• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кои се најбарани програмски јазици???

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Читав некои темички тука, и видов дека има луѓе кои се Java, C++, C#... програмери. Јас сум студент на Информатика на ПМФ во Благоевград, Бугарија, и како во МК така и во БГ се изучува С++. Сакав да прашам, за оние поискусните програмери, кои и веќе работат како такви, кој програмски јазик денеска најмногу се бара? Дали е најперспективно да се работи на С++, или пак на Јаva, или пак нешто друго. Гледам дека Јаva-та зема се поголем замав, но сепак сакав да ве прашам чисто да знам како би се ориентирал понатаму во програмирањето.

Не ми замерувајте доколку има некоја слична тема, ако има, админите слободно нека ја избришат оваа

Поздрав
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Pa na mnogu mesta pocnuva da se izucuva Java sega. Eve konkretno jas sega ucam Java. No mislam deka e golema greska ako samo se fokusiras samo na eden programski jazik. Sega, koga ke izlezes na labor-marketot skoro site baraat poznavanje od C++. Mada mozebi vo idnina toa ke bide Java, bidejci e poprilagodena za web. Neznam...ostanuva da vidime...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1.295
48
На факултети сега обично се учи јава и С... Реално гледано, барем од фирмите што ги гледав годинава што нудеа работни места, 90% работат во C++, ма да повеќето фирми бараат општо програмери.
Ова го знам од фактот што повеќе фирми (кои работат во С) имаат кажано дека повеќе би земале искусен програмер во јава од колку просечен програмер во С затоа што потребни се две до три недели максимум за да се префрлиш од едниот на другиот јазик...
Hope this helps
 

finger.k4

Intern
9 април 2007
228
3
www.myspace.com
Vo princip, sekogas vazi poznatata IT pogovorka: ako znaes da programiras ke se prilagodis na bilo koj jazik, samo potrebna ti e kniga za sintaksata i eden crash course za moznostite na jazikot!

Iskreno, jas najvekje se fokusiram na Java. Zosto? Stvarno ne bi znael da ti odgovoram, pasija mi e nekakva, me fascinira sto se moze da napravi jazikot!

C++ e mnogu mokjen jazik, toa e fakt, vo idnina 'verojatno' ke go naucam. Momentalno se fokusiram na izucuvanje na moznostite na C# preku Mono proektot, ne .NET ;D C#, iako od Microsoft, ima dosta moznosti, nekoi sto me fasciniraat povekje od Java i zatoa gi vlozuvam site moi sili i idei vo IKVM proektot sto gi spojuva tie dva sveta.

Vo bliska idnina ne se gledam sebesi izucuvajki nekoj drug programski jazik osven gorenavedenite dva :D

Planovi za far future (koga ke imam povekje slobodno vreme [yeah, rigth ;) ] )se C++ i python.

I kako ending note: moe licno mislenje e deka e mn podobro da si profi vo nekoj jazik po tvoj licen izbor (mene mi e Java) i da gi znaes moznostite na drugite programski jazici, odnosno sto moze da se kreira so niv, advantages and disadvantages i koga ke dojde vremeto (ako dojde) edna dobra kniga za prilagoduvanje kon sintaksata na jazikot i nemas gajle ;D

pozz
$0.02
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Најдобро е да почнеш со јазик кој ќе ти лежи. Што и да биде. Кога ќе направиш неколку програми по ќеиф и ќе се заљубиш во програмирањето ништо нема да те спречи. Евентуално ќе удриш во некое од ограничувањето на јазикот ама не е тешко да се префлиш на друг ако знаеш отприлика како тоа треба да изгледа.

Инспирација, елан за учење, верба ( и резултати :D ) дека тоа можеш да го наплатиш. Ако ти фали едното хммм :ha:
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Па јас мислам дека се бараат Java и C# највеќе, меѓутоа по мое мислење ако погледнеш на долг рок илзлегува C++0x за некоја година, за она што го критикуваа јазикот работите се поправени и сега е и помоќен па така да јас мислам дека ќе почне доста да се бара а посебно за проекти во индустријата, да го знаеш C++ е добра работа.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
@maximilian: arno si si pisal vo prviot post, najbarani - Java, C++/C#.

Spored mene najbolje e da se pocne so strukturno programiranje u C i posle da prodolzis so objektno programiranje vo Java. OOP u C++ ednostavno sucks.. C# treba da e dobar jazik, ja licno ne go sakam oti u princip e kopija na Java napravena od Microsoft. A Visual Basic - podaleku od toa cudo :p

Java vo momentov mozam da kazam deka e najbolji jazik, i ima bezbroj prednosti pred ostanatite (osven mozebi vo nekoi epten specijalni slucaevi).

