• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Koj Linux?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Пошто во последно време почнав да се занимавам повеќе со MySql, Apache i PHP, планирам да инсталирам Linux. Ај ако може некој нека ми предложи кој дистро да ставам, што најдобро ке работи за горенаведените апликации. Ја дома имам само Убунту 7.04 i Fedora 6.

Благодарам однапред.
 

NoLander

Intern
11 ноември 2007
216
15
Пошто во последно време почнав да се занимавам повеќе со MySql, Apache i PHP, планирам да инсталирам Linux. Ај ако може некој нека ми предложи кој дистро да ставам, што најдобро ке работи за горенаведените апликации. Ја дома имам само Убунту 7.04 i Fedora 6.

Благодарам однапред.
Абе сите се скоро исти та исти се зависи што бараш ако си почетник убунто е закон до душа сусе и федора се многу лесни за почетници , но како што разбрав има книга на македонски за убунто.

Земи убунту за почеток ..
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Ubuntu bi bilo ok... Ama pridruzhi i nekoja prochitana kniga so instaliranjeto, pa posle kje svatish kako i za shto se delat distribuciite i kje vidish shto kje ti vrshi rabota.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Пошто во последно време почнав да се занимавам повеќе со MySql, Apache i PHP, планирам да инсталирам Linux. Ај ако може некој нека ми предложи кој дистро да ставам, што најдобро ке работи за горенаведените апликации. Ја дома имам само Убунту 7.04 i Fedora 6.

Благодарам однапред.
Za lesen interfejs i pocetnichko nivo na znaenje spored mene: Ubuntu, RedHat, Fedora, Debian.
Za ponapredno: Slackware, Gentoo, Mandrake etc..
 

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Јас би ти препорачал Fedora (имам користено Fedora 6, Fedora 7, и сега користам Fedora 8). Таа верзија што ја имаш е од Fedora стара но сепак е добра. И Ubuntu (најновата верзија на Ubuntu е 7.10) добра дистрибуција, но Fedora како да кажам e повеќе Linux од Ubuntu. Комплицираноста на инсталација и користење е кај двете дистрибуции иста. На тебе е да одлучиш но сепак инсталирај најнова верзија.
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Za lesen interfejs i pocetnichko nivo na znaenje spored mene: Ubuntu, RedHat, Fedora, Debian.
Za ponapredno: Slackware, Gentoo, Mandrake etc..
ОК се супер само ќе напоменам дека Mandrive (поранешен Mandrake) е 143049 пати полесна од Ubuntu со самото тоа што и овозможува комплетен Контролен Панел за конфигурација на се живо и диво на твојот систем, почнувајќи од поставуавње на apache, mysql до поставување на резолуција, скенер, печатач, 3Д ефекти (compiz) и да напоменам само дека е признаено од сите дистрибуции имаат една од налесните инсталации до сега направено каде имаш можности што другите инсталери и ги немаат.
Голема е заблудата дека Debian е за почетници a Mandriva за понапредни, баш напротив Debian е повеќе за професионалци додека Mandriva се стреми кон обични корисници и секако е најдобра во тоа.
RedHat веќе нема за обични корисници туку нивниот форк Fedora. Листата треба да изгледа вака

За почетници: Mandriva, Ubuntu, Fedora, PCLinuxOS, OpenSuSE
За напредни корисници: Slackware, Debian, Gentoo (hardcore users), ArchLinux, CentOS и други.

Не би требало да ширеме вакви дезинформации :)

Поз.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #10

psybaron

Intern
10 април 2007
745
49
Куманово
markoaleksic.com
Јас читав на Интернет за разлики меѓу диртоа. И во еден article за овакви работи препорачубаат RedHat, Madriva уште некои и плус некој Fedora Core Server или така нешто. Јас не сум многу упатен со Линуксите така да ги знам. Имам коритесно само Damn Small Linux. :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,701
Мислења
855,881
Членови
29,736
Најнов член
pavlo.maznevski
На врв Дно