• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3.667
5.525
Skopje
Приметив дека кога се затвора оглас, без разлика дали е продаден или повлечен предметот, стои статус "продадено". Мислам дека треба да се разграничат тие две работи.
 

Psycore

On your way to fame
12 ноември 2013
767
913
Скопје
1644313168331.png
1) Би ги обновил полињава. Google Таlk во 2022?? Би додал LinkedIn тука, GitHub и уште некоја од актуелните социјални мрежи/портфолија.
2) Би ги тргнал двеве заокружени непотребни лабели.
 
Последна промена:

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.982
8.244
Преместете ја темава за Искуства со Жирафа во дел за хардвер кај што се и другиве продавници (Анхоч, Сетек итн). @M.Pix
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10.559
16.210
Skopje
www.insomnia.mk
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Motherboard
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&#BGP5555PGBB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Storage
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#G5YY5PB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
PSU
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&GY!^:~7JJJJ??77777??JJY5PGB#&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
RAM
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@#5!: ..:^~~!7??JYYYYJJJJJJYYPG#&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Video card
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&5!. .^!?YPB&&@@@@@@@@@#B#@@@@@@@@@@&&&@@@@@@@@@@@@@@@@@
Case
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@&P7. :?5G#@@@@@&[email protected]@@@@@@@PPP&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Mouse
@@@@@@@@@@@@@@@@@G7:.~. ^[email protected]@@@@@@@&P5P#@@@@@@[email protected]@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Keyboard
@@@@@@@@@@@@#&@@@@@@@@@@@@@@&BY7~^^!7YPGBBB#&&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Audio
@@@@@@@@@@@@@@#Y~~JG&@#Y^ .7G&@@@@@#PPPGB#BBP5PG&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Monitor
@@@@@@@@@@@@&PJ5#@@@@@@@@BY~. :75B&@@@&BGPPPPGB&@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
Не би затварал теми во сугестии и забелешки за да може повеќе членови да се изјаснат.
Мислам дека тоа е крајно некоректно, се со цел да не можат членовите да се наплачат од администивната тиранија. Не знам за тебе, ама мене ми е сраф да пишувам повеќе да не јадам бан,
 

CykaBlyat

Gaining Experience
22 октомври 2016
690
478
На гробишта
Мислам дека тоа е крајно некоректно, се со цел да не можат членовите да се наплачат од администивната тиранија. Не знам за тебе, ама мене ми е сраф да пишувам повеќе да не јадам бан,
И така најдобро, заради огласвање на графичка пред една година трајно ми е одземено правото за огласување, ама тое живот.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.105
7.570
Мелмак
Гојдо може да се зеза ама ја 3 дена немам видено нова или асална дискусија. И да, администрацијава као сака фидбек и сугестии а заклучува теми. Да беше мој форумот у скроз друга насока ќе идеа правилата а не да рушат и спречуваат дискусии, па макар и зезања и офтопик. Ама ете си знаат големи се.

I have spoken.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1.965
3.482
Би дозволил коментари на огласи без префикс проценка, каде што цената на она што се продава е очигледен scalping.

Не сите пратат цени за се, и со моменталниов пазар, јас би бил благодарен ако член ми укажит дека нешто шо можда ме интересират, се продават по претерана цена. Со моменталниве правила истиот тој член би бил баниран.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.816
30.674
kalco.ru
Би дозволил коментари на огласи без префикс проценка, каде што цената на она што се продава е очигледен scalping.

Не сите пратат цени за се, и со моменталниов пазар, јас би бил благодарен ако член ми укажит дека нешто шо можда ме интересират, се продават по претерана цена. Со моменталниве правила истиот тој член би бил баниран.
Ова ќе биде дозволено soon правиме некои измени за огласи...
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
29.437
30.404
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Ова ќе биде дозволено soon правиме некои измени за огласи...

Има ликови кои имаат имагинарни цени во глава, тотално нереални, ќе биде тешко да се знае од аспект на неутрален и неискусен купец што е висока а што нормална цена.
 

Викса

On your way to fame
12 март 2011
553
663
Има еден систем развиено mobile.de , кога гледаш цена за некоја кола под цената пишува Fair Price, Good Price , Increased Price и уште некои што не ми текнуваат. Е сега на форумов тоа би било потешко да се имплементира за сите различни продукти ама можеби е добра идеја да се стават три копчиња каде што ќе може да стисне секој што мисли дека цената е висока , ниска или во ред во стил на анкета. Голема фалинка на овој систем со анкета е нереалните "проценки" на луѓето што ќе имаат можност да кликнат на некоја од опциите па затоа можеби треба да добијат дозвола само членови со значка проверен продавач.:unsure:
 

