Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој модел на мобилен/смартфон користите?

6 ноември 2012
1.994
2.135
Скопје
-={K-O-R-U-N}=-'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800x3d / AMD Wraith Prism Cooler
Motherboard
ASUS ROG STRIXX B450-F
Storage
Kingston KC2000 NVMe PCIe SSD
PSU
Corsair HX1000 (full modular)
RAM
2 x 8gb G-SKILL Trident Z RGB
Video card
Gainward RTX 3090
Case
Lian-Li Lancool 215
Mouse
Razer Mamba Elite
Keyboard
Custom TKL Mechanical
Audio
Asus Delta Core \ HyperX USB Amp
Monitor
Samsung Odyssey G7 32" 240Hz \ BenQ PD3200Q 32" \ Dell U27"
OS
Windows 11 Pro
1695729295455.png

Зимај, нека има
 

A$AP-Rocky

Intern
27 февруари 2016
40
9
Македонија
A$AP-Rocky's setup  
Mouse
ZALMAN ZM-M250
Keyboard
Goliath Y-UF49
Audio
Midiland
Monitor
LG
OS
Windows
Да се продолжи традицијата. S21+ кој што го користам 1.5 години, иако е како нов, си бара замена. S21+ најверојатно оди кај член на семејството.

Дај ми искуство.. дали почна да ти кочи или батеријата да се празни повеќе од очекуваното. Јас имам F62 6/128 модел али бара веќе замена исто после година и пол користење. Многу се стрвам по S23 Ultra ама ако флегшип треба да се менува на година и пол тогаш налет.. Во последно време почнав да размислувам и за Google Pixel телефон исто така
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.251
7.397
mikrotikmacedonia.online
Дај ми искуство.. дали почна да ти кочи или батеријата да се празни повеќе од очекуваното. Јас имам F62 6/128 модел али бара веќе замена исто после година и пол користење. Многу се стрвам по S23 Ultra ама ако флегшип треба да се менува на година и пол тогаш налет.. Во последно време почнав да размислувам и за Google Pixel телефон исто така
Телефонот си е брз како и првиот ден кога почнав да го користам, ако не и побрз после апдејтите. Батеријата си трае сеуште цел ден користење или два дена макс ако си лајт корисник. Не забележувам некоја деградација на истата. Не користам фаст чарџ секако.

F62 е буџет варијанта со слаб чипсет и буџет компоненти за Индиски пазар. Не очекувај чуда од такви телефони. S серијата е нешто сосема друго. Немаат ништо заедничко со F серијата.
 

A$AP-Rocky

Intern
27 февруари 2016
40
9
Македонија
A$AP-Rocky's setup  
Mouse
ZALMAN ZM-M250
Keyboard
Goliath Y-UF49
Audio
Midiland
Monitor
LG
OS
Windows
Јасно е тоа. Сум имал S серија телефон само пред повеќе време него најмногу ме зачуди делот кај што спомна "си бара замена", на што ти се должи тоа. Тоа ми беше муабетот, најочигледно ми беше брзина или батеријата ама ете не биле пресудни.. причината за промена ако не е тајна
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.140
2.985
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Најчесто е ради бес/ќејф тој муабет - си бара замена.
Зборувам за обичен корисник,за ентузијасти ова не важи.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.251
7.397
mikrotikmacedonia.online
Јасно е тоа. Сум имал S серија телефон само пред повеќе време него најмногу ме зачуди делот кај што спомна "си бара замена", на што ти се должи тоа. Тоа ми беше муабетот, најочигледно ми беше брзина или батеријата ама ете не биле пресудни.. причината за промена ако не е тајна
Муабетот "си бара замена" е од поглед на тоа дека сум ентузијаст и често менувам телефони ради експеримент, или да се проба нешто сосема поразлично. Далеку од тоа дека S21+ е телефон што е за менување. Истиот работи подеднакво брзо и флуидно како и S23U, со одредени изклучоци.
Најчесто е ради бес/ќејф тој муабет - си бара замена.
Зборувам за обичен корисник,за ентузијасти ова не важи.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Точно.
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1.182
1.891
Скопје
рер1.jpg Веќе 3 и пол години го користам iPhone 11 Pro со 64GB меморија и моментално немам потреба од нов телефон. Телефонот сеуште е подеднакво брз како и дента кога го купив. Камерите истотака се доволно добри за моите потреби. Едино нешто што ми фали кај овој телефон а новите ајфони го имаат е подобрата Ultrawide и селфи камера.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.077
5.271
Абе сеа… Терај додека има апдејти. Туку ти не собираше ретро хардвер на времето?
 

