008
709
46
Мислам дека веќе си имаш одлучено :)
Имаш податоци за батериите? Колку ќелии? 4-6 cell itn
Провери си резолуција на ЛЦД....види кој е поатрактивен.
X3100 подржува directx 10

The peppy Lenovo 3000 N200 laptop has nice features but mediocre battery life.

http://www.pcworld.com/article/137793/lenovo_3000_n200.html
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Јас мислам дека овој лаптоп е одличен, однос пари перформанси:
HP Pavilion dv5z
http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4486

А исто така на страната можеш да си разгледаш и други лаптопи, имаат огромна база на тестови.
http://www.notebookreview.com/reviews/

Centrino според мене е само фрлање на пари и потоа еден куп проблеми посебно со Wireless кој не не почитуваат стандарди и имаат многу проблеми со многу рутери.:ua:

А за hp Compaq имам само позитивни искуства, имам nx7300 и nx7400 кои се користат секојдневно по 18 саати 2 години и сум немал никакви проблеми.:bravo:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

smole

Unbeatable
18 април 2007
3,552
4,190
Нема муабет, и двата се топ, само проблем е што ги нема у МК, а јас од тука ќе зимам.
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com

ilin

Intern
20 јули 2008
7
1
2.Lenovo 3000 N200 notebook Intel Core Duo T2370 1.73GHz; RAM 1GB; HDD 250GB; DVD RW; 15.4" WXGA TFT; Intel GMA X3100;10/100; Bluetooth; Intel 3945ABG; Fingerprint reader;DOS License ~32500 (со fingerprint).
Btw сумњиво ми е што неможам лесно драјвери да најдам за овој.
За леново ќе најдеш многу лесно драјвери.
Ќе одиш на lenovo.com > support and downloads и каде што ти пишува „Enter a product number„ ќе го впишеш бројот што ти е на налепницата од долната страна на лаптопот.

Тука ги имаш сите потребни драјвери тестирани од леново.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,971
Мислења
853,798
Членови
29,613
Најнов член
mmx1990
На врв Дно