• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој е најдобриот ИТ факултет во Македонија?

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Најдобар ИТ факултет во македонија ти е некој ISP. Користи ги нивните услуги.
Шо сакам да кажам... епа ако сакаш да научиш, не ти треба факултет, ете јас сум на технички па гола вода е.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ма не.
факултет го учам само ради диплома и повеќе отворени врати ;)

знаење да бидеме реални тешко кај можеш да добиеш соодветно(во мк)
нема везе дали е државен или приватен исто е

можеш да добиеп само основно знаење
ништо повеќе
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
ма не.
факултет го учам само ради диплома и повеќе отворени врати ;)

знаење да бидеме реални тешко кај можеш да добиеш соодветно(во мк)
нема везе дали е државен или приватен исто е

можеш да добиеп само основно знаење
ништо повеќе
Точно, се согласувам. И јас заради диплома го учам, која изгледа и нема ни да вреди тогаш кога ќе ја земам.:D
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
toa e bitno ... osnovno znaenje ... nacin na razmisluvanje ... toa go objasnuv vo eden moj prthoden post ... ne mozat oni da te ucat programski jazici oni te ucat da programiras za da toa posle mozes da go iskoristis za nekoj drug programski jazik

a najbitno e so dobivas diploma ... a mn e loso koga ke dobies diploma od FON a tatko ti ne e nikakov vlijatelen coek( zboram figurativno ) :D

ali da zemes diploma od elektro ili PMF ako ne u MK u stranstvo naogjas rabota ... mislam sto sum slusal od slucki za studenti od ovie fakulteti...dosta se postuvaat vo stranstvo
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Јас колку што знам ПРВА година на ФЕИТ е тапа не знам за другите , ама ништо ново не научив.:ua:
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ДА мас
и тука ги ценат повеке тија 2 факултет,и
и странски фирми кај нас, прво гледаат
од овие факултети да вработат

а и надвор од мк за тоа сум чул и јас
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Јас колку што знам ПРВА година на ФЕИТ е тапа не знам за другите , ама ништо ново не научив.:ua:

Tocno e ova ali ima edna interena struka so na elektro e najomrzuvana od asistentite i studentite na IKI i KSIA :D i se narekuva INFO :D

web dizajnot dobro mi ide posle prva godina ... se uci 3 godini posle godina specifikacii dokolku sakas magistar i godina magistratura ... so tri zimas diploma ... pogolemiot del e programiranje :D
 

vik

Intern
14 април 2007
1,936
31
има скоро ај да кажеме едно 100-120 колешки
од кои едно максиум 30-40 се дојдени за учење
од кои едно 5-10 се бубалици:)
Damn.
Значи уште нема многу женски кои се заинтересирани за оваа работа?
Баш мислев дека бројките се поголеми. Fok.

Едно безвеза прашање: Како работат со бубалиците? Уште ги сметаат за најдобри или... им дојде паметот дека за к*р не ги бива?

Лично многу ме нервираат ваквите. Секојдневно се расправам со вакви шупаци, ама проблемот е тоа што професорите изгледа дека се толку неписмени или незнам што ама... испаѓа дека "таквите" се најдобри.:ua:
 

TheSpeedy

Intern
4 септември 2007
279
2
Инфо и не е толку лош смер, иначе во Европа сите факултети тежнеат кон тоа да има поголема стручност и нормално 3 години ако приметиш на други IT смерови во другите земји е со 3 години.

Кај нас е малце застарен системот и покрај тоа што се нови смеровиве на ФЕИТ , застарени се во однос на програмата која ја нудат.:ha:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
pricinata za koja ne mn ne obicaat spored mene e toa sto imame pogolema dostapnost do tehnickata oprema polagame n PCnja dodeka drugite na list hartija ... Nekako po meki se so nas asistenti i profesori sto normalno deka sum za toa dodeka kaj drugite e druga prikaznata ... ne deka nas skriptite ni se polesni :D isto e samo poradi pricinite so gi kazav ne ne obicaat mnogu :D
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
koj rece sega deka nema da naucis na privaten...citaj malku ne samo zbori ... ti rekov ima kadar na privaten ... mozes da naucis ... imam drugar na FON sto uci ali posle mu e obezbedena rabota ... samiot vika ... ako nekoj predmet ne mozam da go ucam 6ka ke si dobijam so mn mal trud ... ne smee da te butne na privaten ... se ima deseno na privaten da ispobutka profesor od elektro 90 posto od studentite ... posle razgovorot so dekanot site pominale

poentata mi e ako nemas nekoi mokni roditeli muci se na drzaven ... ne moze be jas da se ubivam od ucenje i nekako na kolokviumi nekoi na ispiti nekoi sega u septemvri da gi guram a kolegite od FON vise da se u amerika i si go prcat

