• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Kога рекламите ке нападнат...

  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Објавување на банер = се работи за добри пари дефинитивно...
особено кога е во прашање Он.нет со своите цени:Но сте се запрашале ли некогаш што се случува кога имате премногу клиенти, а и желбата да алчно заработите СЕГА ВО ОВОЈ МОМЕНТ како да ке нема утре, место да одржувате еден континуитет ке се појави?

1. На местото на 1 стандарден банер ке шибнете два.
2. Ке го уништите изгледот на страницата со внесување на ЏАМБО ЏАМБО ЕКСТРА ГОЛЕМ ОД ОНИЕ ТЕЕЕЕЕЕ банери.
3. Ке создаде посебна колона за банери, некаде во средината место стандардно на крајот.
4. Ке заборавите дека рекламите се гњавење за Вашите читатели, т.е. ке заборавите на нив и ке мислите дека ке Ви бидат лојални и покрај се` што ке се случи.

Сликовито, тоа изгледа баш вака:


Премногу реклами или само мене така ми се чини?
Да напоменам дека надолу на страницата следуваат уште неколку...
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,030
488
delicon.mk
Повеќе реклами отколку информации. :ua:

Кој е тој што ќе се рекламира тука меѓу толку многу реклами за таа висока цена? :zbunet3:
 

Miksa2007

Intern
15 октомври 2007
112
1
Дали можеби имате ценовник за ТВ рекламирање, па да споредиме ?

Вака цениве изгледаат многу, а можеби и не се.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Дали можеби имате ценовник за ТВ рекламирање, па да споредиме ?

Вака цениве изгледаат многу, а можеби и не се.
Во право си, цените на ТВ се премногу високи со овие на web. Токму и затоа се чудам зошто некои компании водат активни кампањи на телевизија и фрлаат огромни средства, а на интернет ги нема или обично се цинцарат и се вадат дека им е скапо :)
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Kako i da e, web marketingot e vazen, a on.net se najposetuvani. Pred nekoja nedela so profesorot presmetuvavme kolku pari vadat nedelno. Ispadna nad 4000 evra grubo presmetano.
 

Kafka

Intern
8 јуни 2007
128
19
Sakam da odgovoram na nekolku prasanja: Znaci ne sum od on.net nego sum skoro diplomiran ekonomista...

Da se reklamiras na a1 na televizijata kosta nekade okolu 25E(citaj evra) sekunda... da dragi moi 1 500 denara sekundata na a1 televizija... vo sporedba so on.net e sekako mnogu malku no jas se zaprasuvam dali efektot e ist... i koj e podobar????
Odgovorot e sledniov... Yes za nekoja si marketing kampanja koja ima za cel da ispromovira nekoj proizvod, usluga ili samo da ja ispromovira kompanijata no kolku li treba da se vlozi za da se dobie efektot... Eve kje vi kazam eden primer deka ne treba mnogu vlozuvanja za kvalitetna marketing kampanja da ima epten dobri efekti... Eve ja ProCredit banka koja sto nema reklama na nitu edna nacionalna televizija a sepak e nasekade okolu nas prisutna... na bilbordi na internet, po zdragi, po donatorski koncerti...

znam deka malku zabegav so postov no se nadevam deka sfativte deka ako ima ofci ( golemite kompanii koi frlaat golemi sumi na pari) kje ima i ofcari (on.net, a1 i site osanati) a za da se ispromovira proizvodot, uslugata ili samata kompanija togas nekoj treba da si ja cukne glavata deka ne postoi samo televizijata ili samo internetot tuku mal milion drugi kanali za prenesuvanje na vashata poraka do opredeleniot target market...
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Jas prestanav da go chitam pred nekolku godini i bilo kakov komentar za toj 'portal' e suvishen. Slednava slika kazhuva i povekje nego shto treba za kolku toj 'portal' e diskriminirachki:Slikata e pozajmena od deni od eden drug forum.

Razmislete dali bi sakale da se reklamirate na takov t.n. 'portal'
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
Види, цените се тие што се. Ако се 50% поефтини ќе има 300% повеќе клиенти за да се рекламираат. А многу е лошо кога ќе одбиеш муштерија. Тој едноставно нема да се врати после. Затоа што 50% од рекламите се уствари рекламни кампањи и трaаt одреден период. До Нова година даваат мобимак ( јас така уште ги викам ) промоција за одреден производ и рекламата им треба сега а не после 6 месеци затоа што бил пренатрупан терминот. За тоа и разбирам цената да се покачи. А и таквите компании кои се рекламираат на он.нет имаат оддел за маркетин и се прави детална анализа за тоа каде ќе одат парите. Имав прилика да стигнам до документ на Македонски Телекомуникации кој говореше за една локална телевизија и нејзината историја. Требаше да се рекламираат МТ.Нет на Локална Кавадаречка Телевизија и од Мт.Нет изнајмиле агенција за да им достави профил на Локалната телевизија.
Знаеја колку гледачи покрива, оценка за квалитетот на програмата, колку реални гледачи ја гледаат, во кое време е најгледана, од кога постои, од кога до кога има лиценца за работа, колку време работела без лиценца, колку пати прекршила и кое правило го прекршила од правилата на радио дифузија и многу многу други работи. Цената за реклама беше 18,000 денари за 3 месеци! Од кои 9000 денари требаше да плати Мт.Нет а другите 9000 локална фирма за Компјутери односно претставник на Мт.Нет за Кавадарци.
Документот кога го виде директорот на телевизијата ми рече дека 99% од тоа што го пишува е точно но дека 50% ако не ги прочитал и подразмислел немало да му текне дека на пример прекршил тоа правило во тоа време :).
Поентата е дека за 9000 денари за 3 месец или делено на 3 тоа се 3000 месечно или пак еве за да биде уште подобра споредбата 750 денари неделно, платиле агенција која сигурно им наплатила повеќе од 100 евра ( читај повеќе од 50% од самата реклама! )
Е сега одкога го разгледале извештајот во Мт.Нет маркетин оделот сигурно направил пресметка колку ќе добијат а колку ќе изгубат. И не верувам дека се луди да одат во минус.
Истото важи и за Он.Нет ако цената е 900 евра и сепак се закажува термин тогаш сигурно од таа реклама се добива многу многу повеќе. Да станува збор само за Мт.Нет и "МобиМак" ок може згрешиле или се заебале, ама има и други компании кој имат мали банери а сепак скапи и пак се рекламираат. Ако се луди тогаш најпогатите компании во Македонија излегува дека се луди. Автоматски за да имаш пари треба да си ненормален. А ние кои сме "паметни" и тука ги оговараме сме без скришен денар во џеб. Така да .... можете дами да заклучете.

Не бранам никого туку сум едноставно реален.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #11

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
@ sumi

Малку си оф-топик... не велам да не се рекламираат он-лајн...
Туку сакав да започнам дискусија: Кога е границата?

Кога има веќе муштерии, не треба да се покаже алчност затоа што корисниците сакаат содржина не реклами. Па побогу, Интернетот врие од реклами. Тука треба да се направи селекција на муштерии, да се или покачи цената или на друг начин да се селектираат, а не вака да се натрупа сајтот со реклами.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #12

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
@ vojkan

Тоа што ми го покажа е крајно несериозно и безобразно од страна на Он.нет и срамота за Трендо за пишување за такво нешто.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
@ vojkan

Тоа што ми го покажа е крајно несериозно и безобразно од страна на Он.нет и срамота за Трендо за пишување за такво нешто.
Веројатно не им се трошеше bandwidth :) Се сеќавам дека на времето везден ги reuploadирав интересните клипчиња за пријателите од дијаспората :)
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
@ sumi

Малку си оф-топик... не велам да не се рекламираат он-лајн...
Туку сакав да започнам дискусија: Кога е границата?

Кога има веќе муштерии, не треба да се покаже алчност затоа што корисниците сакаат содржина не реклами. Па побогу, Интернетот врие од реклами. Тука треба да се направи селекција на муштерии, да се или покачи цената или на друг начин да се селектираат, а не вака да се натрупа сајтот со реклами.
Мојот одговор не беше само на твојот коментар туку и на сите пред мене. За да не правам QUOTE на секој направив еден голем текст каде секој би можел да си го најде одговорот. А воглавно со тебе се согласувам треба да се намалат рекламите. А има еден безболен начин. А тоа е да се покачат цените. Пошто многу е подобро да му речеш на некој цената ни е толку и толку висока отколку да му речеш за жал ти не може да се рекламираш на нашата страница. Тоа е како да отидеш во продавница и да ти речат господине ние тебе не можеме да ти продадеме кока кола. А гледаш дека други ја купуваат безпроблем од истата продавница. Едноставно нема да станува тука збор за селекција туку за дискриминација. А за тоа дека од надвор не можат да симнуваат клипови, хмм штознам тоа е голем - но сепак ако целната група ми е Македонија сепак би се рекламирал, се разбира ако пресметките покажат дека ќе добијам од рекламата наместо да изгубам.
 

Moscow_BoY

Intern
12 јуни 2007
260
4
securzone.blog.com.mk
За жал поради не доволно развиениот македонски интернет, се јавуваат и монополи како овој на on.net.mk ; Немам ништо против Трендо или дечките од on.net, ама за две страници преведени од digg и малку разлистување по stumble што е многу, многу е...
Кога ги гледам цениве, и мене ми доаѓа желба да почнам да мрчам по нет за политика и секојдневни глупости. Но ок, штом некој плаќа за тоа значи дека има причина...
 

e r i c

Баниран/a
27 ноември 2007
45
2
Повеќе има реклами него текстови...
Горе имат три , t-mobile, vip и schh..
Потоа на средината имат уште два , исто така и десната страна им е преполна...

Али сепак тие си мислат дека ќе им биде подобро така...
Него што би направиле доколку на пример се пријават 5 компании кои сакат да го има нивниот банер на горниот дел од сајтот? ... Како што тргнале еве веќе 3 имат , уште 2 и ќе се пополни , ќе треба да идеш со скролот надолу па да ги гледаш статиите на порталот...

Се се врти околу парите... :spienje:
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Кој е тој што ќе се рекламира тука меѓу толку многу реклами за таа висока цена? :zbunet3:
Сосема си контрадикторен.

Па самите банери покажуваат дека кај огласувачите има интерес по тие цени, а колку се тие високи е релативна работа - покажува присуството на банерите повторно. Ако се високи, нема да има банери.

Која е поентата на темата? Висината на цените или тоа што сметаат банерите?

Според мене лично, на секој сајт треба да има по еден топ банер и по еден мидл банер, наместо по 2 или три пошто изгледа глупо. Ако има интерес од повеќе огласувачи за таа позиција, цените треба да рипаат, кој е манга - бујрум, ќе ја добие позицијата.

И да,нормално е за секој сајт да сака да оствари профит. Што е чудно?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #18

D

Администратор
31 март 2007
3,297
2,014
www.iwmnetwork.com
Која е поентата на темата? Висината на цените или тоа што сметаат банерите?
Мислам дека насловот укажува на тоа дека поентата е што сметаат банерите. Несомнено живееме во свет каде што секој сака да оствари профит, не е тоа ништо лошо, лош е начинот на кој го прави тоа.

Конкретниот пример укажува дека Он.нет едноставно претерува на начинот на кој остварува профит.

Многу е јасно дека ова им носи голем профит - затоа што имаат сега посетители, но ако претераат ке ги изгубат посетителите и со тоа и ценита за реклами. Значи, не треба само да се размислува на кратки патеки, туку и на подолги.
 

Медиа

Intern
29 ноември 2007
24
0
Па имаше и критики дека цените биле високи.

Значи, за да нема толку банери, решението би било да се уште повисоки.
 

e r i c

Баниран/a
27 ноември 2007
45
2
Уште ова фалеше да го стават за Про Кредит Банка... и уште 10тина вакви и се ќе е ОК... Нека продолжат само така и далеко ќе стигнат со тие банерите им...
 

Dr.XaYC

Intern
11 февруари 2008
65
0
www.life1.page.tl

Ма какви 900 евра. Влезете на www.life1.page.tl. 2 месеци ваш банер - 1000,
има и за 100 денари за 15 дена, 500 денари за 2 месеци, 300 денари за 1 месец......
 

Атачменти

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,000
509
www.ibiz.mk
sepak si vredi reklamata na on net
imagolema posetenost i za makedonski portali e dobro

bas da gi prasam da stavam eden ne baner nego edena wallpaper od 800x600px kolku bi cinelo


sto mislite dokolku ponuvam primamliva suma bi se soglasile
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,727
Мислења
856,113
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно