• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Koj e podobar OS?!

Koj e podobar OS?

 • Linux

  Гласови: 8 32.0%
 • Windows

  Гласови: 17 68.0%

 • Вкупно гласале
  25
Статус
Затворена за нови мислења.
 • Ја почнал/а темата
 • #1

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Eve edna raspravija na IT pole .. znaci nema tuka koski i glavi krsenje :p :LOL:
 

Drash

Intern
14 јули 2007
252
3
I dvata operativni sistemi imaat plusevi i minusi. Zavisi za sto se koristi kompjuterot. Imas Linux za server, Mac za grafika i Windows za Solitaire :)
P.S. Trebalo i Mac da stavis
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
pa vidi vaka sprema mene linux nema nekoj pogolemi problemi so virusi (i tie malku sto gi ima se zaboraveni) + linux e open source sto znaci ako nekoj ti vleze ne ti garantiram deka nesto zivo ke ostane po moe mislenje. Windows od druga strana e vulnerabilen na virusi makar sto i za windows odamna nema nekoj zeznat virus izlezeno a skoro site igri za gejmerite se za windows taka da . Najpametna opcija e hard disc od 200 GB so 100 GB za linux i 100 GB za windows :D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Интересно прашање. Одговорот зависи од тоа за што го користиш компјутерот. Еднаш се мислев, 90% од компјутерите по македонскиве фирми
се користат за интернет, mail и пишување документи. За овие работи линукс нуди исто како и windows, па зошто тогаш да плаќаш 100+ евра?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Интересно прашање. Одговорот зависи од тоа за што го користиш компјутерот. Еднаш се мислев, 90% од компјутерите по македонскиве фирми
се користат за интернет, mail и пишување документи. За овие работи линукс нуди исто како и windows, па зошто тогаш да плаќаш 100+ евра?
Потполно се согласувам.. Со мал додаток што, пари се заштедени и на anti-virus/spyware и проблемите од овој тип се далеку далеку помали.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
Ако си gamer, нормално дека Windows ќе ти е подобар :) А доколку си програмер, Linux
Далеку подобар, затоа се нервирам кога некој гејмер ќе ми рече дека работи на Линкус, го сака повеќе Линукс од Виндоус итн итн итн...
Користењето на Линукс не се стреми кон тоа да бидете во мода, ако за тоа планирате да користите Линукс сте ја утнале работата. Подобро почнете уште сега да штедите за нов мобилен, со него поголема фаца ќе бидете.

Користењето на било кој оперативен систем треба да биде во рамките на можностите и потребите.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #13

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Linux e podobar !!!!!!


[ame="http://www.youtube.com/watch?v=nPecBxM2f6c"]YouTube - Vista vs Ubuntu[/ame]

ajde sega da kazesh koj e podobar ! :taz: :tenk: :mafija: :eek:pasno: :gjavol: :eek:besen:
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Претходниот пост беше за смеење малку. Инаку и јас користам Линукс, за некои работи стварно е подобар, ама затоа што сум C# програмер морам и Windows да користам. Затоа во првиот пост реков дека секој си има своја намена.:predavanje:
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Претходниот пост беше за смеење малку. Инаку и јас користам Линукс, за некои работи стварно е подобар, ама затоа што сум C# програмер морам и Windows да користам. Затоа во првиот пост реков дека секој си има своја намена.:predavanje:
i sega koj operativec e bolji? :LOL:
 

drown

Master
8 март 2007
1,453
199
Куманово
iwmnetwork.com
Мање-више се што има за вин има и за линукс. Проблемот е во прилагодување на новиот интерфејс кој го нудат тие програми :rolleyes:
Барем за мене ова претставува проблем (летаргичност, јпг), затоа сеуште сум на њиндоњс. :spienje:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Za obicni korisnici koi ne se razbiraat mnogu vo kompjuter(nekoi pa epten ne znaat)dovolno im e Windows i MSN(spijat na nego)+Mozila da surfaat na internet i da gledaat film ili muzika.Primer devojcinata od mojot klas ama bas im e gajle na sto raboti kompjuterot.Vazno im e da ima MSN nisto drugo.Ama bogami cim se zapisale na informatika ima se da ucat.Znaci za Home Use Windows a Professional moze i Linux
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Za obicni korisnici koi ne se razbiraat mnogu vo kompjuter(nekoi pa epten ne znaat)dovolno im e Windows i MSN(spijat na nego)+Mozila da surfaat na internet i da gledaat film ili muzika.Primer devojcinata od mojot klas ama bas im e gajle na sto raboti kompjuterot.Vazno im e da ima MSN nisto drugo.Ama bogami cim se zapisale na informatika ima se da ucat.Znaci za Home Use Windows a Professional moze i Linux
Lele kolku si samo vo pravo bas pred nekoj cas na fakultet edna devojka vika : "Kako da napravam copy paste?" Lugje abe na fakultet i da na znam COPY PASTE a pogotovo na kompjuterski nauki!!!
 
 • Ја почнал/а темата
 • #24

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Za obicni korisnici koi ne se razbiraat mnogu vo kompjuter(nekoi pa epten ne znaat)dovolno im e Windows i MSN(spijat na nego)+Mozila da surfaat na internet i da gledaat film ili muzika.Primer devojcinata od mojot klas ama bas im e gajle na sto raboti kompjuterot.Vazno im e da ima MSN nisto drugo.Ama bogami cim se zapisale na informatika ima se da ucat.Znaci za Home Use Windows a Professional moze i Linux
za domashna upotreba bi im go preporacal Linux .. po bezbeden e i nema nikogash da zakoche, cnaci kje zastedete na tastaturi(nema cesto da gi krsete koga kje zaglavi windowsot) a inace ima MSN i za Linux, aMSN, i ne koche kako MSN messenger da go cekas 15min da ukluce ..

eve uste edno klipce:

[ame="http://www.youtube.com/watch?v=LAr3XbqUbjo"]YouTube - "WARNING" - Linux commercial[/ame]
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Дефинитивно најбитната работа на обичен корисник му е да биде интуитивен графичкиот интерфејс и мислам дека Win се многу напредни во тој поглед. Gnome ми прави ќеиф иако е на ниво на Win95 (не се користи многу десен клик но е униформен, компактен)..KDE па ми е многу комплициран. Затоа дефинитивно XP како GUI.

Е сега околу вирусите..бидете реални, ако сте паметни може да бидете многу сигурни дека машината нема да ви биде изгрицкана.


Ако си напреден корисник тогаш најдбор е да ги имаш и двата..еве ја додадов и PC-BSD..и ако знаеш малце повеќе и од Win и од Lin можеш да направиш пријатно место за живеење

Пс Она видеоно горе Vista/Ubuntu :LOL: Не зафркавајте, на никој не му требаат такви глупости. Требада ти врши работа а не да прави „магии“ кога ќе стиснеш на маусот, само трошење ресурси
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,729
Мислења
856,221
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно