Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кои телефони имаат можност за WiFi 6+?

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Здраво
Сакам да отворам тема за ви-фи 6 и дали се уште некој има пробано ?
Ете јас се уште користам WiFi 4 на рутерот,а телефонот подржува до WiFi 5 WiFi-versions-protocols.png how-to-check-wifi-version-ios-1.png
Ја користам апликацијата WiFiman
Screenshot_2022-07-17-21-23-50-829_com.ubnt.usurvey.jpg
 
Последна промена:
20 јуни 2008
580
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro

Атачменти

  • Screenshot_20220717-223335_Chrome.jpg
    Screenshot_20220717-223335_Chrome.jpg
    53,2 KB · Прегледи: 60

psyside

Rising Star
4 септември 2008
30.213
31.377
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X Predator@ 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Добро претпоставуваш.

Вчера зедов за дома Asus Tuf AX5400 и на телефонот Samsung S20 FE (SD) се појави 6ка кај знакчето за WiFi.

Има ли реален бенефит од Wi-FI6, и од која брзина на нет се осеќа? пример треба ли да имам 200 мегабита нет за да се исплати итн, многу слабо сум информиран.
 

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
521
306
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Има ли реален бенефит од Wi-FI6, и од која брзина на нет се осеќа? пример треба ли да имам 200 мегабита нет за да се исплати итн, многу слабо сум информиран.
Еве споредба со рутерите wifi 3,wifi 4 и wifi 5
На Pocophone f1 е оваа.

GridArt_20220718_021851671.jpg GridArt_20220718_022003544.jpg
GridArt_20220718_022549221.jpg
 
Последна промена:
20 јуни 2008
580
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Има ли реален бенефит од Wi-FI6, и од која брзина на нет се осеќа? пример треба ли да имам 200 мегабита нет за да се исплати итн, многу слабо сум информиран.
На десктоп-от имам Intel ax201 (од плочата од потпис). Трансфер према NAS ми е околу 80 MBps, со најголем пик од 103 (немам многу тестирано). AX према ова не нуди некој голем скок од AC (10тина MBps плус), повеќе е фокусиран на IOT.
Го зедов тој рутер затоа што стариот Archer C9 почна да се рестартира сам од себе штом започнам поголем трансфер.

Да напоменам дека стариот рутер покажуваше врска од 876 Mbps, а новиов од 1.9 Gbps.
 

Sapphire

On your way to fame
11 ноември 2015
1.182
787
3DPrinting.MK
На десктоп-от имам Intel ax201 (од плочата од потпис). Трансфер према NAS ми е околу 80 MBps, со најголем пик од 103 (немам многу тестирано). AX према ова не нуди некој голем скок од AC (10тина MBps плус), повеќе е фокусиран на IOT.
Го зедов тој рутер затоа што стариот Archer C9 почна да се рестартира сам од себе штом започнам поголем трансфер.

Да напоменам дека стариот рутер покажуваше врска од 876 Mbps, а новиов од 1.9 Gbps.
Трансфер према NAS, не очекувај поголема брзина од таа што ја имат дисковите. :) Истиот проблем го имам и јас и се мислам да ставам M.2, арно ама после тоа ќе бидам ограничен на Лан кабелот до 1Gbps, така да нај исплатливо е SDD.

Инаку си порачав Intel AX210NGW за лаптопот. Моментално користам рутер до 1.7Gbps кој што нема Wi-Fi 6.
Во последно време гледам рутери кој што подржуваат Wi-Fi 6 и најмногу ме фати око за Mi Router AX9000. Се надевам дека во скоро време ќе го купам па ке споделам искуство. :)
 

omegaRED

Adeptus Astartes
13 септември 2011
2.510
3.428
Скопје
omegaRED's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5800X & NZXT Kraken X63
Motherboard
ASUS TUF Gaming X570 Plus
Storage
2TB Samsung 970 EVO Plus, 1TB Silicon Power P34A80, 6TB WD Red + 2TB Toshiba
PSU
CoolerMaster Vanguard V1000
RAM
4 x 8GB Kingston HyperX @ 3600 MHz
Video card
MSI RTX4090 Suprim X
Case
NZXT H710i black/white
Mouse
Logitech G903 Lightspeed
Keyboard
Keychron Q3
Audio
SteelSeries Arctis Pro Wireless & Logitech X540
Monitor
LG UltraWide 38WN95C-W
OS
Windows 10 x64 Pro
Трансфер према NAS, не очекувај поголема брзина од таа што ја имат дисковите. :) Истиот проблем го имам и јас и се мислам да ставам M.2, арно ама после тоа ќе бидам ограничен на Лан кабелот до 1Gbps, така да нај исплатливо е SDD.

Инаку си порачав Intel AX210NGW за лаптопот. Моментално користам рутер до 1.7Gbps кој што нема Wi-Fi 6.
Во последно време гледам рутери кој што подржуваат Wi-Fi 6 и најмногу ме фати око за Mi Router AX9000. Се надевам дека во скоро време ќе го купам па ке споделам искуство. :)

AX211NGW или AX210NGW?

AX201/AX211 се со M.2 CNVio2 интерфејс, т.е. Intel со тој интерфејс прават offload на добар дел од функционалностите од WLAN картицата на процесорот и чипсетот, и поради тоа работи само со 10-та генерација Intel процесори и понови. Имам AX201NGW и не работи со AMD платформа или пак постара Intel платформа.

AX200/AX210 е со стандарден M.2 NGFF интефејс и не е врзана со Intel процесор.

