• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кој 3Д програм би сакале да го научите?

Кој 3Д би сакале да го научите?


  • Вкупно гласале
    144

hpetrovski

Gaining Experience
22 октомври 2018
127
262
Скопје
www.instagram.com
Здраво дечки, едно прашање... можеби не е за во оваа тема ама не знам каде да го поставам. Сакам да научам interior design.. но незнам во кој програм. Кој е најдобар според вас и дали може во еден програм се да се направи што треба за дизајн или ми требаат повеќе програми
2/3 Архитектонски студија ќе користат 3ds Max + VRay, засега тоа е индустриски стандард за Archviz. 3ds Max можеш да пробаш со едукациона лиценца бесплатно и иди со Arnold Renderer. Некои се префрлаат на Corona Renderer, што има малку полесен learning curve во мое искуство. Во секој случај би препорачал Max за секој почетник ради тоа што е многу beginner friendly. Sketchup e дефинитивно добра beginner алтернатива, ама после некое време знае да е доста limiting во неколку области.
Ако во иднина те интересира нешто како VR визуелизација, пробај и Unreal Engine 4, бесплатен е. Има неколку плагинчиња што лесно префрлаат Max сцени во UE4. Кога сме кај UE4, Quixel Megascans ти е бесплатна алтернатива за асети и за материјали за користење во UE4.
 
Да додадам, за не-industry-standard approach каде не се замараш за тоа што се работи по фирмите, туку за персонални проекти/фриленс, исто одлична опција е Blender. Тотално е бесплатен, иди со 2 бесплатни рендер енџини(Cycles и Eevee), како и опција за Octane Render Edition што исто е бесплатен (мој омилен за GPU rendering). Моментално има премногу контент на јутуб за блендер туторијали и можно е да е полесна опција за учење на 3д софтвер од перспектива на почетник, во споредба со Max. Има одличен комјунити, open source е и вадат нови апдејти секој месец.
 

liduda

Intern
9 јули 2019
26
41
Тука
liduda's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 6400
Motherboard
Asus H110M-R
Storage
Never enough
PSU
DeepCool DA600-M
RAM
16 GB DDR4
Video card
Sapphire Nitro+ AMD Radeon RX580 4GB
Case
Отворена гарсоњера
Mouse
Logitech M560 Silent
Keyboard
Logitech K480
Monitor
Dell Ultrasharp
OS
Windows 10 Pro
Zbrush и Cinema4D некако имам најголема желба да ги научам али пустото уште не сум го прошол After Effects камо ли нешто друго :D
 

puscyfer

Gaining Experience
10 декември 2010
50
90
Користам C4D со Octane годишна претплата. Будно го скенирам Blender, напреднува вртоглаво, а има и фри тиер Октејн, па можам да скратам трошок. Така да, блендер ми е на шортлист. Zbrush го расчепкувам периодов, па ете, и тоа нека иде во листата.
 

FreakyDroid

On your way to fame
21 август 2008
676
685
Гевгелија
FreakyDroid's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 2700X - MasterLiquid ML240L
Motherboard
ASRock - Fatal1ty K4 X470
Storage
2 x 4TB WD Black, Samsung 250 Evo 256GB, WD Black 500GB M.2
PSU
Gigabyte Odin Pro 1200W
RAM
4x16 GB G.Skill @ 3200MHz CL16
Video card
MSI GeForce GTX 1080 Ti Duke
Case
Cooler Master HAF-X
Mouse
Razer Viper Ultimate
Keyboard
GK-979
Audio
Шајзе Genius
Monitor
LG 27GL850
OS
Win 10 x64
Кој сака може да си го извади од Епик

View: https://vimeo.com/554262803


Нема спиење вечерва изгледа :)
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.163
6.163
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Прејако!
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.163
6.163
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Сега од септември стартувам обука за Maya. Некој совет околу тоа што да очекувам, дали е тешко за совладување и слично? Претходно искуство имам само со Zbrush.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.888
Мислења
912.257
Членови
32.609
Огласи
837
Најнов член
chapeth14
На врв Дно