• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Koj e podobar OS?!

Koj e podobar OS?

 • Linux

  Гласови: 8 32.0%
 • Windows

  Гласови: 17 68.0%

 • Вкупно гласале
  25
Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #26

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
...............
Gnome ми прави ќеиф иако е на ниво на Win95 (не се користи многу десен клик но е униформен, компактен)..
..................
Пс Она видеоно горе Vista/Ubuntu :LOL: Не зафркавајте, на никој не му требаат такви глупости. Требада ти врши работа а не да прави „магии“ кога ќе стиснеш на маусот, само трошење ресурси
nivo na win95? a deka pa windows-ot ispadna ponapreden vo GUI ? lol ... mislam deka si greska za toa.. geesh ...

a za ova ubuntu/vista ... da da .. :p na vistata trose nenormalno resursi a na ubuntuto ich ! :p
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
Дефинитивно најбитната работа на обичен корисник му е да биде интуитивен графичкиот интерфејс и мислам дека Win се многу напредни во тој поглед. Gnome ми прави ќеиф иако е на ниво на Win95 (не се користи многу десен клик но е униформен, компактен)..KDE па ми е многу комплициран. Затоа дефинитивно XP како GUI.

Е сега околу вирусите..бидете реални, ако сте паметни може да бидете многу сигурни дека машината нема да ви биде изгрицкана.


Ако си напреден корисник тогаш најдбор е да ги имаш и двата..еве ја додадов и PC-BSD..и ако знаеш малце повеќе и од Win и од Lin можеш да направиш пријатно место за живеење

Пс Она видеоно горе Vista/Ubuntu :LOL: Не зафркавајте, на никој не му требаат такви глупости. Требада ти врши работа а не да прави „магии“ кога ќе стиснеш на маусот, само трошење ресурси

:bravo::bravo::bravo:
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
nivo na win95? a deka pa windows-ot ispadna ponapreden vo GUI ? lol ... mislam deka si greska za toa.. geesh ...

a za ova ubuntu/vista ... da da .. :p na vistata trose nenormalno resursi a na ubuntuto ich ! :p
Ubuntu ич а Vista ненормално. Bullshit! Ако имаш докази повели, ако не, немој да шириш такви дезинформации...
 
 • Ја почнал/а темата
 • #29

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
eve: probaj da instaliras vista na kopjuter PC2 i desktop da rabote.. a posle probaj da instalirash linux so GNOME ili KDE .. pa kazi koj kje rabote :D
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
И најновата верзија на Ubuntu (7.10) и најновата верзија на Windows (Vista) бараат многу повеќе од колку што може да даде една PC2 (изгледа мислеше на Pentium II) конфигурација :) Иако Vista бара повеќе од Ubuntu, и минималната конфигурација што ја бара Ubntu 7.10 не е толку слаба за да речеш Ubuntu не бара ич, а Vista премногу. Затоа биди повеќе објективен.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #33

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
ama ne sum rekol da instaliras ubuntu 7.10 na pentium II .. rekov Linux so GNOME ... a takvi ima mnoguuuuu
 

CyberLord

Intern
16 април 2007
135
2
ama ne sum rekol da instaliras ubuntu 7.10 na pentium II .. rekov Linux so GNOME ... a takvi ima mnoguuuuu
А зошто тогаш спомна Vista а не спомна Windows, ако веќе не сакаш да спомнеш конкретна Linux дистрибуција? Не си објективен, тоа ми беше зборот. Ако веќе споредуваме кој колку троши и го земаме најновиот Windows оперативен систем а тоа е Vista, за да биде реална споредбата треба да ја земеме и најновата верзија на некоја GNU/Linux дистрибуција, а не Vista со која и да било GNU/Linux дистрибуција.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Па Aleks, изгледа појќемина од мене се исплашија, поопасни сме ние од под Шара:LOL: Само шега немој озбилно да сфаќате. Поздрав Aleks:bravo:
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,211
Мислења
858,219
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно