1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Кога би бил ваш IT.com.mk, вие би....

Дискусија во форумот 'Ваши сугестии / забелешки / проблеми' започната од D, 25 Септември 2007.

1. M.Pix

M.Pix
    Модератор

814
    2,785
    27 Јануари 2014
    Машко
    Модератор не диктира цена, ама ако хардверот во продавница е Х цена, а некој сака на старо да го продаде со иста или повисока цена ондак тој оглас нема што да бара на форумот. Слободно дај конкретен пример, ако мислиш дека модератор имал влијание на цена.

Oktar, goce03 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  2. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,951
    4,212
    1 Септември 2011
    Машко
    Ке ги најдам огласите,до сега забележав 2 огласи,едниот беше затворен,а другиот предупреден дека имал висока цена.Зашто огласот да не бара тука,па јас си одредувам цена,пример продавам голф 3 10000 евра,моја работа е дали некој ке го купи или не,приврзан сум за Голфот ама пари ми требаат,ако има некој бујрум,што има тука лошо?

Еве го едниот Оглас го најдов,другиот неможам.
    Да не се разберем во старт погрешно,немам против никој член ништо лошо лично,само ова го забележав па реков да прашам,затоа што сум 9 години на Форумов,јас до сега вакво нешто немам сретнато,и кога некој продавал по висока цена.

Untitled.jpg

3. M.Pix

M.Pix
    Модератор

814
    2,785
    27 Јануари 2014
    Машко
    Огласите не се за да заработиш х3, форум е ова и цените се форумски. Јас затворив една тема пред некоја недела затоа што членот продаваше ХДД од 2тб по цена на ХДД од 3тб и тоа нов. Не диктираме цени ама ова не дозволуваме. За голф и заработки ги имаш пазар3 и реклама5, каде што ќе си платиш.

На TylerMkD, Astro, Oktar и уште 2 други им се допаѓа ова.
  4. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,951
    4,212
    1 Септември 2011
    Машко
    Голфот го дадов како пример само,не дека на Ит форум би продавал некоја кола.

Огласите се за продавам оноколку,колку што јас си го ценам Хардверот,нели е Демократија?Зарем мислиш дека овие што продаваат не заработуваат од Форумов така?Тоа е невозможно,да не се правиме мрднати.

5. M.Pix

M.Pix
    Модератор

814
    2,785
    27 Јануари 2014
    Машко
    Цена на половен хардвер не може да е еднаква или повисока од таа во продавница. Не знам каква демократија бараш на форум. Ти цени си го хардверот, ама ние цениме дека фер однос е логичен избор тука.

Astraion, Oktar и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  6. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,951
    4,212
    1 Септември 2011
    Машко
    Ти цени си го фер односот,али убаво си кажа,каква црна Демократија на форумов.Фала на одговорите

7. M.Pix

M.Pix
    Модератор

814
    2,785
    27 Јануари 2014
    Машко
    Така е, ние фашисти сме. Затоа ти си првиот што се жали на ова. Секој што продава е задоволен, купувачите уште позадоволни.

Oktar, psyside и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  8. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,951
    4,212
    1 Септември 2011
    Машко
    Види ги цените на кој јас сум продавал тука,па тогаш збори ми.Последен пц што го продадов чинеше реално 200 евра,јас го продадов за 5000 денари.Ова го приметив и само прашав дали Модератор има право,и дадов примери кој сум ги приметил,ни реков против тебе нешто,ни против некој Член,прашано,одговорено.Фала

На M.Pix му/ѝ се допаѓа ова.
  9. spiritBreaker

spiritBreaker
    Unstoppable

2,903
    3,356
    27 oктомври 2015
    Машко
    g4m3R
    ти можда си го цениш хардверот Х 10 пати повеќе, ама реалноста е поинаква. не нешајте сега демократија и се останато, не е то поентата. се работи за помала група на луѓе на форумов, од кој шо секој сме горе долу ентузијасти, и горе - долу ги знаат цените на ПОЛОВНИ делови. си има форумот правила на однесување. да ти доловам аналогија на твоето кажано:
    седиш дома, ти идат гости. правило кај тебе, е дека сите треба да се соодветно облечени. еден од гостиве, решава да се соблечи гол ко од мајка роден. ти, нормално, пошто е твое правило дома, си против то и бараш да се облечи, и сега ако ти врати: ДЕМОКРАТИЈА е брат ова, ти шо ќе напрајш? ќе преќутиш или ќе го избркаш?

bLaCk AnArChY, Oktar, DaVoRkNe и на уште 1 им се допаѓа ова.
  10. Sludge.Factory

Sludge.Factory
    Practice makes perfect

763
    1,102
    7 Февруари 2014
    Машко
    Stomatolog
    Се согласувам со модераторите. Овде не е место за профит и кој колку си го цени, туку за брза продажба, без маржи, меѓу пријатели форумџии. Од таа иста причина и се тука што сум огласил било со 20% цена пониска од реклама5 или други слични продукти. Мислам дека ова го имаше и во правила на огласување. Не сме тука за заработка туку чисто да помогнеме.