i citaj te molam pred da komentiras ubavo si kazav :)
Ni tuka ne si vo pravo be druze. Jas imam li mokni roditeli so sum na privaten?
Postojat stipendii. Na SEEU godisno davaat po 140 stipendii...proguglaj malku, ke razberes kako odat rabotite. Isto i FON nudi stipendii sega.
Plakam isto kako na drzaven, a sum na privaten. Se razbira treba da se odrzuva prosek za da ja zacuvas, no ok e toa bidejki ke te stimulira da ucis.
Znaci sekoj moze da se zapise na privaten... ne treba mama i tato da se so polni dzebovi.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Јас имав шанса да учам каде сакам, овде и во странство. Јас одбрав овде и тоа на државен ЕТФ(сега ФЕИТ).

"Бој не бие љуто оружје, веч срце у јунака" - Његош
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
Денес дознав дека не ме примиа на пмф:plachko2: али сеа ќе пробам на феит у втор уписен па ке видам што ке направам...
инаце бтв ако чекате да идете на факултет за да бркате женски ондак дефинитивно не се тоа ИТ факултетите :)) ај позз
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
ту бе fatality

ама сега има поголема квота

што падна математика или програмирање

тотално истите примери се падаат и после
само бројки сменети

пробај си уште еднаш :)
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,331
28,687
kalco.ru
ту бе fatality

ама сега има поголема квота

што падна математика или програмирање

тотално истите примери се падаат и после
само бројки сменети

пробај си уште еднаш :)
Не бе другар нема сеа приемен и такви глупости.Не ме примија ради оваа глупава матура што ја полагабме наводно несоодветни предмети...На ова имаат одбиено 20% од матурантите...Убаво ни го с***икаа:lut2:
 

Psychoo

Intern
1 мај 2008
374
7
Ohrid
Не бе другар нема сеа приемен и такви глупости.Не ме примија ради оваа глупава матура што ја полагабме наводно несоодветни предмети...На ова имаат одбиено 20% од матурантите...Убаво ни го с***икаа:lut2:
Ах проклета матура шо си полагал ова требело да земеш ова.... море не 20% скоро сите шо ги познавам се одбиени заради тоа. Инаку јас се запишав на фон информатика па сега чекам да почнам па ке видиме штое како е.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
оууууу бе заборавив

ептен е глупо тоа со таква матура

абе на секој факс си има условни предмети и тие си ги полагај од факс а не како сега што направија

ужас

јас средно средно учам само таму мај
оценки :rolleyes:
си полагав матура
мислам дека беше македонски и еден стручен од економско

си отидов на приемен
математика и информатика

си земав доста поени
ми беа скратиле 5 пошто нешто со бројките зезнав
и си се запишав без проблем


а сега вие

а како што чув догодина па друкше ке биде:rolleyes:
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
lele kjuti jas spasiv gz ... ni matura ni priemni :D ... tezok GZLJAK :D

fatal1ty_ pisi posle so kade te primile na feit mn me interesira

i edna drugarka mn ja zezna maturata ... e*ana rabota
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Но денес за да научиш и да бидеш успешен во тоа што го работиш, речиси воопшто не е важно на кој факултет си дипломирал. Важно е колку ти фаќа црпката, колку си вреден ,колку рано ќе почнеш да учиш и колкава желба имаш.

Најголемите хакери, кракери, дизајнери, кодери и сл. не се факултетски образовани.
("Не е до камионот, до шоферот е")
Taka e:bravo:
Megjutoa vo ovaa drzava se izmesani vrednostite sto treba da se cenat.
Primer: Ne e bitno dali znaes da rabotis i dali ti fakja crpkata.......tuku bitno e da imas diploma(koja moze da se kupi za odredena suma pari)
Taka da najprost primer ke dadam - Ako nekoj znae perfektno angliski(duri i vo England da mu pozavidat) a nema zavrseno fakultet ......... toj nema da ja dobie rabotata(na primer preveduvac) tuku ke ja dobie nekoj sto ne znae ni imeto da si go kaze na angliski , ama imal fakultet zavrseno.
Mizerija........i posle nie drzava ke sme stanuvale .... i vo EU i NATO ke sme kinisuvale.
Ma ni na pazar ne stigame vaka a ne tamu.