Атачменти

  • Screenshot_6.png
    Screenshot_6.png
    2,7 KB · Прегледи: 37

igoooor7

On your way to fame
17 февруари 2015
229
502
Veles
igoooor7's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 10600K + be quiet Dark Rock Slim
Motherboard
MSI B460M Mortar
Storage
SSD M.2 Samsung NVMe 970 EVO Plus 250GB + SSD M.2 2280 Gigabyte NVMe 512GB + HDD WD 1T Caviar Black
PSU
CM G650M
RAM
2 x 8 GB DDR4 2666MHz Kingston HyperX Fury Black CL16 RGB
Video card
MSI GeForce RTX™ 3060 Ti GAMING X 8G
Case
be quiet Pure Base 500 Window Black
Mouse
Logitech G402
Keyboard
Logitech Mechanical G413 Carbon
Audio
Logitech Z506
Monitor
Gigabyte G27QC - Curved Gaming Monitor | VA Panel | 1440p | 165Hz | 1ms MPRT
OS
WINDOWS 11 Pro 64bit
Не дека кој знае што се десило и многу е битно, ама се надоврзав на муабетот на @architect и на @SiPy` за слушалките QCY T1C од жирафа. Искоментирав дека и јас ги нарачав од жирафа, и го цитирав муабетот од @SiPy` со "И јас поима немам, ама и јас ги нарачав". Сега приметувам дека мислењево го нема, дали јас многу пива се напив па не сум кликнал на испрати али администрација го избришала. ФАТА МОРГАНА!!!
 

DarthJe5us

Unstoppable
2 јануари 2012
2.660
2.078
Има еден систем развиено mobile.de , кога гледаш цена за некоја кола под цената пишува Fair Price, Good Price , Increased Price и уште некои што не ми текнуваат. Е сега на форумов тоа би било потешко да се имплементира за сите различни продукти ама можеби е добра идеја да се стават три копчиња каде што ќе може да стисне секој што мисли дека цената е висока , ниска или во ред во стил на анкета. Голема фалинка на овој систем со анкета е нереалните "проценки" на луѓето што ќе имаат можност да кликнат на некоја од опциите па затоа можеби треба да добијат дозвола само членови со значка проверен продавач.:unsure:
Не е нешто сјаен овој систем на мобиле.де, само гледа просек од цените и така кажува дали е добра цена или не.
 

toplel

Practice makes perfect
18 август 2016
1.059
1.545
Би ѝм ги тргнал назнаките „Проверен огласувач од членовите на ИТ.мк“ на членови што не се ни спомнати во темата за позитивни искуства, а немаат ни 10 мислења. Или се спомнати еднаш до два пати. Нели, таа титула се добива при позитивен фидбек од страна на заедницата? Се дава лажна претстава дека членовите се од доверба. Независно од моето или туѓо искуство со истите, сметам дека е направен превид и заедницата (без модератори и админи) нема никаква допирна точка со нивниот статус, а сепак „товарот“ стои врз неа. Која заедница даде зелено светло за истите?

Мислам дека е нефер IT.mk да се одградува од одговорност и гаранции за тие членови и да се насочува „товарот“ кон заедницата, а да се доделуваат титули под X (икс) образложенија. Има членови тука што се спомнати во повеќекратно во позитивен контекст, а сепак немаат таков статус. Гледам не е привилегија на платено членство, има многумина што го немаат тој статус иако со платено членство.

Мене не ми игра некаква улога, само мислам дека правилата треба да важат (условно) подеднакво за сите. Барем оние што нѐ засегаат сите.
 
Последна промена:

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22.816
30.674
kalco.ru
@toplel ти благодарам за мислењето. Има пропусти околу огласите, но многу наскоро ќе го претставиме новиот концепт за огласување, па со тоа и ќе ги средиме можните недостатоци.
Ќе ви дадам можност и самите да учествувате во процесот на тестирање.
Ви благодарам.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.982
8.244
@toplel ти благодарам за мислењето. Има пропусти околу огласите, но многу наскоро ќе го претставиме новиот концепт за огласување, па со тоа и ќе ги средиме можните недостатоци.
Ќе ви дадам можност и самите да учествувате во процесот на тестирање.
Ви благодарам.

Светла точка е секој твој пост на темава
 

mihovkris

Unstoppable
1 јуни 2016
2.675
2.191
Неготино
Би ставил малку вовед во тема која што била отворена ради офтопик мислења.
Пример: Дискусија за слушалки - гејмерски, бренд итн.
Ова сеа некој нов да дојде и да го отвори ќе рече што им е на луѓево, тема отвараат со 2 збора, ни вовед ни ништо.

Не изгледа убаво, бар изменете го мислењето малку.
 

Pane24

Mariovec
31 октомври 2012
5.994
6.072
Скопје
www.facebook.com
Би ставил малку вовед во тема која што била отворена ради офтопик мислења.
Пример: Дискусија за слушалки - гејмерски, бренд итн.
Ова сеа некој нов да дојде и да го отвори ќе рече што им е на луѓево, тема отвараат со 2 збора, ни вовед ни ништо.

