• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Ако веќе сте се нафатиле да модерирате, модерирајте како што треба, не може секој член цело време да проверува дали му се избришани мислења, затоа што на некој му текнало така...
Ако веќе сте се нафатиле да се регистрирате и одвоите скапоцено време да постирате на ИТ форум кој има јасно наведени правила, постирајте како што треба, не може секој модератор цело време да проверува дали сите објавени теми и постови се како што треба, затоа што на некој му текнало така...

Видиш како може да се сврти ова? :))

Модераторите имаат дискреција да направат проценка според лично мислење, избрани се на таа позиција со макотрпен труд претходно, и најважното - трошат лично свое време да придонесат за општо добро на сите нас тука со модерирањето за кое немаат надокнада.

Да се докажуваме на секое избришано мислење (а веруј некои денови ги има премногу) или тема ке е залудно потрошено време на сите.

Сосема е во ред доколку сметате дека нешто е нефер или неоосдвенто направено, да пријавите како @NecrotoX погоре и како што имаш пријавено и ти - меѓутоа не очекувајте објаснувања и одговори ако модераторот/админот нејќат да навлегуваат во темата - бидејќи си ја отвараме пандорината кутија, ако одговараме на сите - ќе треба буквално на сите - а доколку си заинтересиран може да ти споделиме да видиш што се се постира :)
Мислењето е автоматски споено:

Ајде да пробаме вакво нешто на тема избришени мислења/теми: Жалботека - официјална тема за избришани мислења / теми
 
Последна промена:

User12

Intern
10 јуни 2018
16
4
Горе статус барот или како и да се вика на мобилната верзија и обичната десктоп верзија би го оставил фиксен на екранот, а не да треба да ја ролам страната до горе за да видам дали има ново известување и тн.
Извинете ако веќе има сетинг за тоа.

68B25C8F-C685-4D28-B4A7-574A98E65992.jpeg
 

kamenko

Intern
3 јануари 2011
117
40
.....Jas bi objasnil Kako da ja simnam mobilnata verzija od It.mk forum na mojot nov tel.bidejki ne mozam da ja najdam na Google store. Fala
 

dddragan

Gaining Experience
12 август 2014
324
384
Горе статус барот или како и да се вика на мобилната верзија и обичната десктоп верзија би го оставил фиксен на екранот, а не да треба да ја ролам страната до горе за да видам дали има ново известување и тн.
Извинете ако веќе има сетинг за тоа.

Погледнете го атачментот 96782
Во моментот кога ќе почнеш да скролаш нагоре, доле десно се појавува стрелка што те носи директ најгоре. Не мораш цела страна да ја скролаш рачно.
 

User12

Intern
10 јуни 2018
16
4
Во моментот кога ќе почнеш да скролаш нагоре, доле десно се појавува стрелка што те носи директ најгоре. Не мораш цела страна да ја скролаш рачно.
Аха, да, го приметив тоа ама зошто да нема и опција статус барот да си стои горе фиксен?!
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,575
4,276
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Мислам дека треба да се забрани привремено да се ставаат графички карти на проценка, целта е евидетно дека чекаат само понуди во ПП.
 

nashio

On your way to fame
14 јануари 2011
527
666
Bitola
www.zdravkovski.com
nashio's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 7 1700 3.8GHz & DeepCool IceWind Pro
Motherboard
B350 Gaming Plus
Storage
256 SSD EVO
PSU
EVGA Bronze 600
RAM
Ripjaws V DDR4-3000 64GB
Video card
Radeon RX 580
Case
DeepCool
Mouse
MX Master
Keyboard
G.SKILL KM570 MX
Audio
Wharfedale Diamond 8.1 Pro Active
Monitor
Dell UP2716D, Dell U2414H
OS
Windows 10
Да има еден посебен page на насловна, во којшто ќе има листа „страствени копачи
Со цел да знајме да не пишиме за маркети, како би можело да пукни „балонот“, да посочуваме на историски настани кои слично лошо завршиле итн. во темите кај шо ги има овие луѓе.
Можи и на темата да има беџ пример: „пази копач“

Бидејќи очигледно чувствата им се повредуваат многу лесно кога се зборува за факти и не е добро така да ја третираме нашата кршлива заедница.
 

