• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кои веб страни ги отвораат македонските бизнисмени?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

venikom

Intern
24 октомври 2008
3
0
Me interesira dali dosega nekoj ima praveno anketa ili dali nekoj razmisluval koi Makedonski web strani (portali) gi citaat makedonskite biznismeni?
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Прашањето најверојатно е поврзано со тоа каде е најдобро да постави on-line реклама, банер одредена фирма (или можеби грешам?!?).

Некои од порталите имаат анкети за посетеноста (возраст, работна позиција и слично), ама тука има дупка - сите не ја пополнуваат анкетата и во знак прашање е точноста на одговорите.

Можно е некој од порталите да има направено и пообемна статистика во врска со тоа прашање, ама досега во јавност ги немам сретнато тие информации. Можеби даваат такви податоци на поединци/фирми кои се заинтересирани за рекламирање кај нив.

Мое лично мислење е дека најверојатно најпосетени страници од македонските бизнисмени се идивиди и он.нет. Е сега и посетеноста на одреден портал зависи и од тоа со што се занимаваат одредени бизнисмени. Верувам дека it.com.mk е најпосетен од бизнисмени кои се занимаваат со ИТ и слично.
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
Мислам дека си грешка. Досега не сум виде бизнисмен кој има време да отвори он.нет или идивиди.
Мислам дека најчести портали се од типот на kapital.com.mk http://total.com.mk/, дневните весници и сл.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,426
1,182
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Можно е да сум грешка, како што реков тоа е мое лично мислење.
 

Bam1

Intern
10 септември 2008
105
1
Ако пак некој побара од мене да кажам кои мак. веб страни ги отвараат нашите бизнисмени, јас само ќе кажам дека ако гледаме генерално или процентуално многу мал дел од нашите бизнисмени воопшто користат интернет т.е. своите бизниси ги потпираат и планираат врз основа на можностите што ги нуди интернетот. Да не ме сфатите погрешно но прво погледнете ја понудата на македонски веб страни кои презентираат и рекламираат мак. бизнис (и оние што ги има се оскудни со информации кои што можат да им требаат па мислам дека сеуште повеќе користат мобилни телефони, па преку овој или оној доаѓаат до бараната бизнис информација). А што се однесува до оној мал дел на компјутерски едуцирани бизнисмени најверојатно посетуваат повеке странски веб страни за нивните информации отколку македонски.
 

S

pwnz0r1lla
8 март 2007
1,550
52
www.it.com.mk
Мислам дека си грешка. Досега не сум виде бизнисмен кој има време да отвори он.нет или идивиди.
Мислам дека најчести портали се од типот на kapital.com.mk http://total.com.mk/, дневните весници и сл.
ditto... Нормално зависи и за каков бизнисмен станува збор, мислам во која област работи, но највероатно се тоа весниците, магазините и слично.
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
најдобро е да се рекламираш од агенција која спровела истражување или пак ти сам да спроведеш твое мало истражување и да прашаш бизнисмени што не би било толку тешко...телефонски повик и тоа е тоа. Е сега малку да се стигне до нив незнам колку е меѓутоа вреди да пробаш.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно