1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кој модел на принтер користите?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од Ismet, 10 Април 2007.

1. Ismet

Ismet
    Intern

250
    4
    7 Април 2007
    Navistina dobro prasanje koga se raboti za printeri bez koi ne moze da se zamisli nekoja kancelira i ne samo toa :) .
    Za mene "the best" na poleto na printerite e dеfinitivno Epson.:D
    Vie sto mislite?

2. makedonce

makedonce
    Intern

609
    11
    12 Април 2007
    :) ISMET Како можеш да кажеш Epson глупости тој точно е дека се обидува да влзе во конкуренција со canon и hp но многу тешко му оди. А и како прво за сега најдобри се canon сум присуствувал на презентација на овие три модела и што да ти кажам epson боите и брзината на која работи е смешно ........печатење на слики им е катастрофа можеш да земеш да направиш разлика ако некој твој другар има canon и ќе видиш колку е голема разликата canon имам 2pl на капка кое засега е најдобро ,брзината им е средна но е со најдобар квалитет ако најдам некој материјали ќе ти пратам да видиш

поздрав

3. <<ExeCutoR>>

<<ExeCutoR>>
    Intern

132
    2
    16 Април 2007
    И јас се согласувам дека Canon е со подобар квалитет, лесно се одржува и не се заглавуваат страници или некој слични проблеми (одлична инженерија ) како кај Epson, плус тоа можам да кажам декла софтверот што е во пакет со Canon многу лесно се инсталира, е со многу опции (што мислам дека не е случај со Epson во однос на Canon и HP) и е разбирлив за корисниците.
    Конкретно јас имам Canon S200 постар модел е но сум презадоволен од него.

Tатко ми се занимава со поправка на принтери и верувај дека кога и да дојде дома со принтер гледам Epson со многу грешки кој потешко се поправаат.

Исмет мислам дека не се разбираш во принтери и немаш искуство со повеке модели како Brother,Minolta,Oki,Lexmark и некој други марки на принтери така да неможеш да заклучиш дека Epson се најдобри.

4. Ismet

Ismet
    Intern

250
    4
    7 Април 2007
    Мислам дека не ме разбравте доволно што сакам да кажам :) .
    Се цитирам:
    Код:
    Za mene "the best" na poleto na printerite e dеfinitivno Epson.
    Што значи дека тоа е мое лично мислење ;) .
    Досега сум користел неколку модели на Epson, Canon и HP и подеднакво сум задоволен од сите.
    Сепак тоа е мое индивидуално мислење, нели :D .
    Затоа и ја отворив темава да продискутираме за тоа вие што мислите и зошто мислите така :cool: .

5. Freaker

Freaker
    Intern

418
    8
    9 Април 2007
    јас користам epson stylus c48 не дека е најдобар туку најмногу ми одговараше на односот перформанси цена и трошоци, ми се допадна надворешниот изглед имаше поефтини од него ама кога ја вклучив цената на кертриџите најповолен ми беше а и сум многу задоволен досега, тивок е економичен практичен, иначе татко ми користи два epson LX300 и сигурно имаат преку 10 години активно секојдневно користење и ниеднаш не биле на сервис како руски тенк се

6. Megatron

Megatron
    Intern

146
    4
    18 Април 2007
    Doma imam edno ludo masince :)) od 98 e Epson 670 abe smrt nema , se susele boite , tie se susat so se susat ama ova i toj problem go nadminva . Se slucvalo po 2 meseci nisto da ne stampam i pak gajle da nema. Na vremeto bese 330DM zamislete ja denesnata cena 10 evra nema da bidi :)))) a dobra masina :))

7. smole

smole
    Unstoppable

2,924
    3,275
    18 Април 2007
    и ја се зезнав со епсон с40 и доколку би требало пак да купувам би земал hp.

8. makedonce

makedonce
    Intern

609
    11
    12 Април 2007
    Canon PIXMA MP600 ако имаш повеќе пари или
    PIXMA MP180 е перфектен за домашни услови

9. direktor.e

direktor.e
    Intern

608
    3
    6 Април 2007
    HP se besprekorni (mislam i najrpdavani), no EPSON i Lexmark se po-narodski printing resenija. Sekoj ima razlicno iskustvo so printeri, jas licno imam koristeno i HP i Epson i Lexmark i Oki, i normalno, site si imaat i prednosti i negativnosti.
    Mozeme i da navlezeme vo sustinata-cena-performansi-odrzuvanje-cena na toneri-kertridji...
    Na kraj se se sveduva na brend-buying

10. akis100

akis100
    Intern

61
    0
    10 Април 2007
    Koj model na printer koristite?

Јас имам EPSON STYLUS C 46, веќе две години ја користам и добро работи, према цената што ја платив задоволен сум. Меѓутоа понекогаш и без потреба на две недели пуштам нешто малку да исштампа за да не би дошло до сушење на боите или нешто слично, барем така мене ми е кажано.