Sludge.Factory

Practice makes perfect
7 февруари 2014
1,141
1,825
Gostivar
Sludge.Factory's setup  
Processor & Cooler
Amd Ryzen 3600
Motherboard
Asus B450 Prime
Storage
WD Blue 1tb + SSD 240 GB + NVMe 500GB
PSU
CM Masterwatt 750
RAM
16 Gb Gskill Sniper X 3600 mhz
Video card
ASUS STRIX RTX 3090
Case
Nzxt h500i
Mouse
RAZER Viper Ultimate
Keyboard
RAZER Black Widow Chroma
Monitor
Benq Zowie 24"
OS
Windows 10
Да има еден посебен page на насловна, во којшто ќе има листа „страствени копачи
Со цел да знајме да не пишиме за маркети, како би можело да пукни „балонот“, да посочуваме на историски настани кои слично лошо завршиле итн. во темите кај шо ги има овие луѓе.
Можи и на темата да има беџ пример: „пази копач“

Бидејќи очигледно чувствата им се повредуваат многу лесно кога се зборува за факти и не е добро така да ја третираме нашата кршлива заедница.
кој балон? да си купел на врвот во 2017/2018 сега ќе си повеќе од дупло ќар. Губи тој што продава на ниско
 

G4M3R

On your way to fame
26 јуни 2012
796
963
Селект бојава кај ИТ Кариера е очобол, бел фонт и жолтеникава позадина :). Бонус, има непреведени делови. 1617301536361.png
 

D

Администратор
31 март 2007
3,292
2,000
www.iwmnetwork.com
Селект бојава кај ИТ Кариера е очобол, бел фонт и жолтеникава позадина :). Бонус, има непреведени делови.Погледнете го атачментот 99394
Преводите средени, апдејт ги има пореметено.
За селект бојата - за кратко и тоа ке биде средено. Средено

Tnx!
 
Последна промена:

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,362
3,562
Битола
Би најмил лектор за статиите поставени на главна страна. Надреден знак се пишува само во 3 случаи:

1. над самогласката е во кратката заменска форма од нас нè, за да се разликува од негацијата не.
На пример: Кога влеговме не нè забележаа веднаш.

2. над самогласката е во прилогот сè за да се разликува од кратката заменска форма од повратната заменка себе се која често ја употребуваме со повратните глаголи.
На пример: Сè се случи многу брзо.

3. над самогласката и кај кратката заменска форма од нејзе ѝ за да се разликува од сврзникот и.
На пример: Не ѝ рече ништо и не ѝ дозволи да зборува.

Oваа грешка што се случи пишувајќи надреден над „и“ од кратката заменска форма за „нам ни“ во професијата ја припишуваме на зголемена претпазливост од страв да не се направи граматичка грешка кај корисник што не го познава добро јазикот па припишува имагинарни правила (јазична параноја). Функцијата на надредениот знак е да разликува две исти ортографски форми: се -- сѐ, и --ѝ, не -- нѐ. Ортографски парник за „ни“ нема, така што нема ни надреден знак.

Јас сум дипломиран професор по македонски јазик (како дел од струката), но, не го работам тоа. При објава на статија, ако сакате ќе ја уредам според правилата на македонскиот стандарден јазик. Во меѓувреме, еве добри алатки:

1. Mакедонски јазичен портал
2. Правопис на македонскиот јазик
3. Македонски Јазик - Македонски јазик и литература
4. Конјугатор на глаголи за македонски јазик
5. FlexiMac 1.1. - Македонски автоматски конјугатор

Проблемот што ми бодат очи граматичките и правописните грешки не е тоа што се косат со принципите на мојата професија, туку, секој посетител ги чита овие трудови и наша должност е да ги пречекаме со точен јазик.

chrome_DR75rVoYng.jpg
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Ортографски парник за „ни“ нема, така што нема ни надреден знак.
Офтопик на офтопик:

Има парник, нема надреден знак (според сегашните правила).

Не ни донесе ни едно ни друго.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,362
3,562
Битола
Офтопик на офтопик:

Има парник, нема надреден знак (според сегашните правила).

Не ни донесе ни едно ни друго.
Прав си. Го заборавив сврзникот. Ја зедов дипломата и ја фрлив в ковчег 10 години. Не се потребни такви работници на пазарот.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,771
12,184
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Веројатно луѓето инстинктивно / по еквиваленција со не-нè го пишуваат така. А по мое мислење тоа е ист случај и треба да се воведе.
 