P.S - Jas nemam zavrseno fakultet ....... jas sum elktrotehnicar .......... megjutoa vo posledno vreme se mislam da se zapisam . Ne deka nesto mnogu povekje ke me biva ako go zavrsam.....ama ke imam edno parce hartija(so koi mnogu lugje si go polnat egoto) so koe vo ova bezlicno opstestvo mozes da napreduvas povekje.
A bidejki ako vise se zapisuvam planiram na komjuterski nauki da se zapisam..... ima pa drug problem...... nema kvota tamu za vonredni studenti.A ako se zapisam kako redoven ke treba 4 godini(minimum) da zivejam od vozduh(posto ne mozes i da rabotis i da posetuvas nastava i da ucis)

Taka da fakultetive vo zemjava se crap
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
брат ... што ке праиме бе ако сите седиме на тоа уво и не се запишуваме на факултет ке бидеме самоуки факултетите ке пропаднат образованието во македонија ке биде на најниска стапка а ние сите ПАМЕТНИ ... Не е така како што мислиш ... Во право си за делот дека се купуваат дипломи ... Али да работи преведувач без факултет не се поштуе ... Па нека иде на некој факс нека заврши ако толку знае англиски

и пак ке ти кажам

ПМФ И ЕЛЕКТРО НЕ СЕ ЗАВРШУВААТ БЕЗ ДА ГО НАУЧИШ МАТЕРИЈАЛОТ

нема шанса ...

а фиаско брат не знам што ке биде од мене и од тебе во иднина ... ваљда ке постои форумов и ке си напраиме муабет кој како поминал
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Кој сака да си мава женски нека оди на филолошки или педагошки, на пмф и феит нема што да тражи :p

Го знаете ли тоа, што има разлика помеѓу крокодил и девојче што студира на електро?? :D

п.с. ако има тука некоја девојка што студира на феит да не се лути :p
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,242
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Primer: Ne e bitno dali znaes da rabotis i dali ti fakja crpkata.......tuku bitno e da imas diploma
Вака како што опишуваш беше во социјализмот.

Денес за да се вработиш во државна институција треба да си роднина на Гwујо или на некој од неговата багра, во време на Бучко требаше да се партиски подобен полтрон(со книшка), во време на Љубче требаше да бидеш комита(или барем да имаш комитска брада), да имаш истепано бар 2-ца СДСМовци и да имаш книшка, во време на Бранче требаше да имаш книшка од поранешно КПЈ, да имаш излепено бар 500 плакати и да имаш книшка од СДСМ.

Денес за да работиш кај приватник треба тој да има ќар од тебе, а не од лист хартија на кој ќе пишува "Диплома".

Taka da najprost primer ke dadam - Ako nekoj znae perfektno angliski(duri i vo England da mu pozavidat) a nema zavrseno fakultet ......... toj nema da ja dobie rabotata(na primer preveduvac) tuku ke ja dobie nekoj sto ne znae ni imeto da si go kaze na angliski , ama imal fakultet zavrseno.
Не зборувај на памет. Тој што не знае добро јазик(т.е. два) неможе да биде преведувач. Кај мене на работа скоро никој од преведувачите нема завршено германистика и имаме такви со средно школо. Пред да ги изберат ги тестираат, а повеќето се донесени преку агенција која гарантира за нив. За наши стандарди, преведувачите во фирмава се премногу добро платени(и тие без факултет).

P.S - Jas nemam zavrseno fakultet ....... jas sum elktrotehnicar .......... megjutoa vo posledno vreme se mislam da se zapisam . Ne deka nesto mnogu povekje ke me biva ako go zavrsam.....ama ke imam edno parce hartija(so koi mnogu lugje si go polnat egoto) so koe vo ova bezlicno opstestvo mozes da napreduvas povekje.
Се сложувам дека факултетот ќе ти отвори некои врати во животот, но не се сложувам дека нема да бидеш постручен/способен со факултетот.

Кога ќе испратиш CV во некоја фирма, ако имаш факултет поголема е веројатноста да те повикаат на разговор. Сепак, дипломата не е воопшто предуслов за да те примат на работа. Ти можеш да имаш 5 дипломи но ако не те бива, ќе добиеш клоца во газот за рекордно брзо време. Газдата нема да те земе на работа за да те гои, туку за коски да ти брои.

Што се однесува до факултетот, поготово тие неколку кои имаат некакви квалитети(пр. ЕТФ без ИТ насоките, МФС и др.), таму можеш да стекнеш знаења и искуства (од професорите/асистентите) кои понатаму ќе ти служат како основа за да ги надоградиш твоите скилови и однесување. Ќе научиш што е авторитет меѓу другото. На работа имаме монтери со 30 години искуство кои многу подобро ги знаат работите од инжинерите во пракса и на терен. Но монтерите не ја знаат и не ги ни интересира суштината и теоретски не им се јасни работите. Монтер никогаш нема да испроектира трафостаница или далновод, иако бил во 1000 трафостаници и се качил на 1000 столбови и бандери. Монтерот оди на терен и кога има дожд, снег, град, сонце, магла, диви животни, UCK, политичари и сл. Инжинерот седи на фотеља во климатизирана просторија со компјутери, интернет, телефон, литература и тн. Инжинерите земаат скоро дупло повеќе плата од монтерите.
Ете еден пример за разлика меѓу лице факултетски образовано и необразовано.

