• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кога би покренале иницијатива - која би била таа?

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com
Доколку имате можност да покренете иницијатива чие остварување би го подобрило македонскиот веб и Интернет, која би била таа?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Ок.. Сериозно прашање. Незнам во моментов нема никаква идеја..
Ќе подразмислам и ќе се обидам да дадам моја идеја
 

jpetrov

Intern
19 мај 2007
136
0
Би се подобрил квалитетот или квантитетот?

Една идеја која одамна стои - во сите училишта сите семинарски и слични задачи да бидат на Википедија - пр. некој да напише краток есеј за Ваташа. Друг за Гебелс итн.

Квантитетот... промовирај блогови и т.н. „забавни портали“ :)))
 

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com
Vekje podolgo vreme seriozno razmisluvam za inicijativa so koja kje pokazheme na MarNet deka pogreshno i staromodno si ja rabotat rabotata...

Sopstvenik sum na povekje .mk domeni, i sekogash koga migriram hosting, golemi golemi glavobolki mi se sozdavaat da promenam DNS i slichno.

Mi se dopagja Avstraliskiot nachin na prodazhba na .au domeni, nemozhe sekoj da gi kupi, mora da bide ovlasteno lice ili kompanija, no celiot proces se odviva on-line.

Dali imate idei na ovaa tema? Dokolku da, iskreno bi sakal da gi slushnam, bidejki nabrzo planiram da prevzemam neshto dokolku uslovite bidat soodvetni.
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Vekje podolgo vreme seriozno razmisluvam za inicijativa so koja kje pokazheme na MarNet deka pogreshno i staromodno si ja rabotat rabotata...

Sopstvenik sum na povekje .mk domeni, i sekogash koga migriram hosting, golemi golemi glavobolki mi se sozdavaat da promenam DNS i slichno.

Mi se dopagja Avstraliskiot nachin na prodazhba na .au domeni, nemozhe sekoj da gi kupi, mora da bide ovlasteno lice ili kompanija, no celiot proces se odviva on-line.

Dali imate idei na ovaa tema? Dokolku da, iskreno bi sakal da gi slushnam, bidejki nabrzo planiram da prevzemam neshto dokolku uslovite bidat soodvetni.

Ne se soglasuvam so predlogot samo ovlasteno lice ili kompanija da mozhe da kupuva domain. Jas lichno poseduvam okolu 20+ mk domaini i imav golem problem da gi registriram.
Molim te objasni mi koja e prednosta na toj nachin na rabota?
Jas sum za americhkiot princip na rabota 'first come first serve'.

[edit]

Zaboraviv da kazham -se soglasuvam deka neshto MORA da se prevzeme po toa prashanje!
 

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com
Ne se soglasuvam so predlogot samo ovlasteno lice ili kompanija da mozhe da kupuva domain. Jas lichno poseduvam okolu 20+ mk domaini i imav golem problem da gi registriram.
Molim te objasni mi koja e prednosta na toj nachin na rabota?
Jas sum za americhkiot princip na rabota 'first come first serve'.

[edit]

Zaboraviv da kazham -se soglasuvam deka neshto MORA da se prevzeme po toa prashanje!

Хмм... тоа е малку дискутабилно зошто и кој да има .com.mk домен... за подобар и поквалитетен Македонски веб простор мислам дека е подобро да се регулира кој поседува .com.mk домен... пример, да се регистрира лице или компанија он-лајн, и он-лајн да оди трговијата со домен имиња... пример го дадов со Австралија, затоа што тие бараат овластено, регистрирано лице или компанија да е прво пред да побара .co.au домен, а самиот процес за регистрација може да го направи он-лајн, и да оди на GoDaddy да си го регистрира саканиот домен.

А дајте поконкретни предлози што може да се предложи и како да се подобри ситуацијата..
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Хмм... тоа е малку дискутабилно зошто и кој да има .com.mk домен...
Zoshto e diskutabilno?

за подобар и поквалитетен Македонски веб простор мислам дека е подобро да се регулира кој поседува .com.mk домен...
Bash naprotiv, konkurencijata go pravi kvalitetot. Znachi pushti vo eter za SITE, pa koj kako se snajde.

пример, да се регистрира лице или компанија он-лајн, и он-лајн да оди трговијата со домен имиња... пример го дадов со Австралија, затоа што тие бараат овластено, регистрирано лице или компанија да е прво пред да побара .co.au домен, а самиот процес за регистрација може да го направи он-лајн, и да оди на GoDaddy да си го регистрира саканиот домен.

А дајте поконкретни предлози што може да се предложи и како да се подобри ситуацијата..
Istoto e i so .ca domainite. Mene toj princip voopshto ne mi se svigja.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com

Па еве дискутираме... :)


Bash naprotiv, konkurencijata go pravi kvalitetot. Znachi pushti vo eter za SITE, pa koj kako se snajde.