Чисто ако некој планира да прави апгрејд на WiFi картицата на лаптоп.

Likewise, the Wi-Fi 6E AX2xx family of cards, supporting the Wi-Fi 6 at 6 GHz, is proposed in CNVio2 or M.2 form factor: a 0 at the end of the name designates a PCI-E NGFF card.
 
Последна промена:
20 јуни 2008
580
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Трансфер према NAS, не очекувај поголема брзина од таа што ја имат дисковите. :) Истиот проблем го имам и јас и се мислам да ставам M.2, арно ама после тоа ќе бидам ограничен на Лан кабелот до 1Gbps, така да нај исплатливо е SDD.

Инаку си порачав Intel AX210NGW за лаптопот. Моментално користам рутер до 1.7Gbps кој што нема Wi-Fi 6.
Во последно време гледам рутери кој што подржуваат Wi-Fi 6 и најмногу ме фати око за Mi Router AX9000. Се надевам дека во скоро време ќе го купам па ке споделам искуство. :)
The WD Red in the 4TB capacity comes in the standard 3.5" form factor using Advanced Format technology. Utilizing the SATA III or 6 Gb/s specification, the drive is capable of 150 MB/s sustained read/write.

Да стигнам да го искористам тој потенцијал ќе бидам презадоволен.
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.265
4.247
Скопје
hackitfree.github.io
The WD Red in the 4TB capacity comes in the standard 3.5" form factor using Advanced Format technology. Utilizing the SATA III or 6 Gb/s specification, the drive is capable of 150 MB/s sustained read/write.

Да стигнам да го искористам тој потенцијал ќе бидам презадоволен.
Wi-Fi 5 би требало на добар мобилен или лаптоп многу лесно да даде 150/150.
Еве од моб Редми 9 колку ми дава ( Ајфонот 13 на ќерка ми - 150/150 дава без проблем)
1658129099966.png

Напомена - од подалеку (друга соба) нормално послабо е до 20/20 знае да падне.
Мислењето е автоматски споено:

стариот Archer C9 почна да се рестартира сам од себе штом започнам поголем трансфер.
Знаеш зошто можеби ти се рестартира при поголем трансфер ? (Имав ваков проблем) Напојувањето слабо за него (или ослабело со време) Јас ставив друго со посилна струја (ист напон нормално) - проблемот го снема.
 
Последна промена:

iface

Gaining Experience
9 септември 2011
134
245
Има ли реален бенефит од Wi-FI6, и од која брзина на нет се осеќа? пример треба ли да имам 200 мегабита нет за да се исплати итн, многу слабо сум информиран.
Ne se oseka osven ako nemas live 4k vr streaming i gigabit net
 
20 јуни 2008
580
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Wi-Fi 5 би требало на добар мобилен или лаптоп многу лесно да даде 150/150.
Еве од моб Редми 9 колку ми дава ( Ајфонот 13 на ќерка ми - 150/150 дава без проблем)
Погледнете го атачментот 115005

Напомена - од подалеку (друга соба) нормално послабо е до 20/20 знае да падне.
Мислењето е автоматски споено:


Знаеш зошто можеби ти се рестартира при поголем трансфер ? (Имав ваков проблем) Напојувањето слабо за него (или ослабело со време) Јас ставив друго со посилна струја (ист напон нормално) - проблемот го снема.
За мегабајти зборувам (големо B) :)

Закасни со информацијата за струјата, може ќе ми спасеше 8000 денари
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.265
4.247
Скопје
hackitfree.github.io
За мегабајти зборувам (големо B) :)

Закасни со информацијата за струјата, може ќе ми спасеше 8000 денари
Ако ти е за домашна мрежа да тестираш максимум трансфер колку ти вади Ви-Фито пробај со ова.

Само не е баш пушти и готово - треба упатство да разгледаш или туторијал како да го користиш

 
Последна промена:
20 јуни 2008
580
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Мал update: При Upload од десктоп-от брзината се движи околу 90-100 MB/s.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
2.256
1.441
Би требало 6Е да биде реалното подобрување, но ретко да има уреди кои подржуваат 6Е.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.464
14.740
Wifi6 е замена за 1GBps жичана мрежа. Со океј рутер и мрежна картица се добива баш тоа, гигабитна мрежна конекција преку WIFI
 

Nikola100

Unbeatable
30 септември 2019
4.265
4.247
Скопје
hackitfree.github.io
Wifi6 е замена за 1GBps жичана мрежа. Со океј рутер и мрежна картица се добива баш тоа, гигабитна мрежна конекција преку WIFI
Не сум имал шанса да пробам и истестирам - дали и реално 1Гбс има трансфер - или тоа теоретски само ?
 
20 јуни 2008
580
617
Ivicakmk's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 5800X & Noctua NH-D15 chromax.black
Motherboard
MSI MAG X570 TOMAHAWK WIFI
Storage
Samsung 980 Pro 1 TB + WD Red 2 TB
PSU
Gigabyte P750GM 750W
RAM
2x16 GB Kingston HyperX Fury DDR4 3600 MHz CL16
Video card
Asus TUF RTX 3070 Ti
Case
Sharkoon TG6
Mouse
Razer Basilisk V3 Pro
Keyboard
Gigabyte Aivia Osmium
Audio
Razer Blackshark V2 Pro
Monitor
Dell S2721DGFA / BenQ BL3201PT
OS
Windows 10 Pro
Не сум имал шанса да пробам и истестирам - дали и реално 1Гбс има трансфер - или тоа теоретски само ?
Да, добра прилика да слушнеме и друго практично искуство.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.201
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно