• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,413
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,900
9,396
Скопје
На кој ќе му се закачиме? :D:D
Уше прашуваш - @Rukfash
Тогаш ќе го тргнеме од овој форум, ќе остане само на Кајгана и интелектот шо беше спомнат овде
Брат искрено се надевам дека имаме поинтелектуална публика од кајгана. ;)
ќе се качи, да не речам експоненцијално.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да бе, најекстремен случај беше во некоја фудбалска тема му се собраа сите на еден и начука минус не знам колку реакции. Па им праќал закани по приватни пораки :LOL:
View: https://youtu.be/reuPXYMLVCwБрат искрено се надевам дека имаме поинтелектуална публика од кајгана. ;)
@Everybody else, браќа да му кажеме или нека надежот последен умре?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,942
9,460
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

Rukfash

Баниран/a
24 јануари 2019
1,496
1,118
Неврленд
Уше прашуваш - @Rukfash
Тогаш ќе го тргнеме од овој форум, ќе остане само на Кајгана и интелектот шо беше спомнат овде

ќе се качи, да не речам експоненцијално.
На Авидче му е животна желба да бидам баниран. Тоа многу говори за неговата интелектуалоност. ;)
 

Costigan_Jr

Unstoppable
5 јули 2013
2,868
3,936
Би отворил сметка на која членовите ќе можат да донираат произволна
сума доколку чувствуваат дека има потреба.

Да појаснам. Во многу наврати сум продавал на форумов и сакам да се заблагодарам за можноста. Сепак треба некој труд да вложи да го одржува и да плати хостинг. Сметам дека е фер, според мене, од морални причини.

Воедно не сакам ова да делува претенциозно ниту би сакал некој да осеќа притисок дека нешто некому ќе му должи заради оваа идеја. Секој индивидуално си одлучува.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,315
4,549
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Би отворил сметка на која членовите ќе можат да донираат произволна
сума доколку чувствуваат дека има потреба.

Да појаснам. Во многу наврати сум продавал на форумов и сакам да се заблагодарам за можноста. Сепак треба некој труд да вложи да го одржува и да плати хостинг. Сметам дека е фер, според мене, од морални причини.

Воедно не сакам ова да делува претенциозно ниту би сакал некој да осеќа притисок дека нешто некому ќе му должи заради оваа идеја. Секој индивидуално си одлучува.
Добра идеја. Ќе се види и овие криптомилионериве колку големо срце имаат...
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,114
4,413
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home
Би отворил сметка на која членовите ќе можат да донираат произволна
сума доколку чувствуваат дека има потреба.

Да појаснам. Во многу наврати сум продавал на форумов и сакам да се заблагодарам за можноста. Сепак треба некој труд да вложи да го одржува и да плати хостинг. Сметам дека е фер, според мене, од морални причини.

Воедно не сакам ова да делува претенциозно ниту би сакал некој да осеќа притисок дека нешто некому ќе му должи заради оваа идеја. Секој индивидуално си одлучува.
Воопшто не е претенциозно туку сосем нормална идеја. Многу странски форуми имаат претплата и се добиваат некои симболични придобивки како беџ, боја на име, рамка околу аватарот итн.. Пример од Linus Tech Tips форумот.
Кај нас сепак не верувам дека ќе има луѓе што ќе се претплатат на форум, така да за почеток убава идеја е да има опција за донација.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,900
11,236
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Мислам дека треба да се додаде уште едно хехенце тука на „Ми се допаѓа“ копчето
1622132989833.png

Нешто као
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,316
5,797
Мелмак
На идеја на @draganamon - би додал опција за игнорирање (mute) на одредени теми за да не се појавуваат во feed/сајдбар/листи/нотификации (никаде).

Се надевам е изводливо - очигледно е многу потребно ^_^

1622835715058.png
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,800
4,762

Супер е што во 2021-ва имаме статии зашто е потребно бизнис да има веб-страна, каде првата предност е 24 часовна реклама. Мислам бледо се сеќавам дека го прочитав ова во една книга од 1998-ма година.

Дополнително што ги критикува „македонските бизнисмени“ цело време, лоши биле не плаќале за кастм решенија од илјадници евра. Јас разбирам дека ви нуди човеков content за да се само-промовира, ама барем да го бива во областа:


Според страниве што ги изработиле, нема некоја основа врз која он е кадарен да дели совети.

Едит - следно ве молам нека пишува за Social Media marketing, еве дел од напредните стратегии за нивните клиенти:


Facebook Strategy:
Posting about products, their benefits and unique qualities, quotes, tips and tricks as well as video tutorials in a carefully planned strategy at least a week before going live.

Instagram Strategy:
Every day updates about hot topics and advertisement of products connecting to the community that uses or is interested in the same products.

Google My Business
We created and maintain the Google My Business profile of our client, regularly posting and updating about important information about products and events.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,900
9,396
Скопје

Супер е што во 2021-ва имаме статии зашто е потребно бизнис да има веб-страна, каде првата предност е 24 часовна реклама. Мислам бледо се сеќавам дека го прочитав ова во една книга од 1998-ма година.

Дополнително што ги критикува „македонските бизнисмени“ цело време, лоши биле не плаќале за кастм решенија од илјадници евра. Јас разбирам дека ви нуди човеков content за да се само-промовира, ама барем да го бива во областа:


Според страниве што ги изработиле, нема некоја основа врз која он е кадарен да дели совети.

Едит - следно ве молам нека пишува за Social Media marketing, еве дел од напредните стратегии за нивните клиенти:


Facebook Strategy:
Posting about products, their benefits and unique qualities, quotes, tips and tricks as well as video tutorials in a carefully planned strategy at least a week before going live.

Instagram Strategy:
Every day updates about hot topics and advertisement of products connecting to the community that uses or is interested in the same products.

Google My Business
We created and maintain the Google My Business profile of our client, regularly posting and updating about important information about products and events.
Потценуваш?
1624172449321.png
 

Глупав

On your way to fame
20 април 2008
831
510
Глупав's setup  
OS
Windows; MacOS; Linux
по вторпат:
би ангажирал некој "хонорарец" (се нафаќам јас за соодветна надокнада)
да собира мудрости односно знаења по подолгите и позначајни теми
со што би се правеле некои многу пократки
како и погенерализирани односно систематски знаења на How-TOs
за соодветните теми,
со што би се одбегнало постојано репетитивно прашување на едни та исти прашања
(во тој случај би немало толеранција за нешто што е Библиотека од собрани знаења)...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,061
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Највероватно и тука ќе функционира моето мислење.
Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....
Јас би променил она во приватните пораки, кога пишува пред колку минути е напишана пораката и одма под тоа е оригиналната порака, нема дистинкција помѓу тие две информации. Пред неколку минути имав недоразбирање, пример, му пишав во порака на членот дека го резербирам маусот и тој ми напишал резервирано. Арно ама, над резервирано стоеше Пред 10 минути.... :)) и сеа ви текнува накаде иде муабетот.
И сето тоа заедно изгледаше буквално вака
Пред 10 минути
резервирано.
И јас се нафурав, ми се скрши филм, као може да сум толку малер за 10 минути побрз некој да биде....
И дечково, Rikamaru, ме чита и се чуди, што му е на овој, ми пишува ако мислиш на маусот, резервиран е за тебе....ти текнува, тантри ми се исдешаваа, испади, почнав да му пишувам и да му измислувам правила за тоа како мене ми припаѓа маусот и на нукому друг.

Мислењето е автоматски споено:Еве и слика да видите како изгледа, мислам сигурно знаат сите како изгледа...може на бела позадина не изгледа баш буквално така, може се одделуваат тие параграфи.
pred minuti rezerviran.jpg
 
Последна промена:

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
3,033
3,429
А има и линиии што ги одвојуваат времето, пораката и потписот.
@prichina Да не ти е раштелуван мониторот што не ги гледаш? :)
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,864
5,061
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
@moongose Има ама не се приметуваат на прв поглед у брзање одсабајле со сонце у монитор дирекно :) Од таа страма сум јас, со изгрејсонцето..
 

Cypher

Gaining Experience
29 јули 2012
192
51
Ова функцијата со "најдобар одговор"(нова е или јас сега ја примеќам?),
Пример: Враќање на overwritten PSD фајл?

Зарем не е логично наместо Најдобар одговор во насловот да пишува "Решено" или слично(како што е "Solved" по странските), вака малку чудно изгледа во насловот да стои најдобар одговор
 

marv

Unstoppable
5 октомври 2007
3,703
3,052
Ова функцијата со "најдобар одговор"(нова е или јас сега ја примеќам?),
Пример: Враќање на overwritten PSD фајл?

Зарем не е логично наместо Најдобар одговор во насловот да пишува "Решено" или слично(како што е "Solved" по странските), вака малку чудно изгледа во насловот да стои најдобар одговор
Сега ја приметуваш.

Sent from Телефон using Tapatalk
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,678
Мислења
862,122
Членови
30,037
Најнов член
miki11
На врв Дно