1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кој модел на принтер користите?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од Ismet, 10 Април 2007.

 1. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Navistina dobro prasanje koga se raboti za printeri bez koi ne moze da se zamisli nekoja kancelira i ne samo toa :) .
  Za mene "the best" na poleto na printerite e dеfinitivno Epson.:D
  Vie sto mislite?
   
 2. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  :) ISMET Како можеш да кажеш Epson глупости тој точно е дека се обидува да влзе во конкуренција со canon и hp но многу тешко му оди. А и како прво за сега најдобри се canon сум присуствувал на презентација на овие три модела и што да ти кажам epson боите и брзината на која работи е смешно ........печатење на слики им е катастрофа можеш да земеш да направиш разлика ако некој твој другар има canon и ќе видиш колку е голема разликата canon имам 2pl на капка кое засега е најдобро ,брзината им е средна но е со најдобар квалитет ако најдам некој материјали ќе ти пратам да видиш

  поздрав
   
 3. <<ExeCutoR>>

  <<ExeCutoR>>
  Intern

  132
  2
  16 Април 2007
  И јас се согласувам дека Canon е со подобар квалитет, лесно се одржува и не се заглавуваат страници или некој слични проблеми (одлична инженерија ) како кај Epson, плус тоа можам да кажам декла софтверот што е во пакет со Canon многу лесно се инсталира, е со многу опции (што мислам дека не е случај со Epson во однос на Canon и HP) и е разбирлив за корисниците.
  Конкретно јас имам Canon S200 постар модел е но сум презадоволен од него.

  Tатко ми се занимава со поправка на принтери и верувај дека кога и да дојде дома со принтер гледам Epson со многу грешки кој потешко се поправаат.

  Исмет мислам дека не се разбираш во принтери и немаш искуство со повеке модели како Brother,Minolta,Oki,Lexmark и некој други марки на принтери така да неможеш да заклучиш дека Epson се најдобри.
   
 4. Ismet

  Ismet
  Intern

  250
  4
  7 Април 2007
  Мислам дека не ме разбравте доволно што сакам да кажам :) .
  Се цитирам:
  Код:
  Za mene "the best" na poleto na printerite e dеfinitivno Epson.
  Што значи дека тоа е мое лично мислење ;) .
  Досега сум користел неколку модели на Epson, Canon и HP и подеднакво сум задоволен од сите.
  Сепак тоа е мое индивидуално мислење, нели :D .
  Затоа и ја отворив темава да продискутираме за тоа вие што мислите и зошто мислите така :cool: .
   
 5. Freaker

  Freaker
  Intern

  418
  8
  9 Април 2007
  јас користам epson stylus c48 не дека е најдобар туку најмногу ми одговараше на односот перформанси цена и трошоци, ми се допадна надворешниот изглед имаше поефтини од него ама кога ја вклучив цената на кертриџите најповолен ми беше а и сум многу задоволен досега, тивок е економичен практичен, иначе татко ми користи два epson LX300 и сигурно имаат преку 10 години активно секојдневно користење и ниеднаш не биле на сервис како руски тенк се
   
 6. Megatron

  Megatron
  Intern

  146
  4
  18 Април 2007
  Doma imam edno ludo masince :)) od 98 e Epson 670 abe smrt nema , se susele boite , tie se susat so se susat ama ova i toj problem go nadminva . Se slucvalo po 2 meseci nisto da ne stampam i pak gajle da nema. Na vremeto bese 330DM zamislete ja denesnata cena 10 evra nema da bidi :)))) a dobra masina :))
   
 7. smole

  smole
  Unstoppable

  3,077
  3,551
  18 Април 2007
  и ја се зезнав со епсон с40 и доколку би требало пак да купувам би земал hp.
   
 8. makedonce

  makedonce
  Intern

  609
  11
  12 Април 2007
  Canon PIXMA MP600 ако имаш повеќе пари или
  PIXMA MP180 е перфектен за домашни услови
   
 9. direktor.e

  direktor.e
  Intern

  608
  4
  6 Април 2007
  HP se besprekorni (mislam i najrpdavani), no EPSON i Lexmark se po-narodski printing resenija. Sekoj ima razlicno iskustvo so printeri, jas licno imam koristeno i HP i Epson i Lexmark i Oki, i normalno, site si imaat i prednosti i negativnosti.
  Mozeme i da navlezeme vo sustinata-cena-performansi-odrzuvanje-cena na toneri-kertridji...
  Na kraj se se sveduva na brend-buying
   
 10. akis100

  akis100
  Intern

  61
  0
  10 Април 2007
  Koj model na printer koristite?

  Јас имам EPSON STYLUS C 46, веќе две години ја користам и добро работи, према цената што ја платив задоволен сум. Меѓутоа понекогаш и без потреба на две недели пуштам нешто малку да исштампа за да не би дошло до сушење на боите или нешто слично, барем така мене ми е кажано.

