• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој 3Д програм би сакале да го научите?

Кој 3Д би сакале да го научите?


  • Вкупно гласале
    144

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Веројатно ќе е во склоп на темава.
View: https://vimeo.com/230793565

Филм на кој работев скоро 3 години. Сите симулации (екплозии, прашини, песок, дибриа и слично ) ги правевме тројца, додека целокупно беа вклучени повеќе луѓе.
За симулација користевме Houdini (тема која ја имам отворено пред 6 години на овој форум).

За моделирање се користеше Maya, comp - Nuke, Paint & roto - Nuke i Siluete, мечмув,-3D Equilizer. https://forum.it.mk/threads/houdini-high-end-vfx-softver.27993/
 
Последна промена:

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
952
974
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
Играње со неонки малку :) c4d + Corona iron man 02.png
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
952
974
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
r6ZxJ3C.png

Interrogation room | Cinema 4D + Corona
 

imperial

Unstoppable
12 август 2009
1.416
2.049
Скопје
www.rop.mk
Interrogation room | Cinema 4D + Corona

одлично...
малце како да лебдат столиците, највероватно поради некоја рефлексија на подот..
glow-то или volumetric e? e лудница..
колку е рендер времето и со што е рендерирано?
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
952
974
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
одлично...
малце како да лебдат столиците, највероватно поради некоја рефлексија на подот..
glow-то или volumetric e? e лудница..
колку е рендер времето и со што е рендерирано?
Bloom and Glare се во пост додадени. Рендерирано со Corona околу 45минути.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
952
974
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
ПС ако сакаш да си играш со bloom and glare инсталирај корона, сега доаѓа и со corona image editor како standalone апликација. Можеш на било кој рендер да му додадеш bloom and glare и да си играш со други ситници. Се што треба да направиш е рендерот да ти биде во 32bit exr.
 

Duke

Gaining Experience
15 ноември 2016
153
93

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.774
4.345
Битола
ПС ако сакаш да си играш со bloom and glare инсталирај корона, сега доаѓа и со corona image editor како standalone апликација. Можеш на било кој рендер да му додадеш bloom and glare и да си играш со други ситници. Се што треба да направиш е рендерот да ти биде во 32bit exr.
Да се надоврзам на ова... Ако инсталираш Corona (најдобра за почетници според мене), земи ја Corona 5 (излезена е веќе неколку месеци и има значителни усовршувања во рендеринг процесот и до 30-50 проценти побрзи рендери вади во некои случаи).

Јас Iray и Vray користам ама Corona е доста подобра за почетници. Имај на ум Corona е CPU рендеринг енџин, не знам каква машина имаш ама има рендеринг „мотори“ xD што преферираат GPU, CPU и комбинација од двата. Исто така некои енџини преферираат Nvidia over AMD. Iray пример е чисто NVIDIA оптимизиран енџин бидејќи е нивни.

Edit: Bonus друг што доаѓа со Корона е и нејзината вградена Material Library ПЛУС (додатна material library oд SigerStudio правена специфично за Корона и за Vray којашто ја има на торентчиња на 3д дизајнерски страни) Siger Studio. Јас сум добивал одлични рендери само со базични поместувања во Корона и со користење на овие material библиотеки. Ништо друго.
 
Последна промена:

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
952
974
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
@Rikimaru
Нз дали мене по грешка ме цитираше, јас сум на Корона од првата бета, и одма купив лиценца кога испадна од финалната верзија :D
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.774
4.345
Битола
@Rikimaru
Нз дали мене по грешка ме цитираше, јас сум на Корона од првата бета, и одма купив лиценца кога испадна од финалната верзија :D
Не знаев ТИ кому зборуваш за Корона па на твоето да додадам бидејќи имав уште нешто да кажам за Корона. :D намерно беше да си прочита дечкото шо го занима. :D
 

liduda

Intern
9 јули 2019
26
41
Тука
liduda's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 6400
Motherboard
Asus H110M-R
Storage
Never enough
PSU
DeepCool DA600-M
RAM
16 GB DDR4
Video card
Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX580 4GB
Case
Отворена гарсоњера
Mouse
Logitech M560 Silent
Keyboard
Logitech K480
Monitor
Dell Ultrasharp
OS
Windows 10 Pro
Пошто сум нов и ги разгледувам сите теми, ќе ја освежам и оваа. Сакам да научам C4D, причината лежи во тоа што гледам многу дизајнери особено оние "заглавени" :D на low-poly многу добро се снаоѓаат во програмата.
 