На Oktar и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  11. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    Experienced Web Developer
    @DaVoRkNe За почеток ќе ти го цитирам последниот параграф од правилата за огласи
    Ние како платформа не диктираме цена и немаме намера да го правиме тоа воопшто, но ова е една заедница во која доброволно сте се нафатиле да бидете и притоа немате никаков трошок за тоа и не фер е истите оние луѓе кои несебично ти споделуваат знаење и ти помагаат (зборам во второ лице мислам на сите членови, не се пронаоѓај лично) ти истите тие да ги плачкаш, не е поштено, за тоа имаш пазар 3 каде можеш да дереш луѓе и воедно и можеш да ја трампаш графичката за 10 кила ракија или за две кубика буково дрво за огрев.

Овде ситацијата е многу по различна од таму, чим си решил нештот да го огласиш овде, тоа значи дека истото ќе биде по фер цена, бидејќи имај на ум овде сите се ИТ писмени (најголемиот дел) и тие забелешки што ги имаш наведено со скриншот е донесена по рекција на членови кои се пожалија на цената.

Така да твое право да судиш дали е демократија или не, како што е твое право дали ќе огласуваш на форумов или не, како што е и твое право дали ќе бидеш член или не.
    Сите огласи со АПЛА повисока цена на која ќе изреагираат членовите ќе бидат, пред се сугерирано на огласувачот дека цената му е превисока да ја поправи (како што е во примерот што го наведе ти), доколку тоа не го сторат за да се заштитат членовте огласот ќе биде затворен/избришен.

Се надевам дека ти е јасно,
    Ти стојам на располагање за одговор на сите прашања што ги имаш, за оваа или друга тематика.

Поздрав.

На Astro, Astraion, hehexd и уште 6 други им се допаѓа ова.
  12. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unbeatable

3,951
    4,212
    1 Септември 2011
    Машко
    За жал многу далеку отидовте,и погрешно ме разбравте.Јас го приметив тоа горе,и прашав дали Модератор има право,да даде цена на Х Хардвер од некој си член,тоа го приметив и прашав.
    Се согласувм со све кажно од тебе,и баш ми е мило што е вака,како што е.Но бидејќи забележав реакција на некој огласи за цена,реков да си прашам,зашто гледам никој не прашал,реков да не случајно се сменило некое правило,додало правило.Секако дека и јас СУМ ЗА,оние кој сакаат да продадат поголема цена од реалната да бидат предупредени,се согласувам со сите правила.Затоа реков на почетокот не ме разбирајте погрешно,никого ни сакам да нападнам ни мислам лошо,само она што го забележав сакав да добијам одговор од Модератор некој.Фала многу на образложението и времето одвоено.

На Fatal1ty_ и spiritBreaker им се допаѓа ова.
  13. igor_igor

igor_igor
    Unstoppable

2,105
    3,271
    2 Септември 2012
    Машко
    Па баш дека сите се ИТ писмени на овој форум не гледам дека треба да им се советува или влијае на членовите по која цена да го продаваат хардверот.

Бидејќи сите се писмени никој нема да купи нешто што не е по реална цена во моментов.
    Доколку некој стави некој хардвер по повисока цена од "реалната" би можел да го бампа или продава 2 години и никогаш да не го продаде, а има такви случаи секако.

Мислам дека имаше некои правила на форумов каде што пишуваше дека членот може да побара процена но исто така да стави и цена по сопствено убедување и дека никој не треба да коментира во огласите без дозвола на членот кој што го ставил огласот.

Спротивно на тоа сите коментираат, пишуваат што сакаат па и се расправаат со членовите и врв на тоа некој администратор заклучува оглас затоа што као не била соодветна цената.

Пред година дена имам земено Сафирка RX 580 4GB Nitro+ за 4к, сега тие ги продаваат по 6к и што треба сега да земеме да им ги заклучиме огласите на луѓето затоа што не е логично дека после 1 година наместо да се намалува цена оди нагоре ?

Остајте секој да си формира цена за која што мисли дека е во ред, остајте цената да ја формира слободниот пазар, понудата и побарувачката и доста со тие глупости мешање во огласи па макар биле и на ИТ.

Еве за мене има 2 или 3 члена кои што ставаат стварно нереални цени и никогаш не ги ни отварам тие огласи, ама не ми паднало на памет да им пишувам во оглас по која цена да продаваат. :)

Последна промена: 5 Јуни 2020
    moongose, Astro и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  14. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,970
    21 Јануари 2009
    Не можам да ви опишам колку ми е мило што наидовте на разбирање, му објаснивте на членот, и он сега разбра и е задоволен од одговорите.

Astro, Маша и на igor_igor им се допаѓа ова.
  15. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    @Avid не е лошо и ти да наидеш на разбирање...