filipkir

Practice makes perfect
17 јуни 2009
1.182
1.891
Скопје
Абе сеа… Терај додека има апдејти. Туку ти не собираше ретро хардвер на времето?
Собирав ретро-телефони, ама го баталив тоа хоби бидејки ми ствараше многу нервози кога старите батерии на ретро-телефоните цркнуваа и неможев да им најдам добра замена од ebay.
 

BorisSapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.124
752
Сеуште го користам Samsung Note 10+, веќе 4 години и неколку месеци. Многу ми е криво што веќе не ја произведуваат Note серијата. Телефонот се уште се држи, брз, немам никакви проблеми, единствено батеријата што му е ослабена. Чекам да излези S24 Ultra па може да се подновам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.629
5.513
Сеуште го користам Samsung Note 10+, веќе 4 години и неколку месеци. Многу ми е криво што веќе не ја произведуваат Note серијата. Телефонот се уште се држи, брз, немам никакви проблеми, единствено батеријата што му е ослабена. Чекам да излези S24 Ultra па може да се подновам.
А зошто не С23 ултра? Проверен, стокмен...
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
6.310
7.059
Скопје
www.facebook.com
Собирав ретро-телефони, ама го баталив тоа хоби бидејки ми ствараше многу нервози кога старите батерии на ретро-телефоните цркнуваа и неможев да им најдам добра замена од ebay.
Исто
 

undergrounde

Gaining Experience
11 декември 2009
522
396
Да се продолжи традицијата. S21+ кој што го користам 1.5 години, иако е како нов, си бара замена. S21+ најверојатно оди кај член на семејството.
Каде го купи? Го имаат сеуште тој "дефект" со меурчето во долниот десен агол?
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.251
7.397
mikrotikmacedonia.online
Решена ти е грејната сезона!
Ке го решат тој "проблем" софтверски, така што ке му направат тротл на процесорот над одредена фрекценција и тоа е тоа. Секогаш дизајнерските грешки се решавале со осакатување на перформансите на процесорот.
 

Todor91

On your way to fame
8 јануари 2008
833
757
Нема врска. Вчeра го активирав и автоматски кога ѓи повлече 96 апликации плус update ios нит загреа ни ништо. Исто така го убив од чепкање околу 4-5 часа не приметив никакво загревање на телефонот. Така да тие шпекулации и информации не ви се валидни. :);)
 

Fredy

Unstoppable
12 октомври 2014
1.140
2.985
Skopje
Fredy's setup  
Processor & Cooler
Intel I5 13500 /Noctua D14
Motherboard
Gigabyte B760 Gaming X DDR 5
Storage
970 evo plus 500gb + Kingston A2000 NvMe 1Tb + SSD Samsung 850 pro 256gb
PSU
EVGA SuperNova 750 G3
RAM
2x16GB DDR5 Kingston Fury Beast @6000Mhz
Video card
MSI 3080 Suprim
Case
NZXT s340 Elite
Mouse
Logitech G502 Proteus Spectrum
Keyboard
G.Skill Ripjaws KM780 RGB cherry mx brown
Audio
Sennheiser HD 518 + Kurzweil KS40A
Monitor
Asus RoG PG279Q 1440p 165Hz IPS
OS
Windows 11 Pro
Ја имам меурчиња по ќошевите на 23ултра ама најверојатно дека имам позадина со меури стаено.У средина се поголеми и се смалуваат кон ќошевите.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
 

tupacan

Unstoppable
10 септември 2007
1.733
2.387
Ја имам меурчиња по ќошевите на 23ултра ама најверојатно дека имам позадина со меури стаено.У средина се поголеми и се смалуваат кон ќошевите.

Sent from my SM-S918B using Tapatalk
Мењај позадина, влага ќе фати. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
46.096
Мислења
955.360
Членови
34.502
Огласи
2.307
Најнов член
ZIL12
На врв Дно