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
126
260
Скопје
www.instagram.com
Ова. ОВА. Можноста да фрлиш готов скулпт од ZBrush директно во engine без замарање со ретопо/ремеш мислам дека ќе биди гејмчејнџер за мене. Успут, нема да морам да користам 1к-2к верзии од Quixel асети, туку source high-poly со 8к текстурите, лабаво. Се' ова ми звучи маалку too good to be true, ама им вервам на епик, еден куп добри moves направија последнава година.
 

Candice

Intern
23 јули 2019
81
28
Здраво дечки, едно прашање... можеби не е за во оваа тема ама не знам каде да го поставам. Сакам да научам interior design.. но незнам во кој програм. Кој е најдобар според вас и дали може во еден програм се да се направи што треба за дизајн или ми требаат повеќе програми
 

Rikimaru

Unbeatable
26 март 2016
2.774
4.345
Битола
Здраво дечки, едно прашање... можеби не е за во оваа тема ама не знам каде да го поставам. Сакам да научам interior design.. но незнам во кој програм. Кој е најдобар според вас и дали може во еден програм се да се направи што треба за дизајн или ми требаат повеќе програми
Интериор дизајн како концепт е многу опширен поим. Дали зборуваш за визуелизација на внатрешен дизајн или само конципирање на дизајнот. Дали зборуваш за самата композиција, дали зборуваш за ортографски цртежи, дали за 3д рендер слики, дали за правење walkthrough видео, дали за текстуален опис само. Што ти е целта што сакаш да ја постигнеш или продуктот што сакаш да го создадеш, па да дадеме препорака.

Се од цртеж со молив од топ перспектива, до текст листање што има интериерот до 3д видео, може да се брендира како интериор дизајн.
 
Последна промена:

Candice

Intern
23 јули 2019
81
28
Интериор дизајн како концепт е многу опширен поим. Дали зборуваш за визуелизација на внатрешен дизајн или само конципирање на дизајнот. Дали зборуваш за самата композиција, дали зборуваш за ортографски цртежи, дали за 3д рендер слики, дали за правење walkthrough видео, дали за текстуален опис само. Што ти е целта што сакаш да ја постигнеш или продуктот што сакаш да го создадеш, па да дадеме препорака.

По просто ќе објаснам за да ме сфатиш подобро. Би сакала да научам еве прво во мојата соба да дизајнирам. Димензии на соба, потоа дизајнирам кревет масичка, плакар. Елементите, декорација, 3д рендер. Се надевам ме сфати. Ако можеш и во лп да ми објасниш :)
 

moongose

Unbeatable
19 јули 2013
3.422
4.107
По просто ќе објаснам за да ме сфатиш подобро. Би сакала да научам еве прво во мојата соба да дизајнирам. Димензии на соба, потоа дизајнирам кревет масичка, плакар. Елементите, декорација, 3д рендер. Се надевам ме сфати. Ако можеш и во лп да ми објасниш :)
Најдобро со SketchUp да почнеш.
 

FiC DoGG

On your way to fame
17 април 2007
952
974
www.behance.net
FiC DoGG's setup  
Processor & Cooler
i7 2600k Noctua NH D14
Motherboard
Asus Sabertooth P67
Storage
840 pro 128GB + 500GB HDD + 1000GB HDD
PSU
CM Real Power 550W
RAM
2x4GB DDR3 1333
Video card
Gigabyte GTX 760 2GB
Case
CM Centurion 5
Mouse
A4tech X7
Monitor
2x Dell U2412m
OS
Windows 8.1 Pro
По просто ќе објаснам за да ме сфатиш подобро. Би сакала да научам еве прво во мојата соба да дизајнирам. Димензии на соба, потоа дизајнирам кревет масичка, плакар. Елементите, декорација, 3д рендер. Се надевам ме сфати. Ако можеш и во лп да ми објасниш :)
Ниедна 3д програма нема да те научи, тоа се само алатки. Ако сакаш баш ентериери и мебел тогаш ти треба ова.
УКИМ – Факултет за дизајн и технологии на мебел и ентериер во Скопје

ПС.
Јас сум запишан на факсов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.815
Мислења
910.681
Членови
32.546
Огласи
786
Најнов член
edon.dev
На врв Дно