Rukfash, DaVoRkNe и на Pane24 им се допаѓа ова.
  16. Avid

Avid
    Guru

4,617
    6,970
    21 Јануари 2009
    Се трудам :D

17. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,386
    2,232
    13 Јануари 2014
    Машко
    Скроз се сложував со тоа ако цената е очигледно претерана, на продавачот да му се укаже тоа и да му се даде шанса да ја поправи. Ама ова што се направи денес во темава мислам дека е премногу. Океј беа муабетите дека цената е daylight robbery, ама не е океј да го смените префиксот во проценка и други членови да даваат цени кога продавачот има оформено цена. Ако цената е превисока и продавачот одбива да ја смени (што и гледам дека се случува во моментов), клуч на огласот како и досега и готово. Ама "скап си, еве ние ќе ти кажеме по која цена да продаваш", не е малку претерано?

Astro, hehexd и на moongose им се допаѓа ова.
  18. Fatal1ty_

Fatal1ty_
    Großmeister

21,899
    26,229
    28 Февруари 2008
    Машко
    У право си, многу е. Следниот таков оглас ќе биде дирекно заклучен без никакво образложение.

Нема замарање со глупости веќе

На Astraion, Pane24, hehexd и уште 5 други им се допаѓа ова.
  19. zdravkovskii

zdravkovskii
    Gaining Experience

359
    346
    14 Јануари 2011
    Видео/Анимација
    А зошто не направиме некоја стандардизација или каталогизација (како и да се вика тоа) на форумските огласи?
    На пример:

- дел на старо не смее да биди поскап од 80%(или колку шо ќе решите) од најниската достапна цена за купување за истиот
    - дел на ново(некористен) не смее да биди поскап од 80% од најниската достапна цена за купување за истиот

Процентиве се од памет, не знам како би оделе. Ама мислам дека е едноставно решение за сите случаи како погорниот.
    И нормално, ова ќе значи да им се даде право на членовите да коментираат со проценка доколку одреден оглас е повисок од барањето на форумот.

20. hehexd

hehexd
    Intern

31
    25
    18 Септември 2019
    Машко
    занимер
    Не е доволно клуч на огласот и не заслужува клуч. Со самото стоење на темата заклучена а не избришана, пак постои можност некој да го види огласот и да купи, не знаејќи дека го пљачкаат.
    Бришење на темата е лекот.

21. gokica

gokica
    Модератор

8,575
    10,732
    13 Јуни 2009
    Сметам дека Фаталити постапи мудро и ептен фер. Прво му даде шанса да корегира цена а потоа на барање на ОП ја заклучи темата. Има доволно информации што и како. А и правата на членот се реализирани.

Иако купи/продај е наше местенце за размена, сметам дека цените треба да се право на продавачот без да се мешаме освен ако не се бара проценка. Не би сакал за ова да се прави притисок.

Наше како заедница е да информираме како се проверува кои се тековните цени. Како луѓето да може сами да проверат и да бидат во тек. Ако некој се излаже нема да биде фер, ама па и никој нема да биде крив што не е информиран/а доволно.

Sharlovski, TylerMkD, fuzzjaw и на уште 1 им се допаѓа ова.
  22. moongose

moongose
    Unstoppable

2,318
    2,567
    19 Јули 2013
    Секој има право да бара онолку пари колку што мисли дека треба. Дали ќе добие, тоа е друго. Никој не треба ниту да го тера да намалува цена, ниту да бара заклучување или бришење на огласот.

За мене единствено прифатливо е да се коментира цената само доколку малопродажната цена на новиот производ е пониска од бараната и тоа само ако производот е на лагер.
    Тотално е небитно колку коштало во Солун, на ибеј, во Дубаи, Охајо, Шангај или кај брачедот од швицарска што ги собира паднати од камион. Или колку пари било купено.

Секогаш тој што купува мисли дека многу дал, а тој што продава дека малку зел.

На toshex му/ѝ се допаѓа ова.
  23. hehexd

hehexd
    Intern

31
    25
    18 Септември 2019
    Машко
    занимер
    Комплетно ја промашуваш поентата на огласникот на форумов.

24. moongose

moongose
    Unstoppable

2,318
    2,567
    19 Јули 2013
    Во ред. А поентата е?

25. fuzzjaw

fuzzjaw
    Unstoppable

1,386
    2,232
    13 Јануари 2014
    Машко
    Во неколкуте други огласи кај што реагирал Фаталити, баш така и постапи, и со тоа потполно ќе се сложам. Ама во конкретнава ситуација, стави префикс проценка, со што други членови почнаа да коментираат за цена. Ова е она кое мислам дека не е во ред.

Да не ме сфати погрешно @Fatal1ty_ , забелешката не ми беше за него. Ми беше за дечките кои си зедоа за право да коментираат со нивни проценки, кога Фаталити кажа дека проценката е за продавачот да оформи реална цена.

На gokica и DaVoRkNe им се допаѓа ова.
Слични теми
  1. MARTIN_MKD
    Одговори:
    1
    Прегледи:
    1,092
  2. kicedz007
    Одговори:
    0
    Прегледи:
    771