1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Кога еден голем бренд нема локални домени, пр. Samsung.rs

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од D, 18 oктомври 2016.

Тагови:
 1. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
  upload_2016-10-18_16-37-14.png

  Лош виц, ама боље него политички пропаганди... :D
   
  На gego, Astraion, krale и уште 2 други им се допаѓа ова.
 2. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
  T.e. не ке да е дефејс, официјалниот сајт им е http://www.samsung.com/rs/home/ ова ке да е некој си го купил и си прави заебанција. :)
   
 3. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,371
  6,486
  27 Март 2014
 4. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
  Ми излета на Facebook. По логика на нештата претпоставив дека е официјален сајт. Ако ништо друго, бренд како Самсунг треба да ги има овие работи заштитетно на пазарите каде што има присуство. Го немаат регнато ни .мк доменот.

  Јас се излажав дека е официјален сајт дефејснат, а не па други луѓе кои бараат.

  Ја корегирав информацијата, нема ништо тука страшно. :)
   
  На Oktar и DrMTR им се допаѓа ова.
 5. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
  Еве, и име на темата сменето и преместено. :)
   
 6. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,363
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Демек само самсунг нема локални домени?

  http://www.facebook.rs/
  http://facebook.mk/

  И уште многу други...

  Секој бренд како му одговара си праве некој имат субдомени некој субдиректори кај секого различно
   
 7. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
  За Facebook ај, би разбрал. Ама за брендови како Samsung кои трошат големи буџети за локален маркетинг да го немаат закупено доменот кој секој кој би барал информација го на правил е кикс кај маркетинг агенциите кои им ги водат работите локално.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 8. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,482
  7 ноември 2014
  Машко
  Јас мислев пак дека темата е за нивниот Facebook фан-пејџ, каде што прават Google translate и сите линкови водат до српската страница.
   
 9. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
  За тоа плус... им дадовме и добронамерна критика (овде) ама џабе.
   
 10. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,363
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Телефон создан за голема дела
  Телефон создан за голема дела
  Телефон создан за голема дела
  Телефон создан за голема дела
  Телефон создан за голема дела

  WTF? WTF? WTF?
  Не е можно јас пак си мислев дека имат МК субдомен, ај тоа шо немат мк домен во ред да им прогледаме врз прсти али пак да ја нема МК овде е стварно голема брука.

   
 11. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,371
  6,486
  27 Март 2014
  во меѓувреме

  samsung.mk регистриран..

  18.10.2016 21:57:14

  Регистрант : МКХост. Некој ке пере пари со Самсунг.
   
  Последна промена: 18 oктомври 2016
 12. Pulse

  Pulse
  Practice makes perfect

  1,234
  1,283
  26 oктомври 2014
  Машко
  Full Stack Web Developer
  или може легално да му го земат :D :D :D btw како 21:57 кога моментално е 20:41? :D
   
 13. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,363
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Не му е точен саато
   
 14. DrMTR

  DrMTR
  Guru

  6,371
  6,486
  27 Март 2014
  ете не знам како.. Марнет тоа го вели.
   
 15. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,363
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
 16. D

  D
  Администратор

  3,249
  1,721
  31 Март 2007
 17. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,363
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Во нивното порфтолио/клиенти нема наведено никаков самсунг, интересно ова :)
  Или пак агенцијата се занимава со препродажба домени па се обидува да земе парче од колачот. Мизерија ова, прво и прво немат наведено држава Macedonia во countryselection како да не продават роба овде.
   
 18. Harrabed

  Harrabed
  Practice makes perfect

  1,363
  1,443
  22 Април 2013
  Машко
  Не му се работе
  Која е сега логиката samsung.mk со редирект на samsung.rs
   
 19. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,130
  3,482
  7 ноември 2014
  Машко
  Некој одговара на коментари на фан-страната од време на време. Мислам дека македонски претставник ја работи тука, ама премногу е лошо реализирано ова за голем бренд како Samsung, дури би рекол дека е срамота...
   

Сподели

Вчитување...