• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Koj firewall за WindowsXP???

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Во минатото го користев тој што доаѓа со service pack 2 на Windows, сега од X причини неможам да го користам истиот па привремено сум на Comodo firewall pro.

Ми го предложија 8Signs Firewall (поранешен Conseal PC firewall) како најдобар, a пред малку ја видов и темата на Hybrid_hell тука: http://it.com.mk/forum/showthread.php?t=206 па се мислам и за Sygate Personal Firewall (бидејќи е и бесплатен нели)

Koj firewall Вие го користите?
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,392
2,763
Ич да не се мислиш. Стај си го Sygate-товиот. Малце е нелесен за прво подесување, ама еднаш подесен одличен е, мува не пролетува без да знаеш. Јас го користам веке 3-4 години во комбинација со НОД32 како антивирус и немам бељи од надвор.

Пробан и исто добар е и Outpost Firewall. Истата техногија која ја користат Zone Alarm и некои други (им ја лиценцира). Али малце е позахтевен за ресурси.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,024
472
delicon.mk
Sygate Personal Firewall Pro ти е супер за XP, го користев порано, немав никакви проблеми, одлично се покажа.
Сега сум на Vista и не е компатибилен со неа, па користам Kaspersky Internet Security 7.
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
default firewall na linux so default konfiguracija : 2 (top secure) i neam nikakvi problemi .. a i imam IDS server taka da mirno spijam :D
 
M

Mr.Alien

Гостин
Sygate е одлична солуција. Мене ме нервира што знае да биде многу досаден со своите пораки - бетер и од Zone Alarm :)).
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Ama zosto koga pravam update neseka vika deka ima najnovi definicii a ustvari se od 2004?Kaj mozam da simnam definicii za nego
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,024
472
delicon.mk
Ama zosto koga pravam update neseka vika deka ima najnovi definicii a ustvari se od 2004?Kaj mozam da simnam definicii za nego
Тоа е затоа што Sygate веќе не постоти. Symantec го купи Sygate уште одамна, и сега тие не дават никаква поддршка за firewall-от.
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
I mene mi gi pravi istite probleni so update-ot no bez razlika na toa spored mene e najdobar firewall koj go imam koristeno. Vo kombinacija so NOD32 besprekorna zastita.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,040
Мислења
855,068
Членови
29,646
Најнов член
ununu
На врв Дно