• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кога ќе одам web preview излегуваат знаци

  • Ја почнал/а темата
  • #1

boris.edr

Intern
22 мај 2008
46
0
За правење веб сајт ја користам Web Builder и го нема македонскиот фонт. Еве јас со алт и Шифт го сменив се пишува, али кога ке одам веб preview излеваат знаци..:) Помош!!
 

Stane

Gaining Experience
4 октомври 2007
2,497
77
Pa ne mozes preku languages bar.Kako go nema,go nema vo izbor na font vo programot?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

boris.edr

Intern
22 мај 2008
46
0
go ima ali koga ke napisam nesto na mkd potoa koga ke odam web preview mi se pokazuvaat znaci
 

vasildb

Intern
17 април 2007
209
6
Енкодингот на страницата треба да го смениш во UTF-8.
Секогаш малце HTML мора.:D
 

Commie

Gaining Experience
27 октомври 2007
4,717
218
www.foxmediahouse.com
Ќе проработи, кога ќе го ставиш гореневедениот код и целиот текст ќе го препишеш со македонска поддршка.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
Не сум користел Web Builder, ама ако решението на PBaller не ти помогна, сними го фајлот во вид на UTF-8 (Unicode), скоро сите decent текст едитори (како на пример Notepad++) ја имаат таа опција. Кај повеќето default е ANSI, тебе ти треба UTF-8.
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
koga izrabotuvav edna web strana nemav linux ali na faks ja pustiv nabrzina na suse linux i rabotese se kako sto treba...mislam ne morase da podesavam vo encoding...sega dali mi e gresno ne znam :D
100 пати имам кажано на форумов и пак ќе кажам.

Не значи дека ако вас нешто ви успеало/работело или што и да е, дека за сите ќе биде така.
Едно е тебе нешто да ти успее, а друго е да дадеш точен одговор. Кога даваш одговор потенцирај дека тебе така ти успеало ама дека не си сигурен или незнаеш како е точно. Има голема разлика.

Само како споредба, ако ти дома си успеал да изработиш процесор за твоето PC, не значи дека решение за некој што има потреба од процесор е да си го направи сам. Можеби не е добра споредба, ама тоа ми текна во моментов :)
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
100 пати имам кажано на форумов и пак ќе кажам.

Не значи дека ако вас нешто ви успеало/работело или што и да е, дека за сите ќе биде така.
Едно е тебе нешто да ти успее, а друго е да дадеш точен одговор. Кога даваш одговор потенцирај дека тебе така ти успеало ама дека не си сигурен или незнаеш како е точно. Има голема разлика.

Само како споредба, ако ти дома си успеал да изработиш процесор за твоето PC, не значи дека решение за некој што има потреба од процесор е да си го направи сам. Можеби не е добра споредба, ама тоа ми текна во моментов :)
pa jas ne rekov deka e tocen samo rekov deka mene mi uspea i na dvata operativni so taa komanda :)
 

mac-ufs

Intern
23 април 2008
611
19
Кажа дека е погрешно тоа што го напиша PBaller, а не е.
dobro brat na coekot treba da mu se pomogne a ne da mi kazuvas so sum pisal...ti teknue ova e forum depata kontranje i neso da kazam so ne treba ti ne treba da mi zameris poso e forum...ne sum te opcul a ni niso slicno ako mislis mdeka moeto e netocno kazi so argumenti a ne da mi povtoruvas so ti si kazuval

i te molam prekini tuka i ako imas popametno resenie za temava pisi go ne mene da me citiras i kontras...pozzz MAC...toa e se od mene za temava
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2,599
65
andrijeski.net
dobro brat na coekot treba da mu se pomogne a ne da mi kazuvas so sum pisal...ti teknue ova e forum depata kontranje i neso da kazam so ne treba ti ne treba da mi zameris poso e forum...ne sum te opcul a ni niso slicno ako mislis mdeka moeto e netocno kazi so argumenti a ne da mi povtoruvas so ti si kazuval

i te molam prekini tuka i ako imas popametno resenie za temava pisi go ne mene da me citiras i kontras...pozzz MAC...toa e se od mene za temava
Ако добро ја читаш темата и моите записи, ќе видиш дека попаметно решение веќе напишав. А тоа што го напишав во врска со твојот пост беше дел од решението.

Згреши и човечки е да се греши, незнам зошто толку при срце зеде што кажав дека не си во право.
Кога ќе напишеш на форум нешто што не е точно, а особено кога за нешто точно ќе кажеш дека е погрешно, треба да бидеш подготвен да се соочиш со последиците.

Ова е форум за да се дискутираат работите, не е добро да се премолчи нешто што не е точно, особено ако се работи за администратор.


Кажав аргументи, UTF енкодингот е универзален и модерен стандард кој се користи за манипулирање и презентирање на текст за скоро сите јазични системи во светот, и според мене е најдобро решение за горенаведениот случај.

Windows енкодингот можно е да работи меѓутоа јас не би го препорачал и мислам дека баш тоа е проблемот во случајов.
 

PBaller

Intern
6 март 2008
76
0
Chovekot ima pravo da kazhe deka gresham megjutoa posle toa redno e da sledi i obrazlozhenie zashto i kako za da mi dokazesh deka gresham. Inaku do sega jas go koristam toj encoding za kirilichna poddrshka i nikogash ne sum imal problemi so pojavuvanje na chudni znaci. A dokolku ti koristish nekoe alternativno reshenie ne znachi deka toa e unikatno i toa sekoj mora da go koristi. Pozdrav...:p
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,725
Мислења
863,403
Членови
30,063
Најнов член
Кузман
На врв Дно