Rikimaru

Unstoppable
26 март 2016
2,362
3,562
Битола
Веројатно луѓето инстинктивно / по еквиваленција со не-нè го пишуваат така. А по мое мислење тоа е ист случај и треба да се воведе.
Го пишуваат од страв да не направат грешка мислејќи постои такво правило, бидејќи срам голем ќе те јаде ако си некоректен со јазикот на интернет -- секој тиквар може да ти се повика на јазичните грешки ако не се согласува со твоите аргументи. Како и да е, чуварите на јазикот сѐ уште не решиле да го воведат (бог знае дали ќе се случи тоа). Дотогаш тераме без надреден знак над „ни“.

Истиот феномен се појавува кога корисник наметнува непостоечки глаголски подгрупи (раздели) од „-е подгрупа“ на глаголи од „-и подгрупа“. Тенденцијата да се занемарува „-е глаголската подгрупа“ е превалентна кај општиот корисник на мак. јазик и таа во колоквијалниот говор скоро и да не постои. Кога говорител се обидува да покаже дека го „знае“ јазикот, често ја форсира употребата на таа „е“ подгрупа до степен на погрешност.

Пример: изгори --- и група, има -е подгрупа: изгорев и -е разделот е точно искористен. Но, прати -- и група, има „и раздел“ -- пратив, а корисник под импресија дека постои правило да се користи -е раздел, би искористилл погрешна форма „пратЕв“ (погрешна). -- Истиот феномен како тој погоре. Јас припаѓам на говорно подрачје каде глаголските подгрупи се упростуваат и елиминираат така што често мора да проверувам дали сум го искористил точниот раздел.
 
Последна промена:

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,500
3,248
Значи вака изгледа кога информатички „необразован“ член ќе почне да чита на форумов, конечно ја видов и другата страна. o_O
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Ај ако може некој админ објаснување реакцииве што уствари прават за бројот на поени од реакции - пошо имам сомневање ко да „лутење“ реакцијата да одзима поени.

Ова не е баш добро пошо ете на пример јас постирам скриншот од нешто што не е за пофалба (расипана графичка за 2000 денари), луѓе реагираат со „лутење“ а јас кркам минус поени.

Кога веќе не може интелигентно да се процени контекстот на реакцијата можеби треба малку подобро да се осмисли концептов на реакции или барем да биде појасно што се случува.
 

itstheigyg

On your way to fame
21 мај 2017
534
551
Ај ако може некој админ објаснување реакцииве што уствари прават за бројот на поени од реакции - пошо имам сомневање ко да „лутење“ реакцијата да одзима поени.

Ова не е баш добро пошо ете на пример јас постирам скриншот од нешто што не е за пофалба (расипана графичка за 2000 денари), луѓе реагираат со „лутење“ а јас кркам минус поени.

Кога веќе не може интелигентно да се процени контекстот на реакцијата можеби треба малку подобро да се осмисли концептов на реакции или барем да биде појасно што се случува.
Сега проверив, првите 3 реакции се бројат како +1 а последние 3 не се бројат воопшто како реакции
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,226
5,819
Мелмак
Сега проверив, првите 3 реакции се бројат како +1 а последние 3 не се бројат воопшто како реакции
Thanks за трудот. Јас синоќа знам дека заприметив дека имам 5666 реакции под името, и пошо нели 666 запаметив. Денес гледам помалку и затоа отидов до тој заклучок дека нешто прави -1.

Но можеби има бришени мислења или некој сменил тип на реакција.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,707
11,030
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,871
4,092
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Thanks за трудот. Јас синоќа знам дека заприметив дека имам 5666 реакции под името, и пошо нели 666 запаметив. Денес гледам помалку и затоа отидов до тој заклучок дека нешто прави -1.

Но можеби има бришени мислења или некој сменил тип на реакција.
Нема -1, освен реакција палец надоле или Дислајк, што го воведоа на Кајгана и се деси хаос, луѓе во минус влегоа, таргетирани напади имаше итн... Па го тргнаа. Другиве се или неутрални или ти додаваат +1.
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,871
4,092
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Таргетирани напади, wow.
Да бе, најекстремен случај беше во некоја фудбалска тема му се собраа сите на еден и начука минус не знам колку реакции. Па им праќал закани по приватни пораки :LOL:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,984
Мислења
854,218
Членови
29,623
Најнов член
Vaporizer
На врв Дно