• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кога сум во странство, поспоро ги отвора македонските веб страни ?!

bronhi

Intern
12 јануари 2008
18
0
Моментално не сум во Македонија, додека бев во Скопје немав никаков проблем да се поврзам на www.it.com.mk од кога сум тука ЕДИНСТВЕНА страна за која ми треба 10 минути (со букви: десет минути) да се лоадира е само нашиов форум. Шо е муабетот!? Инаку имам супер интернет симнува со 300 и кусур, исто и аплоадот е над 150. Треба нешо да подесам во бровсерот (Firefox) или?:chudenje:
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Моментално не сум во Македонија, додека бев во Скопје немав никаков проблем да се поврзам на www.it.com.mk од кога сум тука ЕДИНСТВЕНА страна за која ми треба 10 минути (со букви: десет минути) да се лоадира е само нашиов форум. Шо е муабетот!? Инаку имам супер интернет симнува со 300 и кусур, исто и аплоадот е над 150. Треба нешо да подесам во бровсерот (Firefox) или?:chudenje:

А каде си? И дали сеуште го прави тоа?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Да не е ова слично како случајот со Он нет страната државјани на Канада неможат да ја посетат страницита:zbunet3:,морало МК ип адреса??
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Вака кога секој корисник ќе влезе на интернет и ќе почне аа листа страни делува дека е се идеално и дека дирекно пристапуваш до саканото место, ама за жал не е така, туку постои невидена инфраструктура од разни "патишта" кој се со различна технологија т.е. со други зботови интернетот е една голема каша и никој не знае со сигурност како функционира.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
со други зботови интернетот е една голема каша и никој не знае со сигурност како функционира.

Малце е оф топик ама ајде:
Ме насмеа. :))

Зар си стварно убеден дека никој не знае како функционира интернетот - глобална мрежа на мрежи? ;-)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Зар си стварно убеден дека никој не знае како функционира интернетот - глобална мрежа на мрежи? ;-)


Добро може лошо се изразив, интернетот знаат 20% од корисниците како функционира, ама сакав да кажам дека никој не ја знае целата инфраструктура на мрежи.
Пример од бугарија ако пристапиш на македонски сервер го праќа пакетот преку рутер кој гледа кој пат е најдобар во моментов за да стигне пакетот да целта, и така оди од рутер на рутер просто кажано до целта.
Инаку да интернетот е една обична мрежа каде што луѓето почнале да се закачуваат, и сега постојат многу типови на мрежи(802.1,802.3, 802.11...) кој различно одлучуваат како ќе патува пакетот и кој пат ќе го употребат и дали има некој пакет предност како конверзација во реално време., исто да се напомене и протокот на самата линија.

Е сега веројатно е тоа причината што од странство поспоро се отвараат некој наши страни кој се хостирани на наши сервери, ама никој не може да каже со сигурност зато што никој не го знае патот пројден на пакетот , и тоа ми беше поентата со кашата
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Погрешно се изразуваш кога велиш - никој не ја знае целата инфраструктура. :)

Се може да се дознае. ;-)
 

dulemk

Gaining Experience
11 јануари 2008
1.049
53
Погрешно се изразуваш кога велиш - никој не ја знае целата инфраструктура. :)

Се може да се дознае. ;-)

Не викам не, еве некому го фатило инает да дознае како од сервер во Белград да стигне до сервер во Скопје.
И ќе се послужи со ред алатки и команди и ќе види низ кој рутер, мост, хуб .. прошло и кој од тие мрежи што одлучиле во однос на пакетот се до стигнувањето, ама финтата е после пак кога ќе го пуштиш истиот пакет нема да иде па истиот пат и да ги носи истите одлуки заради што во моментот и други пакети се праќаат и некои мрежи се фул и иде на алтернативно најдобро решение. И така ќе пробува Х пати додека не го најде тесното грло(ако постои или ако има мал број) што го кочи или пак некој алгоритам се врти во круг со пакетот или пак има големи загуби па повторно ги препраќа.
И така тој ќе се најде до гуша со логови и ќе се чеша за глава, додека генералната идеја на тие мрежи е да одлучуваат сами т.е автоматски. без потреба да знае за нив некој тежок порграмер.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.522
2.947
www.iwmnetwork.com
Не викам не, еве некому го фатило инает да дознае како од сервер во Белград да стигне до сервер во Скопје.
И ќе се послужи со ред алатки и команди и ќе види низ кој рутер, мост, хуб .. прошло и кој од тие мрежи што одлучиле во однос на пакетот се до стигнувањето, ама финтата е после пак кога ќе го пуштиш истиот пакет нема да иде па истиот пат и да ги носи истите одлуки заради што во моментот и други пакети се праќаат и некои мрежи се фул и иде на алтернативно најдобро решение. И така ќе пробува Х пати додека не го најде тесното грло(ако постои или ако има мал број) што го кочи или пак некој алгоритам се врти во круг со пакетот или пак има големи загуби па повторно ги препраќа.
И така тој ќе се најде до гуша со логови и ќе се чеша за глава, додека генералната идеја на тие мрежи е да одлучуваат сами т.е автоматски. без потреба да знае за нив некој тежок порграмер.
:bravo:

Zoshto prviot pat ne napisha vaka za da se ubavo razbereme na shto mislish... :))
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.675
Мислења
889.454
Членови
31.515
Огласи
40
Најнов член
sw1pe
На врв Дно