Зошто да не се регистрира лицето или компанијата (значи немора да имаш компанија за да регнеш, туку да се регистрираш) и да се знае кој е кој и што е што... немора надворешно сите да знаат, да си знае Марнет за кога ќе има незгоди, несоодветна содржина и слично, малку Орвеловски но не е баш лошо.. :)

Istoto e i so .ca domainite. Mene toj princip voopshto ne mi se svigja.

Овозможува подобра веб содржина, и подобра администрација. :)
 

vojkan

Intern
19 јуни 2007
404
4
Зошто да не се регистрира лицето или компанијата (значи немора да имаш компанија за да регнеш, туку да се регистрираш) и да се знае кој е кој и што е што... немора надворешно сите да знаат, да си знае Марнет за кога ќе има незгоди, несоодветна содржина и слично, малку Орвеловски но не е баш лошо.. :)
So pogornovo se slagam kompletno, no pogorniot tekst ima sosesma drugachie znachenje tvojot prv predlog kade shto napisha 'nemozhe sekoj da gi kupi, mora da bide ovlasteno lice ili kompanija'
 

Ata

Intern
21 април 2007
403
1
Ако се мисли на регистрација на лицето, а сето тоа оди on-line без некои големи процедури , тогаш е во ред.
А ако треба да регистрирам фирма само за да добијам доменј, тоа воопшто не е во ред, барем според мене.

И се согласувам дека MаrNet се ептен заспани.
 

DynamicMK

премиум член
11 април 2007
1.640
186
Целосно се согласувам со војкан,
Не смее да се комплицираат работите уште повеќе.

Доколку би ме прашале мене, јас би покренал иницијатива за регистрирање на co.mk доменот чии поддомени би се регистрирале онлајн и тоа бесплатно.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com
Во постот кој HaKeRcE го објави со оценките од основно училиште, тука, читам како во основно немаат информатика?

Знам дека јас пред неколку години кога бев имаа.... на што се должи ова? Не сум најупатен па затоа би ги замолил сите оние кои имаат информации да ги споделат - од кога е оваа промена? На што се должи? Зошто?

Доколку навистина во ниедно основно училиште во Македонија нема информатика како предмет, лично би се залагал и би направил се за да се воведе информатиката во оснивните училишта.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Брат ми е 8 одделение, и како што тој ми кажа, на почеток на годината им рекле да бираат меѓу ОТП и Информатика. Но бидејќи имале наставник по ОТП кој бил 2-3 години пред пензија, за да не остане без работа човекот морале ОТП да имаат.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com
Брат ми е 8 одделение, и како што тој ми кажа, на почеток на годината им рекле да бираат меѓу ОТП и Информатика. Но бидејќи имале наставник по ОТП кој бил 2-3 години пред пензија, за да не остане без работа човекот морале ОТП да имаат.

Но исто така имаат и информатика...

Зошто да се бира не ми е јасно... треба информатика да е задолжително...
 

vik

Intern
14 април 2007
1.936
32
Брат ми е 8 одделение, и како што тој ми кажа, на почеток на годината им рекле да бираат меѓу ОТП и Информатика. Но бидејќи имале наставник по ОТП кој бил 2-3 години пред пензија, за да не остане без работа човекот морале ОТП да имаат.

Znaci kolku rasipano rabotat ovie nasi ucilista, pa to e ne zamislivo. Deteto si ima pravo za izbor. To so ke si odbere to ke si uci. Ako ne trebase da bira namaja da mu dadat izbor.


i drugo. Eve brat mi e 5-to odelenie i ima informatika ama programata e tolku zafrkanata so ako jas nemozev nesto da mu objasnam kojznaj so ke pravese. Ucat za Infornaticko opstestvo za procesori, tranzistori, magistrali. Abe dali e ova materijal za dete so dasega ima samo igrano na kompjuter. Treba da se preraboti programata za nastava celosno i da se pocno od nisko nivo, a ne to so go ucev jas vo 8-mo i prva godina.
 

D

Администратор
31 март 2007
3.644
3.307
www.iwmnetwork.com
i drugo. Eve brat mi e 5-to odelenie i ima informatika ama programata e tolku zafrkanata so ako jas nemozev nesto da mu objasnam kojznaj so ke pravese. Ucat za Infornaticko opstestvo za procesori, tranzistori, magistrali. Abe dali e ova materijal za dete so dasega ima samo igrano na kompjuter. Treba da se preraboti programata za nastava celosno i da se pocno od nisko nivo, a ne to so go ucev jas vo 8-mo i prva godina.

Значи сепак има информатика така во основните?
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
289
Доколку имате можност да покренете иницијатива чие остварување би го подобрило македонскиот веб и Интернет, која би била таа?

Vmetnuvanje na novi proekti, pravenje na internetot dostapen za sekogo... i mnogu drugo.. i da!, vmetnuvanje na nekoj poserozem predmet za IT vo skolata
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.421
Мислења
900.667
Членови
32.137
Огласи
511
Најнов член
Valentina M
На врв Дно