Што мислите отприлике до колку дена може Принтерот да биде неактивен, a да после пак работи добро и без проблеми, се разбира за овој модел C46

11. Alek24

Alek24
    Intern

83
    0
    18 Април 2007
    jas do sega sum koristel samo hp. porano imav hp laser jet 1500, toj e crno bel. zakon e printerot. momentalno koristam hp 2600 isto laserski ama ne sum mnogu zadovolen. mnogu matni gi vadi boite i ne e to so treba.

12. Amazonce

Amazonce
    Intern

19
    0
    2 Мај 2007
    EPSON ACULASER C900
    EPSON STYLUS PHOTO R320
    EPSON STYLUS 680 (old timer :) )
    HP Laserjet 1100
    HP Laserjet 6p

imam i uste nekoj ama rasipani so ne gi koristam :p

13. stefan_mladenovski

stefan_mladenovski
    Intern

35
    0
    1 Мај 2007
    Jas imam HP 1018.Epten e dobar,eftin em funkcionalen.Se polni tonerot na sekoi 2000-3000 iljadi listovi.TOP e za domasna upotreba.Problem e samo sto e malce spor 12 stranici vo minuta.

14. DimitarMK

DimitarMK
    Гостин

јас имам HP LaserJet 1010-ама не е у боја.Сега планирам да зиам HP Color LaserJet, а HP би зел пак зашто овој што го имам стварно се докажа..го купив пред 1 година а ова тонеров уште не се истрошил..ТОП!!!

15. zenderski

zenderski
    Intern

11
    0
    7 Мај 2007
    HP photosmart C3180 Inkjet super mi e za domasni potrebi

16. Chejo

Chejo
    Intern

43
    1
    6 Мај 2007
    Машко
    Koristam EPSON EPL-5700l

17. angjeleski

angjeleski
    Intern

202
    11
    23 Април 2007
    Имам EPSON C86 - додека работеше работеше, принтовите беа ок...едно година дена, ама после не сменив кетриџи околу 2 месеци и готовоооо :) некако успеав да ја оспособам црната боја ама колорот нема враќање... Се до пред 2 недели кога целосно се укочи и кога ќе го вклучам само трепкаат диодите за листови и мастило една по друга.
    ЈАС веќе никогаш нема да купам EPSON и inkjet принтер (не сум се сретнал со CANON и не знам колку имаат проблеми со запекување на бојата ако не се користи и дали е евтино нивното оддржување - мислам на кертриџите) ама знам дека следен печатар ќе биде LASER дефинитивно и тоа Canon или HP.
    P.S. Некоја помош за мојов принтер???
    Имам слушнато за тој лимит на принтови и не знам дали сум го поминал или е хардверски проблем. Однапред благодарам

18. stefan_mladenovski

stefan_mladenovski
    Intern

35
    0
    1 Мај 2007
    --------------------------------------------------------------------------------

Jas imam HP 1018.Epten e dobar,eftin em funkcionalen.Se polni tonerot na sekoi 2000-3000 iljadi listovi.TOP e za domasna upotreba.Problem e samo sto e malce spor 12 stranici vo minuta.

19. oops

oops
    Intern

75
    5
    6 Мај 2007
    Секој си има свое мислење од своето искуство !
    Јас имам искуство со неколку бренда и од сите може да се пофалим
    ама за се е потребно и поддршка од производител, а за тоа се најдобри
    HP !
    Canon има многу добри принтери „од искуство“, многу се квалитетни, ама еден проблем со драјвери ми го менува мислењето за Canon.
    Принтер кој е произведен 2002 година нема драјвеи за Windows XP, а и не се потрудија да издадат што не е добро за фирма како Canon.
    Инаку принтерите зависно од намената сите имаат доби особини, само треба да знаеш да одбереш добар модел за дадена работа.

20. alexo

alexo
    Intern

169
    12
    23 Април 2007
    Jas imam HP PSC 1410. Glavata za printanje e na kertridzite i vo slucaj da ti se isusi bojata samo go menuvas kertridzot i maka nemas plus kertridzite mozat da se polnat otponovo so refil boi koi se dosta evtini

21. StreetGrl

StreetGrl
    Intern

10
    0
    7 Мај 2007
    HP LaserJet 1022n.
    EPSON Stylus Color 1520
    Не можам да ги споредувам затоа не ги користам за исти цели. У секој случај задоволна сум и од двата. :D

22. kole

kole
    Intern

27
    0
    15 Мај 2007
    Jas koristam Canon BJC-2100 i da cuknam vo drvo super me sluzi iako e in-jet

23. psybaron

psybaron
    Intern

745
    48
    10 Април 2007
    HP Photosmart C5180 All-In-One.

24. rene

rene
    Intern

45
    0
    19 Јули 2007
    hp officejet 6210..aio

25. darkwarrior

darkwarrior
    Intern

45
    1
    22 Јули 2007
    zdr

za mene najdobar e HP i Canon a jas koristam Epson so slabi perfermansi no kako za domasna upotreba me sluzi.

Сподели

Вчитување...