1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кои се златни делови во компјутерските делови ?

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од Pane24, 18 Јули 2016.

 1. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Честопати среќавам на нет за тие што ваделе злато од : Матични плочи , Процесори , графички , рамови и делови од мобилни .
  Не сум баш искусен во оваа област .
  Која е постапката за откако ке се изваде ( златото ) од процесорот ? Треба ли да помине некој процес за да се прочистува или ?
  Имам преку 100 матични плочи и 30тина стари пентиум 2ки , 3ки компјутери во неисправна состојба а премногу слободно време.
  Гледам на интернет некои тутуријали ама најчесто сите се на англиски јазик и не се наведени каде го има поточно златото во матичните и кои матични . Иако е во сосема мал број ипак барем да се најде корист и од тоа .
   
 2. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  сите жолти делови што ги гледаш, контакти и пинови се позлатени, слојот е микронски, од едно 200-300 плочи ако успееш да го одделиш златото ќе добиеш 1 грам. Во профи и индустриска електроника слојот е подебел но сепак многу малку злато од еден уред може да се извади.
   
  На Dimitar535 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Pane24

  Pane24
  Unstoppable

  4,458
  3,825
  31 oктомври 2012
  Машко
  Копач на етериум
  Сакаш да кажеш дека у сите матични плочи : Пци слотови , слотови за рамови , конектори го има во микроскопски слој тоа злато ? И која е постапката за да се одделе тој слој ?
   
 4. kjosmofon

  kjosmofon
  Баниран/a

  3,742
  5,709
  7 oктомври 2011
  kalfa
  Да, наевтин начин за добар контакт е позлативање, се жолто е микронски слој злато.Има на тубето, не е лесно, се исплати со опрема и огромни количини само, а и лоши хемикалии има, остави нека се трујат чајнезите
   
  На Krkac, damil, borcep и уште 2 други им се допаѓа ова.
 5. Dux

  Dux
  Gaining Experience

  119
  67
  29 ноември 2008
  Во старите компоненти од ерата пред пентиум 3 има повеќе злато отколку во поновите. Има и листи направено кои компоненти колкава количина содржат но не би се занимавал со вадење лично а гледам по реклама5 има некои батки што откупуваат на кило компоненти.
   
Слични теми
 1. Commie
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  1,129
Вчитување...

Сподели

Вчитување...