Меѓу другото, на факултет од гореопишаниот калибар ќе оствариш многу контакти со културно и претежно интелегентно население. Има многу причини зошто секој не се запишува на електро и не секој го завршува.

A bidejki ako vise se zapisuvam planiram na komjuterski nauki da se zapisam..... ima pa drug problem...... nema kvota tamu za vonredni studenti.A ako se zapisam kako redoven ke treba 4 godini(minimum) da zivejam od vozduh(posto ne mozes i da rabotis i da posetuvas nastava i da ucis)

Taka da fakultetive vo zemjava se crap
Јас студирав и работев. Последната година од студиите си отидов од дома(од кај мама и тато) и речиси сам се издржував(моите ми даваа по 200 евра месечно до крајот на последниот семестар).

Моментално работам и учам германски, а од Октомври почнувам со постдипломски.

Значи ништо не е невозможно.
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
Вака како што опишуваш беше во социјализмот.

Денес за да се вработиш во државна институција треба да си роднина на Гwујо или на некој од неговата багра, во време на Бучко требаше да се партиски подобен полтрон(со книшка), во време на Љубче требаше да бидеш комита(или барем да имаш комитска брада), да имаш истепано бар 2-ца СДСМовци и да имаш книшка, во време на Бранче требаше да имаш книшка од поранешно КПЈ, да имаш излепено бар 500 плакати и да имаш книшка од СДСМ.

Денес за да работиш кај приватник треба тој да има ќар од тебе, а не од лист хартија на кој ќе пишува "Диплома".

Не зборувај на памет. Тој што не знае добро јазик(т.е. два) неможе да биде преведувач. Кај мене на работа скоро никој од преведувачите нема завршено германистика и имаме такви со средно школо. Пред да ги изберат ги тестираат, а повеќето се донесени преку агенција која гарантира за нив. За наши стандарди, преведувачите во фирмава се премногу добро платени(и тие без факултет).

Се сложувам дека факултетот ќе ти отвори некои врати во животот, но не се сложувам дека нема да бидеш постручен/способен со факултетот.

Кога ќе испратиш CV во некоја фирма, ако имаш факултет поголема е веројатноста да те повикаат на разговор. Сепак, дипломата не е воопшто предуслов за да те примат на работа. Ти можеш да имаш 5 дипломи но ако не те бива, ќе добиеш клоца во газот за рекордно брзо време. Газдата нема да те земе на работа за да те гои, туку за коски да ти брои.

Што се однесува до факултетот, поготово тие неколку кои имаат некакви квалитети(пр. ЕТФ без ИТ насоките, МФС и др.), таму можеш да стекнеш знаења и искуства (од професорите/асистентите) кои понатаму ќе ти служат како основа за да ги надоградиш твоите скилови и однесување. Ќе научиш што е авторитет меѓу другото. На работа имаме монтери со 30 години искуство кои многу подобро ги знаат работите од инжинерите во пракса и на терен. Но монтерите не ја знаат и не ги ни интересира суштината и теоретски не им се јасни работите. Монтер никогаш нема да испроектира трафостаница или далновод, иако бил во 1000 трафостаници и се качил на 1000 столбови и бандери. Монтерот оди на терен и кога има дожд, снег, град, сонце, магла, диви животни, UCK, политичари и сл. Инжинерот седи на фотеља во климатизирана просторија со компјутери, интернет, телефон, литература и тн. Инжинерите земаат скоро дупло повеќе плата од монтерите.
Ете еден пример за разлика меѓу лице факултетски образовано и необразовано.

Меѓу другото, на факултет од гореопишаниот калибар ќе оствариш многу контакти со културно и претежно интелегентно население. Има многу причини зошто секој не се запишува на електро и не секој го завршува.

Јас студирав и работев. Последната година од студиите си отидов од дома(од кај мама и тато) и речиси сам се издржував(моите ми даваа по 200 евра месечно до крајот на последниот семестар).

Моментално работам и учам германски, а од Октомври почнувам со постдипломски.

Значи ништо не е невозможно.
Da i denes vladee socijalizmot......eve gi site postari vo VMRO se komunisti so tapija.....a vaka gi gledas seat magla i plukaat protiv toa sto samite nekogas go rabotele:)
E sega drugovo za strucnosta sto go kaza e epten tocno ....ama jas ne zborev za vo privaten sektor tuku vo drzaven, a mnogu e golema razlikata vo kriteriumite spored koi se dobiva rabota vo dvata sektora.
A za ova ucenjevo.......tocno e deka moze i da rabotis i da ucis vo isto vreme......... ama nevozmozno e da si zapisan na fakultet kako redoven i da ides na rabota , t.e. ne mozes vo isto vreme i na rabota i na fakultet da ides(primer treba na predavanja ili vezbi vo 12 da ides a vo isto vreme i prva smena na rabota).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,729
Мислења
856,178
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно