• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Ова функцијата со "најдобар одговор"(нова е или јас сега ја примеќам?),
Пример: Враќање на overwritten PSD фајл?

Зарем не е логично наместо Најдобар одговор во насловот да пишува "Решено" или слично(како што е "Solved" по странските), вака малку чудно изгледа во насловот да стои најдобар одговор
Одамна е само слабо ја користат..
Јас би вовел и некој level up систем за тие што имаат собрано поголем број на најдобри одговори, да добиваат значки или нешто, како на Tom's Hardware форумите.

Screenshot 2021-08-01 104528.jpg Screenshot 2021-08-01 104549.jpg

Само за то треба малку поќе работа :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

theregiment

Intern
16 ноември 2016
1
6
Forumot vi e totalno outdated. Temite vi se stari po nekolku godini i retko se naogja neshto novo i korisno.
Moja preporaka bi bila da zemete primer od svetskite tehnoloshki forumi i sajtovi i da napravete masiven update na forumot,integriranje na novi funkcionalnosti i reorganizacija na temite, kako i arhiviranje na starite temi (pr: Windows Mobile wtf :rolleyes:) za da ne vi otidne forumot vo kjorsokak (ako veke i ne e otiden).

Chisto dobronameren sovet dechki.
Pozdrav.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,532
3,280
Ебаго, еве ние толку години се обидовме да го направиме подобар ама не успеавме. Од мене толку теми останаа, а веќе немам време да допринесувам за заедницата.

Ама па затоа ти сега си тука, членуваш од 2016 ама имаш само еден пост. Затоа засукај ракавите и почни да ги чистиш гомната, ама не со лопата туку со голи раце, а у меѓувреме ако те зачеша носот немој да не се исчешаш.

Чао пријатно.

Forumot vi e totalno outdated. Temite vi se stari po nekolku godini i retko se naogja neshto novo i korisno.
Moja preporaka bi bila da zemete primer od svetskite tehnoloshki forumi i sajtovi i da napravete masiven update na forumot,integriranje na novi funkcionalnosti i reorganizacija na temite, kako i arhiviranje na starite temi (pr: Windows Mobile wtf :rolleyes:) za da ne vi otidne forumot vo kjorsokak (ako veke i ne e otiden).

Chisto dobronameren sovet dechki.
Pozdrav.
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1,499
1,127
pipelin's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i5 3210M @ 2.50GHz
Motherboard
FUJITSU FJNBB1C (CPU Socket - U3E1)
Storage
Samsung SSD 860 QVO 1TB
RAM
16GB DDR3 SODIMM
Video card
Intel HD Graphics 4000
OS
Windows 10
Како може бе вака после ручек да пишуваат хејтерски постови? Мене после ручек дремка ме фаќа.
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,715
2,972
Мислам дека се спомна во темава ова и претходно, ама би го преместил копчето за светла/темна тема. Прво, пречесто го притискам по грешка (верувам и други), и второ, не мислам дека некој го користи подеднакво често ко копчињата за нотификации и форуми за да е на исто место со нив. Секако долу во footer-от има "Избор на стилови", што ја има истата функција и би требало да е доволно.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,550
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мислам дека се спомна во темава ова и претходно, ама би го преместил копчето за светла/темна тема. Прво, пречесто го притискам по грешка (верувам и други), и второ, не мислам дека некој го користи подеднакво често ко копчињата за нотификации и форуми за да е на исто место со нив. Секако долу во footer-от има "Избор на стилови", што ја има истата функција и би требало да е доволно.
Супер е позицијата, секогаш по грешка кога ќе го стиснам ми текнува на оние кутри души што се мачат со светлата тема...
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Мислам дека се спомна во темава ова и претходно, ама би го преместил копчето за светла/темна тема. Прво, пречесто го притискам по грешка (верувам и други), и второ, не мислам дека некој го користи подеднакво често ко копчињата за нотификации и форуми за да е на исто место со нив. Секако долу во footer-от има "Избор на стилови", што ја има истата функција и би требало да е доволно.
Да, не ѝ е местото на таа опција таму.
Од друга страна, Vivaldi Dark mode:

2021-08-09_12-21-29.gif
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Супер е позицијата, секогаш по грешка кога ќе го стиснам ми текнува на оние кутри души што се мачат со светлата тема...
Прво, јас сум секогаш на светлата тема и уопште не се мачам, напротив, уживам. Kaj темната некако контрастот е чуден, некако дречат некои елементи премногу, како да кажам, едноставно не е унифицирана добро како светлата.
A да не збориме за фактот дека за читање најдобро е темен текст на светла позадина.

