1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кои desktop environments подржуваат HiDPI display?

Дискусија во форумот 'GNU/Linux' започната од polymath, 6 Април 2018.

 1. polymath

  polymath
  Intern

  42
  14
  26 Февруари 2018
  Машко
  Пробав со Убунту, GNOME/Unity, тешка работа за scaling на 1920x1080. Предлог други desktop environments што подржуваат HiDPI?

  edit: ако некој знае начин за fractional scaling на Убунту, супер работа ќе ми заврши.
   
 2. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,122
  1,266
  25 ноември 2014
  Ubuntu т.е. Gnome нема фракционално, само цели броеви т.е. 200% или 300% или 400% итн.
  Пробај со Cinnamon
   
 3. toshex

  toshex
  Unbeatable

  4,271
  4,470
  18 Септември 2013
  Машко
  Пробај MINT, јас се изненадив колку добар OS е.
   
 4. polymath

  polymath
  Intern

  42
  14
  26 Февруари 2018
  Машко
  100% малку, 200% многу на Убунту. Затоа ми треба фракционално.

  Убунту ми е супер само scaling-от за 1920x1080 ми е проблем.
   
 5. mrmarko4fun

  mrmarko4fun
  Gaining Experience

  133
  94
  26 Јули 2017
  Машко
  студент
  Пробај со Cinnamon велат дека има најдобра подршка за HiDPI, исто така и Pantheon многу го фалат за ова.
   
 6. polymath

  polymath
  Intern

  42
  14
  26 Февруари 2018
  Машко
  Пробав со Cinnamon и нема подршка на fractional scaling, има само Normal (100%) и Double Hi-DPI (200%).
   
 7. boriseto

  boriseto
  Gaining Experience

  245
  213
  7 Јули 2013
  Машко
  Дали проба со KDE?
  На KDE Neon гледам има со слајдер да си одредиш колкав да е скејлингот.
  Јас искрено барам у помала од 1 од шо сум навикнат да ми се помали нештата. :)
   
 8. krema

  krema
  Professor

  9,849
  9,527
  24 Јуни 2009
  Машко
 9. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Која верзија на убунту користиш. Убунту со Јунити има прецизно зголемување, не мора дупло.

  [​IMG]
   
 10. polymath

  polymath
  Intern

  42
  14
  26 Февруари 2018
  Машко

  Пробав со Ubuntu 16.04.4 LTS на VirtualBox, немаше ваква опција колку што забележав. Која верзија Убунту е ова на сликава?

  edit: бидејќи пробував многу distros, не сум забележал дека Убунту на 16.04.4 има fractional scaling. Прашање е дали сега со префрлањето на Ubuntu од Unity во GNOME со новиот update, ќе продолжи со поддршка на fractional scaling.
   
  Последна промена: 10 Април 2018
 11. kebe

  kebe
  Gaining Experience

  215
  172
  29 Март 2012
  Немам поим, од 17.xx.

  Како и да е, Јунити работи и на најновата верзија, 17.10, ќе работи и на 18.04.

  Is there a way to install Unity 7 in 17.10?

  How to Switch from GNOME to Unity in Ubuntu 17.10 [Quick Tip]
   

Сподели

Вчитување...