1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кој ефтин ласерски принтер?

Дискусија во форумот 'Скенери и принтери' започната од gligor, 15 Мај 2012.

1. gligor

gligor
    Gaining Experience

225
    148
    5 Март 2008
    Машко
    Ми треба принтер за мали пари, во дилема сум помеѓу:
    Samsung Mono Laser ML-1675 Black 2690 ден.
    и HP Laser Jet P1102 3990 ден.
    Колку ќе го користам и јас незнам, овој месец испринтав 30-на листа, сега ми треба да принтам околу 300, а можеби нема да го вклучам и 3 месеци.
    Самсунгот е поефтин но тонерот му е многу скап.
    ХП е поскап но со поефтин тонер, мислам на нови тонери. Полнењето е горе долу исто 200-300 денари е поскапо кај самсунг. Пофалете некој од овие два или посочете некој трет во овој ценовен ранг.

2. architect

architect
    Unstoppable

1,961
    2,342
    27 ноември 2008
    Машко
    Архитект
    Јас го имам HP-то и за кешот е фантастичен :)

На gligor му/ѝ се допаѓа ова.
  3. pocttopus

pocttopus
    Gaining Experience

458
    100
    21 Мај 2010
    минатата недела го земавме [овој] модел на принтер од HP-store. можеби е дупло од цената што ја спомна, но барем е мултифункциски и раат сме од скенирање и копирање. ги има и тие функции за дополнителни 2.000 денари од претходната сума.

останати позитивните особини на принтерот се тоа што компатибилни тонери за него лесно се наоѓаат. ги имаат во истиот салон и во анхоч по цена не поголема од 1.000 денари. исто така и оригиналниот тонер може да се полни и тоа полнење чини околу 1.200 денари. за тие пари со полнењето ќе може да се испринтаат околу 1.600 листови, а може и нешто повеќе...

4. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,648
    1,443
    27 Јануари 2011
    Машко
    И јас би го избрал HP принтерот.
    А и мултифункцискиот што го предложи pocttopus е многу добар избор, ке имаш копир, скенер плус.

5. gligor

gligor
    Gaining Experience

225
    148
    5 Март 2008
    Машко
    Ви благодарам на сугестиите.
    Да ви кажам и јас сум повеќе за HP )). Имам користено еден постар HP и сум презадоволен. Кај самсунгот е многу примамлива цената, но подобро +1300 ден, за сигурна работа.
    А од скенер немам потреба.

Сподели

Вчитување...