I taka, ja bi ti predlozil da se fokusiras ili na Java ili na C#, samo nemoj na dvata oti toa e premnogu i ke se izgubis :D
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
@maximilian: arno si si pisal vo prviot post, najbarani - Java, C++/C#.

Spored mene najbolje e da se pocne so strukturno programiranje u C i posle da prodolzis so objektno programiranje vo Java. OOP u C++ ednostavno sucks.. C# treba da e dobar jazik, ja licno ne go sakam oti u princip e kopija na Java napravena od Microsoft. A Visual Basic - podaleku od toa cudo :p

Java vo momentov mozam da kazam deka e najbolji jazik, i ima bezbroj prednosti pred ostanatite (osven mozebi vo nekoi epten specijalni slucaevi).

I taka, ja bi ti predlozil da se fokusiras ili na Java ili na C#, samo nemoj na dvata oti toa e premnogu i ke se izgubis :D
хмммз.. Зошто "Visual Basic - podaleku od toa cudo" ?
Јас лично мислам дека Visual Basic е еден од подобрите програмски јазици.. Во него можеш да изработиш голем број на програми, како и во c++ на пример, само за значително помалку време..
Точно дека ја нема истата моќност како c++ ама мислам дека воопшто не треба да се запостави..
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Pa dobar e ako ne go sporeduvas so C, C++, C#, Java, Delphi, PHP, JSP, Python ...a od koj ostavnuva da e podobar...ne znam. Ne los, ama e premnogu ogranicen so moznosti. Ja rabotam so VBA i uste ne sum se naviknal..posto paralelno rabotam i so Java.
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
хмммз.. Зошто "Visual Basic - podaleku od toa cudo" ?
Јас лично мислам дека Visual Basic е еден од подобрите програмски јазици.. Во него можеш да изработиш голем број на програми, како и во c++ на пример, само за значително помалку време..
Точно дека ја нема истата моќност како c++ ама мислам дека воопшто не треба да се запостави..

Да, ја нема моќноста на апликации направени во C++ или Java и една друга лоша особина (што според мене е и налоша) е тоа што е зависен од OS. Значи програми во VB неможат да работат на Linux.
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
хмммз.. Зошто "Visual Basic - podaleku od toa cudo" ?
Јас лично мислам дека Visual Basic е еден од подобрите програмски јазици.. Во него можеш да изработиш голем број на програми, како и во c++ на пример, само за значително помалку време..
Точно дека ја нема истата моќност како c++ ама мислам дека воопшто не треба да се запостави..


Ednostavno ne cini.. mozes da go iskoristis za nekakva mala programicka i tolku. Pred nekolku godini sakav da ucestvuvam na topcoder natprevarite a nemav pojma nitu od C++ nitu Java, pa si rekov aj Visual Basic, podnacuiv poneso za 1-2 dena kolku da mozam da ucestvuvam. I togas od site koderi sto programiraa na topcoder najmnogu 5% koristea VB, a na topcoder mozam da kazam deka ke gi najdes najelitnite programeri od svetot. E denes tamu 0% programiraat vo VB..
Popularnosta mu e mnoogu opadnata, i e daleku od najbaran jazik.. i taka :)
 

HijackHacker

Gaining Experience
21 февруари 2008
5.108
296
www.gorjan.info
Нема везе, VB е еден од најразвиените јазици, посебно овде. Земи ги за пример Семос. Они програмираат во VB, а и оддржуваат курсеви за VB 6 & VB.NET
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Имаш право, не бев баш објективен :) Еве една многу добра статистика за популарноста на програмските јазици, секој месец е update-ирана, верувам дека на сите ќе ви биде од корист:

http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

И како што гледам овде VB е бааги популарен, 3 место машала :)
 

maximilian

Gaining Experience
26 март 2008
1.064
74
Интересна страна. Видете само Pascal колку е попопуларен од лани, цели 7 позиции рипнал (од 22-ро на 15-то за само 1 година)
 

dime

Intern
13 мај 2008
163
3
Баш истото и јас го приметив, се чудам што ли се случило со Pascal во почетокот на 2008 :chudenje:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.458
Мислења
901.516
Членови
32.169
Огласи
540
Најнов член
MartinLee33
На врв Дно