• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кога отворам C: или D: се отвара како нов прозорец...а јас не сакам така

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Symbolic

Intern
16 ноември 2007
5
0
Вака...кога отворам C: или D: се отвара како нов прозорец...а јас не сакам да го отвара...не можам да го средам а преку folder options не бива..ова е едниот проблем

вториот
фајловите со се направени hidden...не можам да ги гледам
сакам да кажам оти преку folder options не можам да го средам тоа....само го селектирам едно одам apply, и кога излезам од folder options ништо не е променето, фајловите не се гледаат
видов едно објаснение за овој проблем....ама пробав..па ебаваше
со менењето на value 1 и после излегувањето од регистри
а потоа пак пробувајки преку folder options value се менува пак во 2 !!!!
а компјутерот го форматирав пред 5 мин
FUCK !!!
кој знае го молам да помогне !
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
vaka, za vtoriov problem mozhesh da go sredish preku registri


odi start --> run i napishi "regedit"
posle odi vo: HKEY_CURRENT_USER --->SOFTWARE -->Microsoft -->Windows -->CurrentVersion -->Explorer -->Advanced.
Od koga ke stegnish na Advenced desno ke zabelezish hidden register, dvoklik na nego, i vnesi 1,
potoa povtorija postapkata preku folder options.

Ova e reshenieto za vtoriov problem, a za prviot ako se setam kako beshe ke ti kazham.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Symbolic

Intern
16 ноември 2007
5
0
всушност...секоја опција која е променета во folder options не се зачувува
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
hmmmz..
znachi mojot post ne ti pomogna...
btw. Problemot verojatno i naj logichno nastanuva od virus...
Se obiduvam da pronajdam drugo reshenie so tvojot problem..
Samo posle ova
а компјутерот го форматирав пред 5 мин
ne e mozhno da e virus..
Neznam za sega, da se nadevame kje pronajdam drugo reshenie, ili nekoj ostanat chlen ke se doseti na neshto..
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
hmmmz..
znachi mojot post ne ti pomogna...
btw. Problemot verojatno i naj logichno nastanuva od virus...
Se obiduvam da pronajdam drugo reshenie so tvojot problem..
Samo posle ova

ne e mozhno da e virus..
Neznam za sega, da se nadevame kje pronajdam drugo reshenie, ili nekoj ostanat chlen ke se doseti na neshto..
Доволно е и 1 минута за да е вирус... Поготову за баксузи како мене :)) Најсигурно е еден скан да му направиш...
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Бака значи и јас ги имав потполно истите проблеми и ги решив сега е супер. Прво ке направис како сто ти вика fuUuUzZzZy па ќе направиш рестарт. Потоа ќе го направис следново


[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden]
"Text"="@shell32.dll,-30499"
"Type"="group"
"Bitmap"=hex(2):25,00,53,00,79,00,73,00,74,00,65,0 0,6d,00,52,00,6f,00,6f,00,74,\
00,25,00,5c,00,73,00,79,00,73,00,74,00,65,00,6d,00 ,33,00,32,00,5c,00,53,00,\
48,00,45,00,4c,00,4c,00,33,00,32,00,2e,00,64,00,6c ,00,6c,00,2c,00,34,00,00,\
00
"HelpID"="shell.hlp#51131"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden\NOHIDDE N]
"RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVe rsion\\Explorer\\Advanced"
"Text"="@shell32.dll,-30501"
"Type"="radio"
"CheckedValue"=dword:00000002
"ValueName"="Hidden"
"DefaultValue"=dword:00000002
"HKeyRoot"=dword:80000001
"HelpID"="shell.hlp#51104"

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced\Folder\Hidden\SHOWALL]
"RegPath"="Software\\Microsoft\\Windows\\CurrentVe rsion\\Explorer\\Advanced"
"Text"="@shell32.dll,-30500"
"Type"="radio"
"ValueName"="Hidden"
"DefaultValue"=dword:00000002
"HKeyRoot"=dword:80000001
"HelpID"="shell.hlp#51105"
"CheckedValue"=dword:00000001

и рестарт
Пробај па пиши што си направил
pozz
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
Verojatno znaesh a @stefan007 zaboravi, no sepak dolzhnost e da kazham..
Edinstveno ne kazha deka treba sekoe poodelno da se stavaat vo txt dokument i da se snimaat pod ime "ime_na_fajl.reg".
Ako znaeshe vo red, ako ne znaeshe pak vo red :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Symbolic

Intern
16 ноември 2007
5
0
ох...кога го ставам во текст документ и името го сменам во .reg станува регистри фајл и кога го отварам се појавива некој ерор
па добро...шо ке ве замарам и вас ке направам уште еден формат и средена работа :D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Бачко за првиот проблем. Тоа е вирус кој го имав и јас мислам дека беше понова верзија на autorun.inf/ini само направи си update на базата на антивирусот, скенирај и вози после. А вториот проблем и јас го имам и никако не можам да го средам имаше и тема отворено со неколку решенија, но ниедно не работеше. Сепак за првиот проблем со скенирање сигурно ќе го најдеш
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
За проблемот со Ц: и Д:, земи си Линукс live cd, бутирај со него и од Ц и Д избриши ги autorun.inf.

А за вториот, со folder options, го решив и тоа, се чепка низ регистри, да најдам само како го решив и ќе ти постирам.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
@aleksandar_te
Osven ova sho go imam pastirano nekoj post po nazad, neveruvam deka drug nachin postoi preku registri
btw. ista tema so isti odgovori http://it.com.mk/forum/showthread.php?p=42412#post42412

samo sho tamu uspea, ovde ne...Verojatno e nekoj "uporen" virus, sho brzo reagira na promeni, i brzo si se podeshava sam spored svoja volja, no bidejki vekje go imashe formatirano pred 5 min ...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
odi vo folder options i selektiraj open each in the same window
@daceee90
Prochitaj pogore:
Вака...кога отворам C: или D: се отвара како нов прозорец...а јас не сакам да го отвара...не можам да го средам а преку folder options не бива..ова е едниот проблем
Ne se se povtoruvaj so odgovori koi shto vekje se ponudeni predhodno, ili potencirano e deka ne pomognale.
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
270
15
Skopje
Ја го имав вирусот (тешко на сестра ми) и го исчистив преку Линукс...нешто на v почињаше. Ќе најдеш во system32.
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4,842
895
Ohrid
@markomk
Bi bilo pozhelno da go napishish reshenieto na forumov normalno dokolku sakash..
Mozhe da mu se najde i na nekoj drug so isti problem..
 

stole_pesov

Intern
25 април 2008
530
17
techhub.mk
Јас го имав првиот проблем пред некое време и го средив со касперски му направи скан на целиот компјутер и послем тоа тој проблем го немав. И се уште го немам фала богу и мене ме нервираше:lut2: .
Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,802
Мислења
850,718
Членови
29,488
Најнов член
nikojov
На врв Дно