• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Koj Linux?

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Пошто во последно време почнав да се занимавам повеќе со MySql, Apache i PHP, планирам да инсталирам Linux. Ај ако може некој нека ми предложи кој дистро да ставам, што најдобро ке работи за горенаведените апликации. Ја дома имам само Убунту 7.04 i Fedora 6.

Благодарам однапред.

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Пошто во последно време почнав да се занимавам повеќе со MySql, Apache i PHP, планирам да инсталирам Linux. Ај ако може некој нека ми предложи кој дистро да ставам, што најдобро ке работи за горенаведените апликации. Ја дома имам само Убунту 7.04 i Fedora 6.

Благодарам однапред.

Абе сите се скоро исти та исти се зависи што бараш ако си почетник убунто е закон до душа сусе и федора се многу лесни за почетници , но како што разбрав има книга на македонски за убунто.

Земи убунту за почеток ..

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1.550
52
www.it.com.mk
Ubuntu bi bilo ok... Ama pridruzhi i nekoja prochitana kniga so instaliranjeto, pa posle kje svatish kako i za shto se delat distribuciite i kje vidish shto kje ti vrshi rabota.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289

Благодарам однапред.

Za lesen interfejs i pocetnichko nivo na znaenje spored mene: Ubuntu, RedHat, Fedora, Debian.
Za ponapredno: Slackware, Gentoo, Mandrake etc..

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Јас би ти препорачал Fedora (имам користено Fedora 6, Fedora 7, и сега користам Fedora 8). Таа верзија што ја имаш е од Fedora стара но сепак е добра. И Ubuntu (најновата верзија на Ubuntu е 7.10) добра дистрибуција, но Fedora како да кажам e повеќе Linux од Ubuntu. Комплицираноста на инсталација и користење е кај двете дистрибуции иста. На тебе е да одлучиш но сепак инсталирај најнова верзија.

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Za lesen interfejs i pocetnichko nivo na znaenje spored mene: Ubuntu, RedHat, Fedora, Debian.
Za ponapredno: Slackware, Gentoo, Mandrake etc..

ОК се супер само ќе напоменам дека Mandrive (поранешен Mandrake) е 143049 пати полесна од Ubuntu со самото тоа што и овозможува комплетен Контролен Панел за конфигурација на се живо и диво на твојот систем, почнувајќи од поставуавње на apache, mysql до поставување на резолуција, скенер, печатач, 3Д ефекти (compiz) и да напоменам само дека е признаено од сите дистрибуции имаат една од налесните инсталации до сега направено каде имаш можности што другите инсталери и ги немаат.
Голема е заблудата дека Debian е за почетници a Mandriva за понапредни, баш напротив Debian е повеќе за професионалци додека Mandriva се стреми кон обични корисници и секако е најдобра во тоа.
RedHat веќе нема за обични корисници туку нивниот форк Fedora. Листата треба да изгледа вака

За почетници: Mandriva, Ubuntu, Fedora, PCLinuxOS, OpenSuSE
За напредни корисници: Slackware, Debian, Gentoo (hardcore users), ArchLinux, CentOS и други.

Не би требало да ширеме вакви дезинформации :)

Поз.

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Јас читав на Интернет за разлики меѓу диртоа. И во еден article за овакви работи препорачубаат RedHat, Madriva уште некои и плус некој Fedora Core Server или така нешто. Јас не сум многу упатен со Линуксите така да ги знам. Имам коритесно само Damn Small Linux. :D

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.422
Мислења
900.674
Членови
32.138
Огласи
512
Најнов член