Не изгледа убаво, бар изменете го мислењето малку.
Преместени коментари се тоа од темата за што последно сте се подновиле..
Али ипак не ти е лоша идејата да се направе малце поопширна и со наравоучение.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Класификација на членовите според професии од кои имаат познавања или највеќе познавања, се со цел новите членови кои потешко се снаоѓаат во одлуки кому да веруваат повеќе и од која причина да имаат време за побрза како и поточна определба на одредена тема и секако оценка според точна дадена помош на одредена тема но не во знак на реакција или најдобро решение туку едноставно како топ познавања во таа област... Секако достапни информации за топ познавања од професии во popup на име (колку и да е демоде тоа)...

Sent using Tapatalk
 
Последна промена:

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.139
6.124
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Класификација на членовите според професии од кои имаат познавања или највеќе познавања, се со цел новите членови кои потешко се снаоѓаат во одлуки кому да веруваат повеќе и од која причина да имаат време за побрза како и поточна определба на одредена тема и секако оценка според точна дадена помош на одредена тема но не во знак на реакција или најдобро решение туку едноставно како топ познавања во таа област... Секако достапни информации за топ познавања од професии во popup на име (колку и да е демоде тоа)...

Sent using Tapatalk
Солидна идеја ама тоа на Tom's Hardware на поинаков начин се решава.
1648503029982.png
Форумот функционира на база на бирање најдобри одговори и решенија, во зависност од тоа колку најдобри решенија ќе имаш во одреден подфорум таква значка/беџ добиваш и сите гледаат дека си стручен во таа област.
Овде сме мала заедница и не може да функционира на тој начин, а на „жими мајка“ мислам не ќе може да ги класифицираат членовите кој за што е стручен. Така да ништо.
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Јас тебе одма би ти дал професионална пофалба за all-around IT member... Еве ми требаше извесно време да разберам кои членови за што ги бива, иако некои повеќе од побуда некогаш коментираат, ако не тоа нека има прегледност на топ 10 теми(со исклучок на огласи) каде членот коментирал и во колку наврати....

Sent using Tapatalk
 

Nikola100

Unstoppable
30 септември 2019
2.917
2.874
Скопје
Солидна идеја ама тоа на Tom's Hardware на поинаков начин се решава.
Погледнете го атачментот 111769
Форумот функционира на база на бирање најдобри одговори и решенија, во зависност од тоа колку најдобри решенија ќе имаш во одреден подфорум таква значка/беџ добиваш и сите гледаат дека си стручен во таа област.
Овде сме мала заедница и не може да функционира на тој начин, а на „жими мајка“ мислам не ќе може да ги класифицираат членовите кој за што е стручен. Така да ништо.
Можеш да бидеш одличен познавач и „вичен„ за многу работи - ама ако немаш волја или време да поразговараш со членот кому е потребна помош - џабе. Важно е да нема такви што насила го наметнуваат своето мислење и нестручно ги убедуваат да донесат некоја одлука.( а колку што пратам - нема такви овде - сите скромно делат совет ) Едноставно доволно што нудат свое искуство и мислење - па следниот , па следниот - членот сам ќе си донесе одлука како да го реши проблемот на крај.. Мислам дека не треба да има титули доделување Кој колку може и сака да учествува - толку ...
 
Последна промена:

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
1.090
686
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
Само да кажам дека постојат и членови кои скоро и не учествуваат во дискусија, од за мене скоро уште малку сосема разбирливи причини, а и те како помагаат и се активни најмногу од форма на физички присуствени во заедницата или пишуваат единствено на реферал, а тогаш некои не ги прифаќаат сериозно... Точно дека човек треба најмногу да си помогне прво себеси, но има млади кому првично треба да им се олесни во начинот на размислување....

Sent using Tapatalk
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
8.568
13.030
Класификација на членовите според професии од кои имаат познавања или највеќе познавања, се со цел новите членови кои потешко се снаоѓаат во одлуки кому да веруваат повеќе и од која причина да имаат време за побрза како и поточна определба на одредена тема и секако оценка според точна дадена помош на одредена тема но не во знак на реакција или најдобро решение туку едноставно како топ познавања во таа област... Секако достапни информации за топ познавања од професии во popup на име (колку и да е демоде тоа)...
На младите треба малку помалку да им се помага, нека се помачат малце, нека научат, како иначе ќе им падне косата и ќе остарат ;) ?

Тие што се вредни за помош многу лесно се снаоѓаат на форумот, не им се секирај до толку. И така форумот влече многу мртов товар as it is.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.815
Мислења
910.681
Членови
32.546
Огласи
786
Најнов член
edon.dev
На врв Дно