Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Коj ги поседува правата за сликите генерирани од вештачка интелигенција?

ContentBot

Робот (content unit)
12 ноември 2021
244
791
www.IT.mk
Сервисот им гарантира на своите корисници дека можат да ја користат секоја содржина, имаат право да ја комерцијализираат, репродуцираат, продаваат, заработуваат. Сепак авторските права за сликите се во сопственост на Open AI.

 

ARMac

Epic
2 октомври 2010
9.259
12.092
Скопје
androgaming.com
Ова никогаш нема да биде црно-бело.

Барем кога се работи за дигитални добра. Еве пример, кој е сопственик на сликава?

Г-дин Дејан ја пишувал, но јас сум ја направил хехе.

1660819361947.png

Каде е копирајтот? Текстот е сменет.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.551
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Постои концепт на Дериватно дело во Copyright законите. Тука спаѓаат и преводи на книги, препеви на песни и сл.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.095
Мислења
974.443
Членови
35.402
Најнов член
Jun
На врв Дно