Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој интернет прелистувач го користите?

Кој интернет прелистувач го користите?

 • Internet explorer

  Гласови: 12 8,8%
 • Mozilla firefox

  Гласови: 106 77,4%
 • Opera

  Гласови: 12 8,8%
 • Netscape

  Гласови: 0 0,0%
 • Safari

  Гласови: 3 2,2%
 • Друг прелистувач

  Гласови: 4 2,9%

 • Вкупно гласале
  137

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Еве една интересна тема каде може да ги споредиме сите интернет прелистувачи како што се: Internet explorer, Mozila Firefox, Opera..... Баш тука ајде да подискутираме за предностите, мааните, безбедноста и све што е поврзано со едниот, другиот или третиот Browser. Сигурен сум дека има што да се каже и добри и лоши страни за сите пооделно.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Инаку јас користам Мозила затоа што првенствено мислам дека е побезбеден од Интернет експлорерот и второ затоа што постои можност за отворање на повеќе табови во рамките на еден прозорец. Кај Интернет експлорерот мора на секое да се отвара нов прозорец па не ретко се случува и преку 10-15 прозорци да бидат отворени. Вака ќе имам еден прозорец со 10-15 табови. Мислам дека е попрактично. Во секој поглед Мозила фајрфокс е мојот избор. :bravo: :bravo: :bravo:

Со Опера немам никакво искуство пошто сум немал потреба за да менувам. Ете баш ме интересира што ќе каже некој што користи Опера. :zbunet2:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.907
3.927
www.iwmnetwork.com
Mozilla Firefox е мојот избор.

А за Internet Explorer доколку зборуваш за немање табови, зборуваш за сите верзии пред Internet Explorer 7. Симни ја најновата верзија на IE и ке видиш големо унапредување, а и користење на табови.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Mozilla Firefox е мојот избор.

А за Internet Explorer доколку зборуваш за немање табови, зборуваш за сите верзии пред Internet Explorer 7. Симни ја најновата верзија на IE и ке видиш големо унапредување, а и користење на табови.

Да. Зборувам за сите верзии до IE7. Со IE7 сеуште немам искуство. Еднаш пробав да ја симнам таа верзија меѓутоа овој софтвер најпрвин проверуваше која верзија на Windows ја користам пред самата инсталација, така да не успеав да го инсталирам. :zasramen: :zasramen:

П.С. Најверојатно затоа што ја симнував од страницата на Microsoft. :LOL:
btw сега го симнав од друго место па баш да видам какви промени направиле.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Користам Firefox, иако и новиот IE7 е доста добар и многу подобар од неговите претходници.
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Користам Firefox, иако и новиот IE7 е доста добар и многу подобар од неговите претходници.
jas koristam Mozilla ... a IE7 ne mi se svigja zasto nemozam da go koristan srednoto dugme na mausot za otvoranje novi tabovi. i mnogu me nervira kaj se staveni stop,refresh i home.
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Пробав Opera и се одкажав бидејќи бараше ресурси,па потоа почнав да користам Firefox уште пред IE7 излезе, и потоа пробав ИЕ7 меѓутоа Firefox-от повеќе ми лежеше и продолжив Firefox.
 

Delicon

On your way to fame
10 јуни 2007
1.202
702
delicon.mk
Користам IE7 со IE7Pro (addon) на Vista.
На XP сум со Firefox, затоа што IE7 не функционира како што треба на XP, додека на Vista-та си 'брчи'. :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2.534
1.407
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Mozilla Firefox 2.0.0.9 и задоволен сум, за разлика од IE 6 што користев претходно. Моментално ми смета што е македонска верзија и чуден ми е преводот.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Hello Firefox and good bye Internet explorer!

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=7byO3LvkSe8"]YouTube - Hello Firefox, Goodbye Internet Explorer[/ame]

:bravo: :bravo:
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Mozilla Firefox, Default pod ubuntuto .. super si e .. :) imam nad 100Pluginovi instalirano na neaj i pak fuche.. :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.000
Мислења
973.042
Членови
35.348
Огласи
2.935
Најнов член
MilaKalkova93
На врв Дно