• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој интернет прелистувач го користите?

Кој интернет прелистувач го користите?

 • Internet explorer

  Гласови: 12 8,8%
 • Mozilla firefox

  Гласови: 106 77,4%
 • Opera

  Гласови: 12 8,8%
 • Netscape

  Гласови: 0 0,0%
 • Safari

  Гласови: 3 2,2%
 • Друг прелистувач

  Гласови: 4 2,9%

 • Вкупно гласале
  137

Acika_Beast

Intern
18 август 2008
124
4
Во моментов користам МОЗИЛА оти си кладов некои addons и сега ми е по интересно, ама ќе тестирам и Chrome - за некое време.
 

ivanus

Intern
28 јуни 2008
118
3
Кога сум на windows користам mozilla, а кога сум на ubuntu користам opera, ама операта ми е помила :)
 

Drakso

Intern
22 октомври 2008
39
0
па порано користев internet explorer пошо се навикнав на IE али после некое време си стаив Mozilla:D дефинитивно боље е:D
 

kraljevski

Intern
4 ноември 2008
197
2
Strangly but true:преку MozillaFirefox си наместив home page директно на LiveSearch,барем така мислам да е побезбедно,а иначе би бирал директно на IE,плус оној мал додаток за MozillaFirefox WOT ама корисен
 

SkechBoy

Intern
28 јуни 2009
61
20
www.skechboy.com
Каков интернет прелистувач користите ???

Една од најважните работи на еден веб дизајнер при изработка на една веб страница е оптимизирањето на истата да изгледа речиси подеднакво на повеќе различни интенет прелистувачи. Денес во ИТ светот има изобилство од прелистувачи од кој водечки во пазарот се IE - Internet Explorer i Mozilla Firefox.

Еве една статистика за искористеност на преилистувачите за Април 2009 превземена од: http://0.mk/f7

april-09_browser-marketshare.png

Од резултатите се гледа дека Internet Explorer го зазема првото место но дали е тоа од што прелистувачот е навистина добар или ??? На пример Internet Explorer 6 е излезен пред 9 години дури и во 2001 година светот остана разочаран од него поради неговата неполна подршка на веб стандардите. На денешен ден Internet Explorer 6 завзема 15 % од пазарот за разика од неговите конкуренти кои се далеку подобри. Според многумина времето на Internet Explorer 6 завршува бидејќи полека е потиснуван од неговите наследници IE7 и IE8. Од гледна точка на веб разработувач оптимизирањето на една веб страница на IE6 понекогаш одзема време колку и самата изработка на истата веб страница. Баш поради оваа причина неколку гиганти во ИТ светот го исврлија од својата подршка. Пример facebook кој доколку го отворите со IE6 ви кажува дека прелистувачот не ви е компактибилен со нив и ви понудува линкови кон подоби прелистувачи, истото е и со gmail кој ве предупредува дека користите застарен пелистувач и gmail неможи да ја има полната функционалност. И покрај сите пропусти во безбедноста и компактибилноста на овој прелиствач тој е убедливо пред совоите конкуренти затоа што ширум светот корисниците на постаите оперативни системи Windows 2000 и XP (во глобала фирми) го добиват овој прелистувач вграден во самиот ос. Internet Explorer7 и 8 не го подржуваат Windows 2000 па што корисникот треба да избира или да си купи нов компјутр или да користи IE6 :) :) баш поради овој монопол новиот Winidws 7 ќе биде без интенет прелистувач. Да не забегувам од темата мислата на овој пост ми е да ја видеме застапеноста на прелистувачите во Македонија, иако ИТ не е идеалното место за
оваков тип на акета поради тоа што повеќето тука сме запознаети веб технологиите и користиме "нестандардни" прелистувачи но вреди да се проба.

Па ајде кажете си ги вашите мислења :) :)
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1.129
780
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Работам на FireFox сепак некој макесонки е-банкинг страни не функционираат на ништо друго освен на IE за тоа и него го вклучувам. користам и Google Chromе доколку некаде киксира Mozilla особено на тешки flash страници. Поддршката на Chrome и flash бар според мене е далеку поголема
 

toteto

Баниран/a
19 ноември 2008
916
40
Како ќе ми се фати, некогаш Firefox некогаш Safari.

Од ова статистиката се гледа, дека повеќето корисници сурфаат на интернет пребарувачот кој доаѓа со оперативниот систем (IE6 иди со XPsp1 и sp2, а IE7 иди со sp3).
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Би ги замолил сите останани корисници да ја пополнат анкетата, ќе ни користи за ФФ презентацијата. (Пополнете искрено)
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2.497
77
Oткако знам за интернет користам Firefox,искрено пробував и други меѓутоа за кратко време се враќав на Firefox :)
 

lifehacker

Баниран/a
24 јануари 2009
391
16
Моментално сум на мозила . но операта е 5+ посебно сега со опера уните кој работи прекрасно !!! :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.153
Мислења
894.683
Членови
31.869
Огласи
334
Најнов член
hikagenius
На врв Дно