Второ, ме интересира што мауси имате, дали ви се подесени на 5 000 000 DPI или слично!? Секој ден штракам по форумов, ниеднаш не сум дошол ни блиску да кликнам по грешка на копчето за менување теми.
 

krema

Professor
24 јуни 2009
12,508
11,764
youtu.be
јас сум секогаш на светлата тема и уопште не се мачам, напротив, уживам
Сѐ зависи колку седеш (саати) пред монитор, инаку за X години полека ќе почнеш да се префрлуваш на темни теми.
Или можеби користиш анти блуреј окулари. ;)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,550
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Второ, ме интересира што мауси имате, дали ви се подесени на 5 000 000 DPI или слично!? Секој ден штракам по форумов, ниеднаш не сум дошол ни блиску да кликнам по грешка на копчето за менување теми.
Ти со Genesis маус немаш право да збориш за прецизност :devilish:
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,981
3,346
Не се секирај.

Второ, ме интересира што мауси имате, дали ви се подесени на 5 000 000 DPI или слично!?
Ко што гледаш, не е до маусот, до корисникот на маусот е :)
 
Последна промена:

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Кога IT.mk би билa моја страна, јас не би тестирал на PROD:

аааа ⋆ IT.mk
test ⋆ IT.mk
Fixed. Tnx :)
Мислењето е автоматски споено:

Forumot vi e totalno outdated. Temite vi se stari po nekolku godini i retko se naogja neshto novo i korisno.
Moja preporaka bi bila da zemete primer od svetskite tehnoloshki forumi i sajtovi i da napravete masiven update na forumot,integriranje na novi funkcionalnosti i reorganizacija na temite, kako i arhiviranje na starite temi (pr: Windows Mobile wtf :rolleyes:) za da ne vi otidne forumot vo kjorsokak (ako veke i ne e otiden).

Chisto dobronameren sovet dechki.
Pozdrav.
Држи вода коментарот.
Кој е твојот предлог за преуредување на форумот? Слободно сподели еден Google Spreadsheet со хиерархија...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,550
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Држи вода коментарот.
Кој е твојот предлог за преуредување на форумот? Слободно сподели еден Google Spreadsheet со хиерархија...
Ваљда не си сериозен :ROFLMAO:
 

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,349
1,447
Ваљда не си сериозен :ROFLMAO:
Исто и јас помислив, член што постирал 1 коментар во 5 години, добива повеќе лајкови од членови што постираат 5 коментари во 1 ден и отворена можност да го преуреди форумот иако неговиот пост нема неден конкретен предлог, пример или референца.

Но ако ја одржи динамиката на комуникација, среќа е што спредшитот ќе го прати после затворањето на олимписките игри во Париз.
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Ваљда не си сериозен :ROFLMAO:
Сериозен сум, понудата важи за сите. Ајде да пробаме со предлози за подобрување наместо не чини ова, не чини она.
Понудата важи за сите - дајте предлог за преуредување на форумот, факт е дека му треба еден рефреш. :)
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,709
4,550
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Сериозен сум, понудата важи за сите. Ајде да пробаме со предлози за подобрување наместо не чини ова, не чини она.
Понудата важи за сите - дајте предлог за преуредување на форумот, факт е дека му треба еден рефреш. :)
Инаку не беше смешкото заради тоа дека ќе го прифатиш и колку си отворен за промени, него зашто очекуваш од него да ти работи за форумов.

Си имате друже админи и модератори, почнете од таму со спредшитови, па после дојдете до членовите. Особено кога знаете дека треба рефреш. Одамна ви зборам дека админ/модератор не е само за бришење на теми, затоа ме изненади пристапов твој што воопшто очекуваш некој друг да ти ја работи работата...
 

D

Администратор
31 март 2007
3,307
2,028
www.iwmnetwork.com
Инаку не беше смешкото заради тоа дека ќе го прифатиш и колку си отворен за промени, него зашто очекуваш од него да ти работи за форумов.

Си имате друже админи и модератори, почнете од таму со спредшитови, па после дојдете до членовите. Особено кога знаете дека треба рефреш. Одамна ви зборам дека админ/модератор не е само за бришење на теми, затоа ме изненади пристапов твој што воопшто очекуваш некој друг да ти ја работи работата...
Почнато е од наша страна - се работи на IT.mk v6, препораки во меѓувреме пред да споделиме се добродојдени.
Муабетот ми е место само критика да се пише, да се напише и конкретна сугестија - пробајте, чуда прави ова.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ceco

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,833
9,261
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Почнато е од наша страна - се работи на IT.mk v6, препораки во меѓувреме пред да споделиме се добродојдени.
Муабетот ми е место само критика да се пише, да се напише и конкретна сугестија - пробајте, чуда прави ова.
Смајлиња што се интегрирани на сите соц. мрежи не функционираат на форумов. Win+. ( точка)

1628750314062.png
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

Ron26

Intern
4 мај 2019
31
34
дај уклучете реакции да може да се оставаат, човек колку и да сака да го користи форумов да не може некому лајк да стави е безвезе.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,445
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно