• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кои брендови би ги сакале во МК

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
Здраво на сите,

Темава ја отварам со една причина, да се дискутира околу кои брендови за компјутерски компоненти сакате да ги има во Македонија и поточно кои периферии.
Знаејќи ги лимитациите и монополот во државава, цените и слично, очекувам ваши реални мислења.

Пример лимитирани сме да речиме со бели периферии матични и слично или ако има 1 модел е од 500+ евра матична иако постојат десетици модели од некој си бренд.
Тоа е само 1 пример на кој што ми текна моментално.

Се надевам темава ќе се прошири со дискусија и мислење од членовиве, со кој што се надевам дека би успеал да направам некоја промена во врска со лимитираност на брендови и сл.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
205
318
Kрушево абер пристигна !
За жал немаме голем избор на некои продукти и тие што ги имаме се во ограничени количини , еве на прмер јас се одлучив да правам бел билд се отепав од звонење и таман најдов куќиште во сетек ми пратија црно и ме ишамараа на грижа на корисници дека никогаш бело немале во магацин а на веб сајтот стои бело или јас сум далтонист или некој ме ебе во здрав мозок , ама изгледа е ова другото .Иначе би сакал нешто како компијутерунивез да има и во мкд да има различни брендови Асус брендот го преферирам ама тешко ги има од страна на AIO кулечиња и тн и тн .
 

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
За жал немаме голем избор на некои продукти и тие што ги имаме се во ограничени количини , еве на прмер јас се одлучив да правам бел билд се отепав од звонење и таман најдов куќиште во сетек ми пратија црно и ме ишамараа на грижа на корисници дека никогаш бело немале во магацин а на веб сајтот стои бело или јас сум далтонист или некој ме ебе во здрав мозок , ама изгледа е ова другото .Иначе би сакал нешто како компијутерунивез да има и во мкд да има различни брендови Асус брендот го преферирам ама тешко ги има од страна на AIO кулечиња и тн и тн .
за жал сега пред некој ден истрчав citymall за mastercase 700 kukjareto, зашо пишуваше дека го има на залиха, и кога им реков сакам да го купам, тие дебилите го склопиле направиле некоја тиња конфигурација со најлош кејбл мениџмент. Кога ќе видиш џабе си потрошив време да трчам.

По твојот заклучок AIO од Asus ти е преферабилен бренд. Во ред, ќе се има на ум.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.796
4.863
На толку мал пазар добро е што воопшто имаме избор на брендови, а куповната моќ е друг фактор кој исто така влијае. Секој кој има желба за нешто специфично ќе изнајде начин самиот да го набави, не очекувајте понуда како од запад со македонска куповна моќ, менталитет и пазар.

Само запрашај се колку од населението во МК се информатички образовани, а потоа колку од нив се ентузијасти за компоненти. Дури и помладиве генерации појма немаат од ИТ и информатика. Сеуште немаат слушнато за брендови како NZXT, MSI, Xiaomi и слично. Кои веќе неколку години се активни кај нас на пазарот.
 
Последна промена:

steelseries

On your way to fame
20 декември 2015
995
671
Skopje
steelseries's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 w/Stock Cooler (Wraith Spire RGB)
Motherboard
Asus x370 Prime PRO
Storage
WD10EZEX Blue
PSU
Cooler Master Vanguard 750+ Gold
RAM
HyperX Predator 2x8GB // 3200Mhz
Video card
Asus GTX 1060 6GB
Mouse
SteelSeries Rival 310
Keyboard
Gigabyte K85 Mechanical RGB
Monitor
Benq RL2455HM
OS
Windows 10 Pro
На толку мал пазар добро е што воопшто имаме избор на брендови, а куповната моќ е друг фактор кој исто така влијае. Секој кој има желба за нешто специфично ќе изнајде начин самиот да го набави, не очекувајте понуда како од запад со македонска куповна моќ, менталитет и пазар.

Само запрашај се колку од населението во МК се информатички образовани, а потоа колку од нив се ентузијасти за компоненти. Дури и помалдиве генерации појма немаат од ИТ и информатика. Сеуште немаат слушнато за брендови како NZXT, MSI, Xiaomi и слично. Кои веќе неколку години се активни кај нас на пазарот.
До некаде се слагам до некаде не. Се слагам дека во нашиов пазар има слабо едуцирани луѓе околу технологија и брендови. Но затоа знаејќи дека E-Sports се шири многу брзо, а доста од ентузијастите и гејмерите веќе го следат пазарот на квалитетни производи мислам можи да се среди пазаров со залиха. Ценовно верувај можи да се среди да е прифатливо за наш пазар. Рачунај залихата што ја донеле од 10 парчиња е проблемот на високите цени. Да земеле повеќе парчиња нормално дека до 15% поефтино се купува од фабрика, а шипингот е ништо. ДДВ посекако не плаќаат нашиве продавници од добавувачите бидејќи државата ги ослободува од истото.

Темава ја отворив, за да направам статистика, и се во моја моќ да можам лека полека да ги менувам работите.
 

SiPy`

Unbeatable
23 јуни 2015
2.796
4.863
До некаде се слагам до некаде не. Се слагам дека во нашиов пазар има слабо едуцирани луѓе околу технологија и брендови. Но затоа знаејќи дека E-Sports се шири многу брзо, а доста од ентузијастите и гејмерите веќе го следат пазарот на квалитетни производи мислам можи да се среди пазаров со залиха. Ценовно верувај можи да се среди да е прифатливо за наш пазар. Рачунај залихата што ја донеле од 10 парчиња е проблемот на високите цени. Да земеле повеќе парчиња нормално дека до 15% поефтино се купува од фабрика, а шипингот е ништо. ДДВ посекако не плаќаат нашиве продавници од добавувачите бидејќи државата ги ослободува од истото.

Темава ја отворив, за да направам статистика, и се во моја моќ да можам лека полека да ги менувам работите.
Ова е од твоја гледна точка. Но шипингот и те како влијае на цената на производите, поготово последниве неколку месеци.


Количината ја одредува пазарот, односно куповната моќ и побарувачката. Верувај дека секој сака да купи 1000 парчиња и истите да ги продаде, подобро е за бизнисот бидејќи ќе добие пониска набавна цена, а подобро е и за крајниот корисник бидејќи ќе добие пониска малопродажна цена. Да не збориме за поддршката која ја имаме од брендовите, оставен си сам на себе. Нема сервис, нема гаранција. Купи си и сам сервисирај си.

Еве уште една табела подолу и влијанието на транспортот врз крајната цена.
Screenshot_1.png
 

Dajman

On your way to fame
19 септември 2020
398
670
Мрзен Ораовец
Здраво на сите,

Темава ја отварам со една причина, да се дискутира околу кои брендови за компјутерски компоненти сакате да ги има во Македонија и поточно кои периферии.
Знаејќи ги лимитациите и монополот во државава, цените и слично, очекувам ваши реални мислења.

Пример лимитирани сме да речиме со бели периферии матични и слично или ако има 1 модел е од 500+ евра матична иако постојат десетици модели од некој си бренд.
Тоа е само 1 пример на кој што ми текна моментално.

Се надевам темава ќе се прошири со дискусија и мислење од членовиве, со кој што се надевам дека би успеал да направам некоја промена во врска со лимитираност на брендови и сл.
Phanteks и Fractal Design куќишта и кулери, EVGA Dark и NZXT матични, Crucial Ballistix и Corsair Dominator Platinum рам, Seasonic напојувања , FE карти од Nvidia и АMD.
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1.628
951
Треба да има поширок избори за монитори ,пошо еве гледам по ИТ продавници само неколку модели брендови ги има , а зошто да не има буџет верзија ViewSonic или EVE Spectrum или пак монитор Corsair .

Sent from my SM-N986U using Tapatalk
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.664
Мислења
889.237
Членови
31.504
Огласи
35
Најнов член
formula-1
На врв Дно