  Што мислите отприлике до колку дена може Принтерот да биде неактивен, a да после пак работи добро и без проблеми, се разбира за овој модел C46
   
 11. Alek24

  Alek24
  Intern

  83
  0
  18 Април 2007
  jas do sega sum koristel samo hp. porano imav hp laser jet 1500, toj e crno bel. zakon e printerot. momentalno koristam hp 2600 isto laserski ama ne sum mnogu zadovolen. mnogu matni gi vadi boite i ne e to so treba.
   
 12. Amazonce

  Amazonce
  Intern

  19
  0
  2 Мај 2007
  EPSON ACULASER C900
  EPSON STYLUS PHOTO R320
  EPSON STYLUS 680 (old timer :) )
  HP Laserjet 1100
  HP Laserjet 6p

  imam i uste nekoj ama rasipani so ne gi koristam :p
   
 13. stefan_mladenovski

  stefan_mladenovski
  Intern

  35
  0
  1 Мај 2007
  Jas imam HP 1018.Epten e dobar,eftin em funkcionalen.Se polni tonerot na sekoi 2000-3000 iljadi listovi.TOP e za domasna upotreba.Problem e samo sto e malce spor 12 stranici vo minuta.
   
 14. DimitarMK

  DimitarMK
  Гостин

  јас имам HP LaserJet 1010-ама не е у боја.Сега планирам да зиам HP Color LaserJet, а HP би зел пак зашто овој што го имам стварно се докажа..го купив пред 1 година а ова тонеров уште не се истрошил..ТОП!!!
   
 15. zenderski

  zenderski
  Intern

  11
  0
  7 Мај 2007
  HP photosmart C3180 Inkjet super mi e za domasni potrebi
   
 16. Chejo

  Chejo
  Intern

  43
  1
  6 Мај 2007
  Машко
  Koristam EPSON EPL-5700l
   
 17. angjeleski

  angjeleski
  Intern

  202
  11
  23 Април 2007
  Имам EPSON C86 - додека работеше работеше, принтовите беа ок...едно година дена, ама после не сменив кетриџи околу 2 месеци и готовоооо :) некако успеав да ја оспособам црната боја ама колорот нема враќање... Се до пред 2 недели кога целосно се укочи и кога ќе го вклучам само трепкаат диодите за листови и мастило една по друга.
  ЈАС веќе никогаш нема да купам EPSON и inkjet принтер (не сум се сретнал со CANON и не знам колку имаат проблеми со запекување на бојата ако не се користи и дали е евтино нивното оддржување - мислам на кертриџите) ама знам дека следен печатар ќе биде LASER дефинитивно и тоа Canon или HP.
  P.S. Некоја помош за мојов принтер???
  Имам слушнато за тој лимит на принтови и не знам дали сум го поминал или е хардверски проблем. Однапред благодарам
   
 18. stefan_mladenovski

  stefan_mladenovski
  Intern

  35
  0
  1 Мај 2007
  --------------------------------------------------------------------------------

  Jas imam HP 1018.Epten e dobar,eftin em funkcionalen.Se polni tonerot na sekoi 2000-3000 iljadi listovi.TOP e za domasna upotreba.Problem e samo sto e malce spor 12 stranici vo minuta.
  __________________
  www.darkrider92.hi5.com
   
 19. oops

  oops
  Intern

  75
  5
  6 Мај 2007
  Секој си има свое мислење од своето искуство !
  Јас имам искуство со неколку бренда и од сите може да се пофалим
  ама за се е потребно и поддршка од производител, а за тоа се најдобри
  HP !
  Canon има многу добри принтери „од искуство“, многу се квалитетни, ама еден проблем со драјвери ми го менува мислењето за Canon.
  Принтер кој е произведен 2002 година нема драјвеи за Windows XP, а и не се потрудија да издадат што не е добро за фирма како Canon.
  Инаку принтерите зависно од намената сите имаат доби особини, само треба да знаеш да одбереш добар модел за дадена работа.
   
 20. alexo

  alexo
  Intern

  169
  12
  23 Април 2007
  Jas imam HP PSC 1410. Glavata za printanje e na kertridzite i vo slucaj da ti se isusi bojata samo go menuvas kertridzot i maka nemas plus kertridzite mozat da se polnat otponovo so refil boi koi se dosta evtini
   
 21. StreetGrl

  StreetGrl
  Intern

  10
  0
  7 Мај 2007
  HP LaserJet 1022n.
  EPSON Stylus Color 1520
  Не можам да ги споредувам затоа не ги користам за исти цели. У секој случај задоволна сум и од двата. :D
   
 22. kole

  kole
  Intern

  27
  0
  15 Мај 2007
  Jas koristam Canon BJC-2100 i da cuknam vo drvo super me sluzi iako e in-jet
   
 23. psybaron

  psybaron
  Intern

  745
  48
  10 Април 2007
  HP Photosmart C5180 All-In-One.
   
 24. rene

  rene
  Intern

  45
  0
  19 Јули 2007
  hp officejet 6210..aio
   
 25. darkwarrior

  darkwarrior
  Intern

  45
  1
  22 Јули 2007
  zdr

  za mene najdobar e HP i Canon a jas koristam Epson so slabi perfermansi no kako za domasna upotreba me sluzi.
   

Сподели

Вчитување...