• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кој да биде прв оперативен систем

• Ја почнал/а темата

staki

Intern
26 јуни 2007
147
3
На компјутерот има инсталирано дав оперативни системи Window i Ubuntu.Кога ми се подига ме прасува кој систем да го изберам, мегутоа по дифолт ми е направен Ubuntu.(се стартува после 10 сек. ако не изберам нешто друго.) Kако мoже ова да се променеи и по дифолт да ми биде поставен Window XP. Значи да го променам редоследот.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Уклучуваш Убунту, отвараш терминал, пишуваш:

sudo nano /boot/grub/menu.lst

Ќе ти се отвори едитор, сега отиди надоле и ќе го видеш насловот на Windows-ot ќе изгледа некако:

title Windows
rootnoverify (hd0,0)
chainloader +1
Сега ова го копирај од тука и премести го над пишуваното за Ubuntu. Ако имаш потешкотии пастирај го тој фајл овде па ќе го средам и ќе ти кажам како да се направи.

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Истото е ... го напишав тоа напрзинка ... и на двата начина ќе добие ист резултат

Garfield

Intern
9 декември 2007
277
5
Препорака за Линуксашите :-D

Заради вакви објаснувања обичните корисници не сакаат да користат Linux или пак BSD. Зошто одма конзола?! Ако имаш Gnome одиш во менито System->Administration->Bootloader и едноставно избираш со еден клик кој оперативен систем да ти е дефаулт.

Не е работава да покажеш дека знаеш да работиш преку треминал во тоа не ни се сомневам, ама обидете се при објаснувањето да го кажете наједоставното за обичниот корисник, и ќе му показеш дека Linux, BSD се дури и по пријателски работни околини од Windows.

За KDE не сум во можност да проверам како е точно но сигурно има во главното мени. Ако е некој расположен нека постира и за KDE...

GigaC

Intern
23 април 2008
344
7
www.xeezi.com
Потполно сум со тебе Garfield.
зошто мора веднаш со тоа.. некој нема врска што е тоа терминал или незнам ти што.
ако навистина сакате да помогнете обидете се на полесниот начин.

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5,108
297
www.gorjan.info
А што одма се фативте со Линуксот.
Ако го користи бутлодерот од ДОС, тогаш може и преку ХП.
Идеш десен клик на My Computer -> Properties. Одиш во Advanced табот и килкаш на Settings копчето во делот Startup and Recovery. Таму најгоре имаш да одбреш кој оперативен систем да ти биде прв, и колку време да се чека.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,594
Мислења
824,198
Членови
28,086
Најнов член
martinivs
На врв Дно