• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој е најдобриот ИТ факултет во Македонија?

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Абе не кажувајте добри зборови за ФЕИТ и за ПМФ и двата не ги бива за ништо , да имаат добри смерови , да супер диплома , големо знаење можеш да стекнеш .Ама тоа професорите тешки исфрустирани комуњари се знам заради тоа што поминав една година на тој факулет и несакам да го споменувам повеќе. Од бившите колешки мои беа фини , добри, ама некој од колегите такви типови беа шо јас у пижами болје изгледам од нив, тотални фрикови јес да имаа 10ки, мене и 20ки да ми ставеа па ни би се упротастувал до толку. Сакам да кажам дека некои од тие луѓе се тотлано затепани по наука, а уште од нив кој дипломирале не знаат што е тоа компјутер. И нешто најбитно и колку саат да станеш рано , за да седнеш во првите редови за да слушнеш малце , секогаш ќе има некој пред тебе што со тетратки зафатил 5 редици и ти вика да не седнеш. Едноставно ми омрзнаа многу ФЕИТАШИ кој освен што се затупеле ништо друго не направиле во животот, има и исклучоци и изовнредни луѓе ама и тоа е реткост.
Хммм гадно си исфрустиран дечко. И мене од многу работи што ги изнакажа ми се крева коса, како на пример ставање тетратки и зафаќање места и слично... Жал ми е што и се одкажал си требал да останеш и да им покажеш дека си подобар од нив.

А за професорите и асистентите некои се супер некои добри но нема лоши на Ф.Е.И.Т или јас барем не сум налетал на такви, јас да изаржам уште 1 година и ЧАО Ф.Е.И.Т.

А кој е најдобар во МК? Нормално Ф.Е.И.Т!!! без конкуренција.:bravo::bravo:
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
@ TheSpeedy
Тоа што го зборуваш пола нема врска со реалноста.
Јас учам на ФЕИТ, сега сум втора и задоволен сум многу од факултетот, а ако ти не си задоволен, тоа е или заради тоа што не си се трудел, или затоа што не можеш да поднесеш конкуренција. Можеби вистината боли, ама морав тоа да го кажам.

Точно, тешко е, напорно е, некогаш имаме и тешки услови за работа, ама пред се оценки се заслужуваат, не се купуваат. Тоа што се мачиш не е залудно, тоа ти дава искуство, знаење, а го менува и начинот на размислување за некои работи.

Има секакви типови на професори и асистенти, така е на сите факултети. А за тие глупости што ги кажа, погоре е цитирано ама морам пак

Абе не кажувајте добри зборови за ФЕИТ и за ПМФ и двата не ги бива за ништо , да имаат добри смерови , да супер диплома , големо знаење можеш да стекнеш .Ама тоа професорите тешки исфрустирани комуњари се знам заради тоа што поминав една година на тој факулет и несакам да го споменувам повеќе. Од бившите колешки мои беа фини , добри, ама некој од колегите такви типови беа шо јас у пижами болје изгледам од нив, тотални фрикови јес да имаа 10ки, мене и 20ки да ми ставеа па ни би се упротастувал до толку. Сакам да кажам дека некои од тие луѓе се тотлано затепани по наука, а уште од нив кој дипломирале не знаат што е тоа компјутер. И нешто најбитно и колку саат да станеш рано , за да седнеш во првите редови за да слушнеш малце , секогаш ќе има некој пред тебе што со тетратки зафатил 5 редици и ти вика да не седнеш. Едноставно ми омрзнаа многу ФЕИТАШИ кој освен што се затупеле ништо друго не направиле во животот, има и исклучоци и изовнредни луѓе ама и тоа е реткост.
За ова погорното ќе оставам сите што го читаат ова сами да проценат дали е во право овој "студент" со ваков речник и однесување.

Не можам да речам дека ФЕИТ е најдобар затоа што немам искуство на другите факултети, ама мое мислење е дека јас го направив најдобриот избор кога се запишував и до ден денес не се каам. Тука можам да напревувам, а тоа го правам најдобро што можам.
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Сега моментално сум 2ра година , но не на ФЕИТ ..од 120 души што ги примија се откажаа 80 само од мојата група и останаа 40 души (проста математика) , од тие останатите и до ден денес влечат предмети од 1ва , за разлика од мене. А за тоа ако сакате и од дома не излегувајте и учете колку сакате по цели денови и ноќи има случаеви и со ФЕИТ и ПМФ, па се на улица чистат контејнери така да нема врска секогаш факулетот. И на ФЕИТ си имаат добра пракса да си ги исчистат сите, знам случај за една другарка по стариот систем сега веќе е 5та година цитирам: " Останавме уште 15 души од цела генерација и на 2 -3 испита не бутаат константно и не можеме да си ја земеме дипломата .. а сите ние ги имаме редовно земено сите 5 години и сеа ради овие 2-3 испита не малтретираат веќе 2 цели години... итн"

@Garfield
Не знам кој асистенти ти си паднале , мене шо ми си паднаа тие по програмирање, по Физика и електротехника беа бог да чува.. кај професориве беше како у војска да си бил цела година не ти даваат да писнеш, а седнеш поназад од 4та редица "мисли му ја" нема ништо да слушнеш, а голема мета си на професорите.

@loverboy си имаш свое мислење и немој да ме потценуваш можеби сум и поголем капацитет од тебе, за информација читај погоре се уште студирам и сум студент и да имам поглемо искуство од тебе во врска со факулетитиве имам разменето информации со многу луѓе. И уште една работа на ФЕИТ се запишуваат капацитети, луѓе кои ја сакаат Информатичката технологија (како нас овдека на форумов), луѓе кои се г'злаци( тато и мама професори , чичко им декан) и луѓе кои сакаат да се заебат за цел живот..

толку од мене другото се само ваши мислења и коментари ...
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
И уште една работа на ФЕИТ се запишуваат капацитети, луѓе кои ја сакаат Информатичката технологија (како нас овдека на форумов), луѓе кои се г'злаци( тато и мама професори , чичко им декан) и луѓе кои сакаат да се заебат за цел живот..
Демек јас шо се запишав на приватен факултет не ја сакам информатичкава технологија... бате многу грешиш не е така не дека ги бранам и сакам нешто многу многу приватиниве факултети ама ме е*а матурава па немав избор... позз
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Добро не ни помислив за приватните факулетети .. поради тоа што правев муабет стрикно за ФЕИТ.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
А за тоа ако сакате и од дома не излегувајте и учете колку сакате по цели денови и ноќи има случаеви и со ФЕИТ и ПМФ, па се на улица чистат контејнери така да нема врска секогаш факулетот.
Хаха :LOL:, ај посочи барем еден пример на дипломиран електро инжинер што чисти контејнери?

И на ФЕИТ си имаат добра пракса да си ги исчистат сите, знам случај за една другарка по стариот систем сега веќе е 5та година цитирам: " Останавме уште 15 души од цела генерација и на 2 -3 испита не бутаат константно и не можеме да си ја земеме дипломата .. а сите ние ги имаме редовно земено сите 5 години и сеа ради овие 2-3 испита не малтретираат веќе 2 цели години... итн"
Добри се приказните, ама има и подобри(на пр. се самоубил поради последниот испит). А кои се тие два-три испита многу ме интересира?

И уште една работа на ФЕИТ се запишуваат капацитети, луѓе кои ја сакаат Информатичката технологија (како нас овдека на форумов)
луѓе кои ја сакаат ИТ се запишуваат и на медицина, земјоделски, машински, правен и тн.

луѓе кои се г'злаци( тато и мама професори , чичко им декан)
Не гледам зашто се г'злаци тие на кои мама и тато се професори и се запишале на ЕТФ.

толку од мене другото се само ваши мислења и коментари ...
Токму така, и твоето мислење е едно од многуте и не мораат останатите да се сложат со него. Сепак има разлика кога некој зборува аргументирано со факти и докази и кога некој зборува на памет.

BTW, контрадикторно е да мрчиш за профеосрите и асистентите од државните факултети, а не за тие од приватните. На приватните предаваат исклучиво асистенти (како професори) и (ретко)професори од државните универзитети.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
А за тоа ако сакате и од дома не излегувајте и учете колку сакате по цели денови и ноќи има случаеви и со ФЕИТ и ПМФ, па се на улица чистат контејнери така да нема врска секогаш факулетот. .
така точно го кажа тука нема врска факултетот
чистат контејтејнери ке го земам како метафора

тоа си е до човекот
едноставно не му се работи
за секој кој има знаење а по можност и има завршен факултет секаде има работа

еве ти еден пример
дечко доаѓа од странство
завршен факултет, тука еве 3 години нема работа
едноставно не му се работи

и што тука факултетот ли е крив.


незнам што ти тука сакаш
професор е за да биде строг не о мило мое ај дојди утре да те доиспрашам
ништо не бива од тој професор и од тој студент

според мене повеќе вреди да си учел на државен ПМФ или ФЕИТ 4 години
отколку да си завршил на приватен.
не е погрешно што поголемите ИКТ гиганти кај нас студентите од државните имаат увек предност

да не ме сватат погрешно тие на приватните но така е


BTW, контрадикторно е да мрчиш за профеосрите и асистентите од државните факултети, а не за тие од приватните. На приватните предаваат исклучиво асистенти (како професори) и (ретко)професори од државните универзитети.
e aj докажи им
дека целиот кадат на професори излегува од ПМФ и ФЕИТ
освен оние увезените :)
 

loverboy

Intern
6 февруари 2008
147
11
@TheSpeedy
си имаш свое мислење и немој да ме потценуваш можеби сум и поголем капацитет од тебе, за информација читај погоре се уште студирам и сум студент и да имам поглемо искуство од тебе во врска со факулетитиве имам разменето информации со многу луѓе. И уште една работа на ФЕИТ се запишуваат капацитети, луѓе кои ја сакаат Информатичката технологија (како нас овдека на форумов), луѓе кои се г'злаци( тато и мама професори , чичко им декан) и луѓе кои сакаат да се заебат за цел живот..
Со тоа што го кажав не те потценувам, ти некој друг потценуваш. Со што кажуваш навредливи заборови за образовни институции, морам да кажам со рејтинг како ПМФ и ФЕИТ, ти ги навредуваш и луѓето, студентите кои се запишале таму, како ти да си најпаметниот што не си таму а ние сите сме будали што учиме во
ФЕИТ и за ПМФ и двата не ги бива за ништо
факултети што не ги бива за ништо.
Ќе цитирам
и да имам поглемо искуство од тебе во врска со факулетитиве имам разменето информации со многу луѓе
Кој овде потценува се запрашувам?
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
вишо не е исто што и високо ;)
вишо е степен, трипер комбинација меѓу средно и факултет.
високо е факултетско
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows

domenica

Intern
15 септември 2008
11
0
Ете и јас сум за втора, уствари веќе втора на ФЕИТ и не може многу ни да ви го фалам ни да се жалам. Исчистив се ама не се чувствувам како да студирам на којзнае-каков јак ИТ факултет. Прва не затупеа со секакви глупости, али мора да се поминат.
Има време, натаму гледам интересни предмети, а за една година само основи на Ц и Ц++ поминав, што ваљда ми е доволно. И не се каам за мојот избор. Не ке се запишев ако не беше најјак :)))

п.с. loverboy у група ми беше и тотално го поддржувам :)
 

stevcooo

Intern
9 октомври 2008
12
1
Абе не кажувајте добри зборови за ФЕИТ и за ПМФ и двата не ги бива за ништо , да имаат добри смерови , да супер диплома , големо знаење можеш да стекнеш .Ама тоа професорите тешки исфрустирани комуњари се знам заради тоа што поминав една година на тој факулет и несакам да го споменувам повеќе. Од бившите колешки мои беа фини , добри, ама некој од колегите такви типови беа шо јас у пижами болје изгледам од нив, тотални фрикови јес да имаа 10ки, мене и 20ки да ми ставеа па ни би се упротастувал до толку. Сакам да кажам дека некои од тие луѓе се тотлано затепани по наука, а уште од нив кој дипломирале не знаат што е тоа компјутер. И нешто најбитно и колку саат да станеш рано , за да седнеш во првите редови за да слушнеш малце , секогаш ќе има некој пред тебе што со тетратки зафатил 5 редици и ти вика да не седнеш. Едноставно ми омрзнаа многу ФЕИТАШИ кој освен што се затупеле ништо друго не направиле во животот, има и исклучоци и изовнредни луѓе ама и тоа е реткост.


hmmm....a be vidi vaka ti mozi da si imash nekoi neubavi spomeni od FEIT...ama fakultetot si e zakon...ako sakas da naucesh stvarno se ke naucesh,plus toa prof ne se tolku losi oti vo sekoj moment mozish da gi prashahs shto sakas duri i nadvor od oblastna na predmetot i ako se vo moznost se ke ti objasnat...i jas studiram tamu...sea sum 2ra godina...ne sum nekoja bubalica oti imam i prezapishano nekolku predmeti od prva,ama ne mi se krivi prof tuku jas samiot oti se zaebavaf,a i kraj krajeva fizika ne mi se uci :p....a za koleshki ima dosta :D
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,737
Мислења
856,431
Членови
29,741
Најнов член
Bitpb
На врв Дно